ART
“Frymë pranverore” bën bashkë 13 artistë nga Shqipëria, Kosova dhe Maqedonia
Tirana është stacioni që bën bashkë 13 artistë nga hapësira shqipfolëse, në eskpozitën kolektive “Fryma pranverore” për të gjashtin viti radhazi. Ngjyrat dhe motivet e kësaj stine janë emëruesi i përbashkët i punimeve. Pranvera vjen në teknika të ndryshme, në natyrat e qeta, peizazhet, portretet dhe nudot. Ekspozita “Frymë... Më shumë
Vdes Bahri Çela, dirigjenti i parë kosovar
Në moshën 77 vjeçare ka ndërruar jetë kompozitori, dirigjenti dhe profesori kosovar, Bahri Çela, shkruan Indeksonline. Njoftimin për vdekjen e tij e ka bërë të ditur Kreshnik Çela përmes një postimi në llogarinë Facebook. Ndryshe Bahri Çela kishte lindur në vitin 1941. Ishte dirigjenti i parë në Kosovë dhe... Më shumë
Lorena Sopi, me dy filma në Festivalin e Veronës
Në Edicionin e 24-të të San Gio Verona Video Festival, i cili mbahet nga data 23-27 korrik në Veronë të Italisë, në konkurrencë zyrtare do të shfaqen edhe dy filma kosovar; të regjisores Lorena Sopi. Filmi i shkurtër ‘Përjetësisht Fëmi’ (Eternally Child) i cili deri tani është shfaqur në... Më shumë
Ekspozita për konservimin e BKK-së hapi Festivalin e Arkitekturës
Sot është bërë hapja e Festivalit të Arkitekturës në Kosovë që cilësohet si eventi më i madh i arkitekturës në vend. Në kuadër të hapjes së këtij festivali është bërë edhe hapja e ekspozitës mbi konservimin e Bibliotekës Kombëtare, shkruan KultPlus. Përgjatë dy javëve të para të korrikut në... Më shumë
Pianistja në kërkim të vazhdueshëm të veprave sfiduese
Rrugëtimi muzikor i nisur para gati 30 vjetësh, për pianisten Artemida Qarri-Haxhiaj nuk nisi krejt rastësisht. Muzika ishte me të qysh në fëmijërinë e hershme. Ajo që dikur ishte vetëm pasion, sot është bërë karrierë. Pianoja është mjeti përmes të cilit ajo më së miri e shpreh veten. Me... Më shumë
Gerta Sahiti, Diona Krasniqi, Erza Qorroli, Odise Lokaj, Anton Junçaj, Nita Shala, Erika Arllati, Bora Shala, Eurta Salihu, Ideal Ndrecaj, Lum Gashi, Hana Puka, Blega Halimi dhe Zana Begolli për tre muaj kanë punuar së bashku në projektin Artteen Club. E pas kësaj kohë mundi i tyre është kurorëzuar... Më shumë
Nënshkruhet për të pestin vit radhazi Kalendari Kulturor Kosovë-Shqipëri
Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit i Republikës së Kosovës, Kujtim Gashi dhe Ministrja e Kulturës së Republikës së Shqipërisë, Mirela Kumbaro- Furxhi, në ambientet e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, nënshkruan sot Protokollin e Bashkëpunimit për Kalendarin e Përbashkët Kulturor Vjetor, të pestin vit radhazi. Përmes këtij akti, dy... Më shumë
Në Ditën Botërore të Refugjatëve, ekspozitë në Prishtinë
Dita Botërore e Refugjatëve do të shënohet në Prishtinë më 20 qershor, e mërkurë, duke filluar nga ora 11:00 në Sheshin “Zahir Pajaziti”, shkruan KultPlus. Për të shënuar këtë ditë do të ketë ekspozitë të fotografive dhe të gjithë mund të nënshkruajnë peticion në mbështetje të refugjatëve #WithRefugees. Ngjarja... Më shumë
Artistja që me art eksploron historitë reale
Shpresa Faqi do që të njihet si artiste. Nuk i pëlqen ta quajnë refugjate, apo të ketë emër tjetër. Këtë epitet ia ka krijuar vetes përmes veprave. Më së miri këtë e bën të qartë me projektin e saj të fundit, me titull “Vozitja”. Blloku me letra të bardha... Më shumë
Dimensionaliteti i vërtetë i arkitekturës
Në realitetin e sotëm, ku shteti dhe shoqëria kosovare ende nuk e shohin ndërtimin si proces të krijimit të vlerave arkitektonike, libri i Albert Mustafës është një nismë e mirë, e cila mund të shërbejë për emancipimin kulturor dhe profesional jo vetëm të studentëve dhe arkitektëve shqiptarë, por edhe... Më shumë