ART
Diva shqiptare ka mbizotëruar skenën e re të Operës së Dubait. Artistja shqiptare me famë botërore e ka quajtur këtë mbrëmje të mrekullueshme përderisa ka falënderuar maestron Domingo për kënaqësinë e ofruar në skenë. Për shkak të interesimit të madh, biletat për këtë koncert ishin shitur disa javë më... Më shumë
Themeluesja e konkursit Ndërkombëtar Operistik “Mari Kraja”, rikthehet në këtë post, pasi ajo e ka drejtuar TKOB nga viti 2000 – 2003. ku u largua pas protestave të nisura nga artistët Zana Çela është drejtuesja e re e Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit. Vendimi është marrë në mbledhjen... Më shumë
“Absolutisht i kënaqur dhe i nderuar që të jem pjesë e kësaj hapjeje të pritshme dhe që të shtojë edhe një debutim në një tjetër shtëpi të mahnitshme operistike, ka thënë Placido Domingo pak orë para ceremonisë së hapjes së operës. Shkrimi në vijim përmban foto nga eksterieri dhe... Më shumë
Artistja që dizajnon fustane mahnitëse me llak për thonj! (FOTO)
E kush ka qenë ajo vajzë që me një manikyr ka lyer vetëm thonjtë? Manikyri ishte kozmetika e cila gjente përdorim thuajse për çdo gjë. Mund të lyeje kapakun e telefonit, fletoret dollapin dhe ç’të dilte para… Një artiste i është kthyer viteve të fëmijërisë dhe kënaqësia e saj... Më shumë
Këta janë dy kandidatët në garën e ngushtë për kreun e Teatrit Kombëtar i Operas dhe Baletit
Zana Çela njihet si producente me eksperiencë shumë vjeçare ndërsa tenori Josif Gjipali ka një karrierë të gjatë operistike. Gara për kreun e Teatrit Kombëtar i Operas dhe Baletit do të zhvillohet mes Zana Celës dhe Josif Gjipalit. Ministrja e Kulturës njoftoi sot përzgjedhjen e dy finalistëve. Dy emrat... Më shumë
Një grafit shumë interesant në muret e teatrit
Fotografitë janë marrë nga Erletë Zymberi, qytetare e Gjilanit. Teatri i Qytetit të Gjilanit ka pak ditë që është rinovuar, e megjithatë dikush nga jashtë ka vendosur të lërë shenja të ndryshme. Sot në mëngjes jashtë këtij Teatri, në një prej pjesëve ballore të objektit është parë një grafit... Më shumë
Artistja izraelite me ekspozitë të pazakontë (FOTO)
Artistja izraelite Sigalit Landau ka arritur të krijojë njërën nga veprat e artit më të veçanta në botë. Ajo kishte vendosur që ta linte një fustan në thellësi të Detit të Vdekur për 3 vite rresht për të parë efektin e ujit të kripur mbi materialin e fustanit. Ladau... Më shumë
Kryeqyteti francez me ekspozitë masive për Oscar Wilde
Oscar Wilde është ndër shkrimtarët dhe dramaturgët më të njohur, ndër më të përkryerit që ka njohur bota. Parisi i bukur do të hapë kësisoj muajin tjetër ekspozitën e parë gjigante për Oscar Wilde. Fotografi, dokumente, piktura dhe gjësende personale nga legjenda do të ekspozohen muajin tjetër, në një... Më shumë
Poeti i njohur norvegjez do të vijë në Kosovë
Në kuadër të Festivalit Ndërkombëtar të Poezisë, gjatë 2-4 shtator që do të mbahet në Rahovec, do të promovohet libri i poetit të njohur Norvegjez, Knut Odegard. Librin “Gumëzhimë e letës, kërcim i salmonit” e përktheu poeti dhe përkthyesi ynë, Fahredin Shehu, organizator i Festivalit. Botues i librit është... Më shumë
Italia stimulon tinejxherët me 430 euro bonus për pjesëmarrje në aktivitete kulturore
Iniciativa do të nisë nga 15 shtatori dhe do të përfitojnë rreth 575 mijë tinejxherë me rreth 290 milionë euro. Për ti edukuar gjeneratat e reja me më shumë kulturë dhe për të rritur pjesëmarrjen e tyre në aktivitete kulturore, Italia ka vendosur që tu japë tinejxherëve të këtij... Më shumë