Inspektorati i Arsimit anulon rregulloren e Arteve
Inspektorati i Arsimit ka vendosur dje, më 17 korrik 2018, ta anulojë rregulloren për avancime në Fakultetin e Arteve dhe pjesërisht konkursin e Universitetit të Prishtinës (pjesën e Fakultetit të Arteve) për zgjedhjen e stafit akademik, njofton kumtesa nga Organizata për rritjen e cilësisë në arsim. Ky vendim i... Më shumë
Nesër fillon Festivali HAPU

Nesër fillon Festivali HAPU

Kulturë 18 July, 2018, 21:00

Festivali i artit në Hapësirë Publike ‘HAPU’, vjen me edicionin e tij të katërt duke vazhduar suksesshëm rrugëtimin e tij, shkruan KultPlus. Ky festival i cili fillon nesër, edhe këtë vit ka në qendër lëvizjen në hapësirat publike të qytetit të Prishtinës, duke vazhduar eksplorimin e tyre të pashterur... Më shumë
‘HangoverFest’, Gjakova sjellë festivalin më të madh në ambient të hapur
Nga data 23 korrik deri më 4 gusht, do të mbahet festivali më i madh dhe më i gjatë në ambient të hapur, ‘Hangover Fest 2018’. Festivali që synon të bëhet tradicional vjen kësaj radhe në formë spektakolare. Me dhjetëra artistë vendorë e ndërkombëtarë, Hangover Club ka konfirmuar se... Më shumë
“Histori maje kulmi” nisi dekadën e parë të PriFest-it
“Histori maje kulmi”, me regji të Gazmend Nelës, ka qenë filmi i cili ka shënuar hapjen e edicionit të 10-të të PriFilm Fest. Sot, siç e do edhe tradita e këtij festivali është mbajtur edhe konferenca për media për të mësuar më shumë rreth filmit nga regjisori Gazmend Nela,... Më shumë
Pa diplomë në xhep por miliarderë, kjo është lista e njerëzve që bënë historinë
Shumica e njerëzve mendojnë sesa më i lartë të jetë niveli i arsimit, aq më shumë gjasa ka të bëhesh i suksesshëm. Përgjithësisht personat që lënë shkollën ose marrin një arsimim minimal, pritet të përfundojnë në pozicione të ulëta pune me paga qesharake. Kjo është ideja që na përcillet... Më shumë
Nexhmije Pagarusha i drejtohet publikut: Jam me fat që ju kam
Këngëtarja e njohur shqiptare, Nexhmije Pagarusha javën e kaluar është dërguar me emergjencë në QKUK pasa një aksidenti që kishte pësuar në shtëpinë e saj, shkruan KultPlus. Ky lajm ka bërë ka shqetësuar shumë nga ata që e çmojnë dhe e duan personalitetin e kontributin e saj në muzikë... Më shumë
Rrezeart Galica, pjesë e Javës së Dizajnit Ndërkombëtar të Pekinit
Dizajneri kosovar Rrezeart Galica, do të marrë pjesë në Javën e Dizajnit Ndërkombëtar në Pekin, shkruan KultPlus. Ekspozita që do të mbahet këtë shtator në Pekin të Kinës, është ngjarja më e madhe dhe më e rëndësishme sa i përket fushës së dizajnit në Azi. Temat e kësaj jave... Më shumë
I jepet lamtumira e fundit aktorit Fadil Hasa
Familjarë, miq, artistë dhe qytetarë të shumtë po japin sot lamtumirën e fundit në hollinë teatrit “Aleksandër Moisiu” aktorit të ndjerë Fadil Hasa. Homazhit i janë bashkuar edhe kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha, dhe ish-kreu i qeverisë Sali Berisha. Fadil Hasa ishte një aktor popullor i humorit, që... Më shumë
Hapet panairi i librit “Prizreni 2018”
Sot hapet Panairi të Librit “Prizreni 2018”, i cili do të jetë i hapur deri më 22 korrik. Në edicionin e 10-të të këtij panairi marrin pjesë shtëpi botuese nga Kosova, Shqipëria e Maqedonia. Mbrëmjeve do të ketë programe letrare në ambient të hapur në qendër të qytetit, ku... Më shumë
Shqiponja dykrenare, stemë e komunës zvicerane
Komuna zvicerane mbanë një shqiponjë dykrenare si stemë. Ngjashmëria e kësaj shqiponjeje është e madhe me atë që dy futbollistët shqiptar të Kombëtares zvicerane, Granit Xhaka e Xherdan Shaqiri, festuan golat të cilat i shënuan në ndeshjen me Serbinë. Falë rastit të shqiponjës dykrenare, është zbuluar histori interesante e... Më shumë