Histori të çuditshme dhe të panjohura nga epiqendra e kinematografisë
Kush u bë i famshëm pasi u zbulua nga policia si përdorues i marihuanës? Sa “doza” droge kishte në vete John Belushi në ditën e vdekjes? Si ndodhi që 50 aktorë amerikanë, në mesin e tyre edhe John Wayne, të vdesin nga kanceri? Cila aktore “zbuloi” vrapimin lakuriq në... Më shumë
RETRO: Bekim Fehmiu, me sytë e Uliksit
Fëmijëve në shkollat e Beogradit u thuhej nga mësuesit se doktoresha Sahadete Mekuli, merrte të sapolindurit serbë apo malazez nga inkubatori në spitalin e Kosovës, ku punonte dhe i vriste… Pas heshtjes së gjatë, aktori komenton atë që ndodhi në ish Jugosllavi. Përse vendosi të lërë skenën dhe si... Më shumë
“Hollyshit” , të enjten në “Dodona” për Bekim Lumin
Në vazhdën e muajit artistik për ta ndihmuar regjisorin Bekim Lumi, këtë të enjte në Teatrin Dodona shfaqet “Hollyshit” me regji të Ilir Bokshit, shkruan KultPlus. Ngjarja e kësaj shfaqje jetësohet nga aktorët e njohur: Adrian Morina dhe Ylber Bardhi. Shfaqja është një tragjikomedi për një qytezë-provincë e cila... Më shumë
Agjencia britanike e Guidave të Turizmit zgjedh Shqipërinë destinacion për muajin mars
Arkeologët dhe artdashësit, udhëtarët dhe historianët, shijuesit e verës dhe vëzhguesit e zogjve: të gjithë do të marrin me vete kujtime të pashlyeshme nga një udhëtim në Shqipëri. Kështu e ka hapur artikullin e saj për Shqipërinë, Agjencia Britanike e Guidave të Turizmit, e cila e shikon Shqipërinë si... Më shumë
E rrallë, Nënë Tereza e veshur me veshje kombëtare shqiptare
Gonxhe Bojaxhiu, e njohur botërisht si Nënë Tereza ose Shën Tereza e Kalkutës është nobelistja shqiptare që pjesën më të madhe të jetës së saj ia kushtoi bamirësisë. Ajo lindi në Shkup (sot Republika e Maqedonisë), atëherë pjesë e Vilajetit të Kosovës në Perandorinë Osmane. Pasi kishte jetuar në... Më shumë
Gjendet artefakti që i ngjason “Hyjneshës në Fron”
Në fshatin Orllan të Podujevës, sot është gjetur një artefakt i lashtë. Gjatë disa punimeve, ajo është gjetur në oborrin e familjes Ibishi në lagjen e epërme të këtij fshati. Artefakti i ngjason “Hyjneshës në Fron”. Më shumë
Besimi vlen më shumë se një “të dua”
“Dashuria nuk ka nevojë të ndihet, por të tregohet” – Paulo Coelho. Ndonjëherë “të besoj dhe kam besim tek ty” vlen për shumë nga ne më shumë se “të dua”. Dashuria mbetet një etiketë kur nuk shoqërohet me vepra domethënëse që forcojnë lidhjen përmes kujdesit dhe vëmendjes. Pak fraza... Më shumë
Teatri SARTR në Sarajevë, me shfaqje për të ndihmuar regjisorin Bekim Lumi
Në vazhdën e aktiviteteve të organizuara në përkrahje të Bekim Lumit dhe luftës së tij kundër kancerit, kolegët artistë të Sarajevës tregojnë solidaritetin dhe përkrahjen e tyre. Teatri SARTR (Teatri i luftës së Sarajevës) me datën 21 dhe 30 mars organizon shfaqjen “Jedvanosimsoboakalomistobo”, autorë të tekstit janë Nejra Babiq... Më shumë
Sot është ditëlindja e shkrimtarit dhe diplomatit të shquar Faik Konica
Shkrimtari dhe diplomati i shquar shqiptar Faik Konica lindi në Konicë të Greqisë  në vitin 1875. Publicisti Ilir Ikonomi kujton se pikërisht sot është ditëlindja e shkrimtarit dhe patriotit Faik Konica dhe sjell në faqen e tij në Facebook videon me pamje të shtëpisë ku ka lindur shkrimtari. Postimi... Më shumë
83 vjet që nga vdekja e ish-kryeministrit të Shqipërisë, Iljaz Vrioni
Iljaz Vrioni ka lindur në Berat në vitin 1882 dhe ka vdekur në Paris, më 17 mars 1932, ishte latifondist, nëpunës, nënshkrues i Deklaratës së Pavarësisë së Shqipërisë, kryeministër, disa herë ministër dhe diplomat i shtetit shqiptar. Për kontributin e tij të pasur në marrëdhënie ndërkombëtare është dekoruar nga... Më shumë