Qeveria e Kosovës ta shpallë Gjuriqin person ‘non grata’
Profesori i marrëdhënieve ndërkombëtare, Martin Berishaj, ka thënë se Qeveria e Republikës së Kosovës, duhet menjëherë të shpallë drejtorin e Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriqin person “non grata”. “Qeveria e Republikës së Kosovës duhet menjëherë ta shpallë Marko Gjuriqin person ‘non grata’ pas deklaratës së... Më shumë
Këto janë efektet në Kosovë, nëse ndodh suspendimi i Shengenit
Kohëve të fundit janë shpeshtuar sinjalet nga ministrat e Brendshëm të qeverive të Bashkimit Evropian, se zona Shengen do të suspendohet për një kohë të caktuar. Ministri holandez i Migrimeve, Klaas Dijkhoff, para pak ditësh tha se qeveritë do të kërkojnë që të vendosen kontrollet kufitare nga muaji maj... Më shumë
Oliver Ivanoviq dërgohet në burg
I dënuari me nëntë vjet burg, Oliver Ivanoviq, është dërguar sot në burg për të vuajtur  dënimin e dhënë të premtën e 22 Janarit nga Gjykata Themelore e Mitrovicës. Këtë informatë për agjencinë e serbe të lajmeve “Tanjug “ e ka konfirmuar avokati i Ivanoviqit, Nebojsa Vlajiq. Sipas tij... Më shumë
Britania pranon fëmijë refugjatë të ndarë nga prindërit
Britania e Madhe do të pranojë një numër të pacaktuar të fëmijëve refugjatë që janë ndarë nga prindërit e tyre në konfliktet në Siri dhe në vendet tjera, është thënë nga Qeveria britanike. “Kriza në Siri dhe ngjarjet në Lindjen e Mesme dhe Afrikën Veriore kanë ndarë një numër... Më shumë
Këshilli i Evropës sot diskuton për situatën në Kosovë, Serbia sërish destruktive
Të enjten në rend dite në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës do të diskutohet dhe votohet draftrezoluta me titull: “Situata në Kosovë dhe roli i Këshillit të Evropës”. Paraprakisht draftrezoluta e hartuar nga deputeti spanjoll, Agustin Conde, është votuar në Komisionin për Çështje Politike dhe Demokraci të Asamblesë... Më shumë
Plani “B” i opozitës për rrëzimin e Qeverisë
Nëse Qeveria nuk reflekton deri në protestën e 17 shkurtit, opozita e bashkuar po planifikon të organizojë protesta të përditshme, duke ia rritur kështu presionin ekzekutivit për të dhënë dorëheqje. Partitë opozitare i kanë dhënë afat kryeministrit, Isa Mustafa, deri më 17 shkurt që të japë dorëheqje dhe t’i... Më shumë
Ministri i brenshëm suedez Andres Ygeman ka thënë se autoritetet suedeze janë duke bërë plane për të dëbuar rreth 80 mijë azilkërkues. Ygeman ka thënë se një avion çarter  do të përdoret për depërtimin e emigrantëve, por ky proces do të merr disa vjet kohë. Rreth 163 mijë emigrantë aplikuan... Më shumë
Valltarja më e përfolur në Kosovë Donjeta Kosumi, e cila njihet me emrin e saj Kallashi, nuk do të mund të vallëzojë për një kohë në lokalin “Kobra City”. Në orën 04 të mëngjesit të sotëm këtij lokali i është vënë flaka nga tre persona që ende nuk janë... Më shumë
80 vjetori i lindjes së shkrimtarit më të madh shqiptar, Ismail Kadare
Më 28 janar të vitit 1936, 80 vite më parë, lindi poeti dhe shkrimtari i shquar shqiptar, Ismail Kadare. Kadare lindi në Gjirokastër, ku përfundoi edhe arsimin e mesëm. Kadare është një nga shkrimtarët më gjenialë bashkëkohorë, disa herë i nominuar për çmimin “Nobel” në letërsi. Ai shquhet për... Më shumë
Presidentja sot viziton Novobërdën, Kaçanikun e Hanin e Elezit
Në kuadër të vizitave nëpër komunat e Kosovës, presidentja e vendit, Atifete Jahjaga edhe sot vazhdon me vizitat e saj. Si zakonisht, presidentja do të shoqërohet nga drejtuesit e Odës Ekonomike të Kosovës, Odës Ekonomike Amerikane dhe Odës Ekonomike Gjermane. Komunat që presin vizitë nga Jahjaga, janë Komuna e... Më shumë