Rezoluta e KiE, Konjufca: Mes Tiranës e Prishtinës nuk ka koordinim
Opozita e Kosovës e lexon si dështim të diplomacisë së Kosovës dhe mungesë koordinimi të faktorit shqiptarë në organizmat ndërkombëtare, kalimin e rezolutës së KiE-së bashkë me amendamentet e Serbisë. Glauk Konjufca nga Vetëvendosje tha se ajo që u vendos përmes kësaj rezolute kthen Kosovën pas në kohë. “Miratimi... Më shumë
Udhëtari zbulon se është i vetmi pasagjer në avion
Një udhetar nga Ischgl i Austrisë është mahnitur kur ka zbuluar se ishte i vetmi pasagjer në avion. Alex Simon ka shijuar avionin e tij “privat” teksa ka fluturuar nga Manila për në Boracay me linjën ajrore Philippine Airlines vetëm me dy stjuardesa dhe dy pilotë. 28 vjeçari filmoi... Më shumë
Shqipëria ekstradon në Serbi një shtetas malazias
Interpol Tirana ka ekstraduar për në Serbi një shtetas malazias, të kërkuar nga Drejtësia Serbe. “Igor Drakuliç, 36 vjeç, lindur dhe banues në Mal të Zi u ekstradua pasi ishte në 16 janar të këtij viti ishte i dënuar me burg nga Gjykata serbë për veprën penale të “Plagosje... Më shumë
Hollande: Bisedime urgjente për një tranzicion të mundshëm politik në Siri
Presidenti francez, François Hollande bëri sot thirrje për të filluar pa vonesa negociatat në Gjenevë për të mundësuar një tranzicion politik në Siri, ndërsa hapja e bisedimeve është planifikuar për ditën e nesërme, por mbetet ende e paqartë. “Duhet në mënyrë urgjente të konkretizojmë masat humanitare por gjithashtu të... Më shumë
Kryeministri Isa Mustafa pas takimit të djeshëm në Bruksel, ka ripërsëritur se Asociacioni i Komunave me shumicë Serbe do të themelohet në bazë të vendimit të Gjykatës Kushtetuese. “Asociacioni duhet të themelohet në kuadër të kornizave të cilat i ka përcaktuar Gjykata Kushtetuese, që duhet të jenë në frymën... Më shumë
Dështimi i dytë për Kosovën, Serbia “rikthen” UNMIK-un
Kosova pësoi një tjetër disfatë në planin diplomatik dhe të njohjes ndërkombëtare, pasi rezoluta e Asamblesë së Këshillit të Europës për Kosovën, është miratuar pasditen e së enjtes së bashku me katër amendime të propozuara nga Serbia. Beogradi paraqiti një ditë më parë në Komision amendimet e veta në... Më shumë
Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa, nuk ka legjitimitet të zhvillojë më bisedime për Kosovën në Bruksel, pasi që ka shkelur Kushtetutën e vendit. E vetmja gjë që duhet bërë ai, është që të jap dorëheqje dhe vendi të shkoj në zgjedhje. Kështu deklarojnë zyrtarë të partive në opozitë, sipas... Më shumë
Klaqar: Zgjedhjet parlamentare serbe mund të organizohen në Kosovë nga OSBE-ja
Bojan Klaqar, nga Qendra për Zgjedhje të Lira dhe Demokraci (CESID) në Beograd, ka thënë se për organizimin e zgjedhjeve parlamentare të Serbisë në Kosovë, kërkohet një marrëveshje mes Prishtinës dhe Beogradit me ndërmjetësimit të BE-së dhe Uashingtonit. Por sipas tij, ka mundësi që këto zgjedhje të organizohen në... Më shumë
Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga vazhdoi edhe sot vizitat nëpër komunat e Kosovës, në kuadër të nismës për fuqizimin e zhvillimit ekonomik, përkrahjes së bizneseve vendore dhe krijimin e kushteve për investimet e huaja në vendin tonë. E shoqëruar nga kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Safet... Më shumë
Suedia po përgatitet për luftë me Rusinë
Shteti skandinav, Suedia, brenda pak vitesh mund ta gjejë veten në luftë, pas një deklarate trishtuese ku tërheq vërejtjen për armiqësi nga Rusia. “Expressi”-i britanik shkruan se shteti skandinav ka bërë thirrje që të fillojnë përgatitjet për “një betejë të armatosur kundër një armiku të fuqishëm”, pas më shumë... Më shumë