Burime të Sovrani.info, bëjnë të ditur se ka rënë zjarr në lokalin e natës, Kobra City, aty ku punon valltarja e famshme Donjeta Kasumi, e njohur si Kallashi, i cili ndodhet në magjistralen Prizren-Gjakovë. Në vendin e ngjarjes janë zjarrfikësit dhe policia, të cilët nuk kanë lejuar marrjen e... Më shumë
Pas përfundimit të takimit në Bruksel mes palës kosovare dhe serbe, kryetari i Komunës së Prishtinës, nëpërmjet Facebook-ut ka reaguar, duke thënë se Gjykata Kushtetuese e Kosovës nuk ekziston, as për Përfaqësuesen e Lartë të BE-së, Frederica Mogherinin, as për kryeministrin serb, Aleksandar Vuçiq, e as për kryeministrin e... Më shumë
Presidenti slloven, Pahor: Zgjerimi i BE-së parandalon destabilizimin e Ballkanit
Presidenti slloven, Borut Pahor deklaroi sot se zgjerimi i BE-së duhet të vazhdojë, mes të tjerash, edhe për shkak se parandalon destabilizimin e Ballkanit. Ai theksoi se Sllovenia dhe Kroacia, si anëtare të BE-së dhe NATO-s, do të vazhdojnë të ndihmojnë bashkësinë ndërkombëtare që Ballkani Perëndimor të mos shndërrohet... Më shumë
Përfundon takimi në Bruksel, nuk u arrit asnjë marrëveshje
Takimi mes palës serbe dhe kosovare në Bruksel ka përfunduar tashmë, me një paraqitje para mediave të kryeministrit, Isa Mustafa. Mustafa nga Brukseli ka thënë se asnjë marrëveshje konkrete nuk është arritur sonte, raporton RTK. Po ashtu, Mustafa, duke mos dhënë afate të sakta kohore, ka premtuar fillimin e... Më shumë
Nëpërmjet llogarisë së tij në Facebook, kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri, ka thënë se kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i cili po përçmon Mustafën, do të duhej të ishte në gjyq për krime lufte. Sipas tij, sjellja e kryeministrit serb tregon se e ka futur në xhep Isa... Më shumë
Delawie kërkon luftimin e korrupsionit
Ambasadori i SHBA-ve në Kosovë, Greg Delawie, nuk është treguar i kënaqur me raportin e fundit të Organizatës “Transparency International”, në të cilën vendi ynë është radhitur i 103-i, me 33 pikë, në Indeksin e Perceptimit të Korrupsionit për vitin 2015. Megjithatë, Delawie, përmes Twitterit, ka shprehur bindje se... Më shumë
Me marrëveshjen e fundit në fushën e telekomunikimit me Serbinë, ekspertët e Komitetit për Telekomunikacion të Lëvizjes Vetëvendosje, konsideruan se Serbisë po i bëhet i mundshëm kthimi në Kosovë. Po ashtu, në këtë konferencë, ku përveç kryetarit të Vetëvendosjes, Visar Ymeri, morën pjesë edhe dy ekspertët Ismet Hamiti dhe... Më shumë
Ka filluar takimi Mustafa-Vuçiq
Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa dhe ai serb Aleksandar Vucic janë ulur përballë njëri tjetrit në Bruksel. Pas takimeve të ndara me Përfaqësuesen e Lartë të BE-së për politikë të jashtme Federica Mogherini, Mustafa dhe Vuçiq janë ulur përballë njëri – tjetrit. Këtë e ka bërë të ditur Maja... Më shumë
Prokuroria njofton se për rastin “Stenda”, janë duke u hetuar disa kardiologë e jo të gjithë
Prokurori i Shtetit njofton opinionin publik se lidhur me rastin “STENDA” për të cilin kanë filluar hetimet në vitin 2014, në bazë të provave të siguruara gjatë fazës së hetimeve ka zgjeruar hetimin edhe për disa të dyshuar të tjerë. Në ketë rast bëhet fjalë për disa mjek kardiolog... Më shumë
Kreu i Nismës për Kosovë është bërë pjesë e debatit për zgjedhjen e presidentit të vendit duke thënë se zgjidhja më e mirë tash për tash është shkuarja në zgjedhje parlamentare, e gjithashtu edhe zgjedhja e presidentit nga vota e qytetarit. Deri tash, sipas Limajt, është argumentuar mjaftueshëm që... Më shumë