Duke përshëndetur votimin, nënkryetarja e Parlamentit Evropian, Ulrike Lunacek, e cili është po ashtu Raportuese në PE për Kosovën, ka deklaruar se kjo është një marrëveshje historike. “Parlamenti Evropian ka dhënë sot dritën e gjelbër për marrëveshjen e BE-së me Kosovën. Kjo marrëveshje është një moment historik në marrëdhëniet... Më shumë
Thaçi: Kosova filloi periudhën e re evropiane
Ministri i Punëve të Jashtme, Hashim Thaçi ka thënë se votimi i Parlamentit Europian për ratifikimin e Marrëveshjes për Stabilizim-Asociimit me Kosovën, është periudhë e re për shtetin më të ri evropian. “Parlamenti Europian në këto momente votoi me shumicë ratifikimin e Marrëveshjes për Stabilizim dhe Asociim me Kosovën.... Më shumë
Ndryshe nga qasja që kanë zyrtarët e Prishtinës, për respektimin e vendimeve të gjykatave, e dëshmuar kjo në dhjetëra raste, zyrtarët serbë nuk hezitojnë të rreshtohen në anën e kriminelëve edhe kur ka një vendim gjykate për ta. Kështu, sot pas aktgjykimit ndaj Ivanoviqit, Marko Gjuriq ka shfaqur dilemat... Më shumë
Mediat serbe i dalin në mbrojtje Ivanoviqit, përkundër faktit që gjykata tashmë ka vërtetuar pjesëmarrjen e tij në krime lufte
Lidhur me dënimin me 9 vjet burg të liderit të Iniciativës qytetare serbe, Oliver Ivanoviq, kanë reaguar mediat serbe. Ato në titujt e tyre, dënimin e Ivanoviqit me 9 vite burg, ato e kanë quajtur skandal. “Oliver Ivanoviq u gjet fajtor sot dhe u dënua me nëntë vjet burg.... Më shumë
Ish-ministri i punëve të jashtme Enver Hoxhaj ka thënë se Kosova synon që të aplikojë për statusin e vendit kandidat të Bashkimit Evropian brenda një periudhe 3 vjeçare. Këto deklarata Hoxhaj i ka bërë në një konferencë për media pas takimit që kanë zhvilluar  anëtarët e Komisionit për Punë... Më shumë
Vetëm 9 vjet burg Oliver Ivanovicit, për krime lufte në Kosovë
Gjykata Themelore në Mitrovicë ka shpallur fajtor liderin e serbëve të Kosovës Oliver Ivanoviq. Ai është dënuar me 9 vjet burg për krime lufte ndaj shqiptarëve gjatë dhe pas  luftës në Kosovë./KP/ Më shumë
PE sot voton rreth MSA-së për Kosovën
Parlamenti Evropian në një seancë plenare mbrëmë ka diskutuar rreth Marrëveshjes së Stabilizim Asocijimit në mes të BE-së dhe Kosovës, ndërsa sot do të votoj për dhënien e pëlqimit për hyrjen në fuqi të kësaj marrëveshje. Nga debati i zhvilluar mbrëmë është parë qartë se ekziston një mbështetje e... Më shumë
Oliver Ivanoviq dhe katër serbë të tjerë, të dyshuar për krime lufte ndaj popullatës civile shqiptare, sot pret verdiktin final
Në Gjykatën Themelore në veri të Mitrovicës do të bëhet sot shpallja e aktgjykimit ndaj Oliver Ivanoviqit, Dragolub Delibashiqit dhe tre serbëve të tjerë. Seanca do të filloj në orën 10:00. Ivanoviq akuzohet për vepra penale, krime lufte bërë ndaj civilëve shqiptarë gjatë vitit 1999 dhe 2000. Me aktakuzë... Më shumë
Islanda mirëpret refugjatët sirianë
Islanda iu ka dëshiruar mirëseardhje refugjatëve të parë nga Siria që kanë arritur në këtë shtet. Grupin prej gjashtë familjeve siriane, në aeroportin Reikjavikut e ka pritur hiç më pak se kryeministri i Islandës Sigmundur Gunlaugson, zyra e shtypit e të cilit njoftoi se ai kishte shprehur dëshirën që... Më shumë
  Me rastin e 10-vjetorit të vdekjes së Presidentit historik të Kosovës, Ibrahim Rugova, do të organizohen disa aktivitete për të shënuar përvjetorin e tij të vdekjes. Fillimisht, kryesuesit e Degëve të LDK-së, do të bëjnë homazhe pranë varrit Rugova në Velani në orën 09:30. Ndërsa, homazhe duke filluar... Më shumë