ART
Italia stimulon tinejxherët me 430 euro bonus për pjesëmarrje në aktivitete kulturore
Iniciativa do të nisë nga 15 shtatori dhe do të përfitojnë rreth 575 mijë tinejxherë me rreth 290 milionë euro. Për ti edukuar gjeneratat e reja me më shumë kulturë dhe për të rritur pjesëmarrjen e tyre në aktivitete kulturore, Italia ka vendosur që tu japë tinejxherëve të këtij... Më shumë
Drama “Dashnori” u prezantua në Kërçovë
Mbrëmë në Kërçovë në kornizat e manifestimit “Vala e ngrohtë kulturore 2016”, e cila është financuar nga Ministria e Kulturës e Republikës së Maqedonisë, adhuruesit e artit teatror kishin mundësi ta ndjekin shfaqjen teatrore “Dashnori” nga Harold Pinter në regji të Besfort Idrizit dhe në performancë të teatrit shqiptar... Më shumë
Zbulohet dorëshkrimi i mbajtur fshehur për 500 vjet
Zbulohet dorëshkrimi i piktogrameve meksikane të shekullit të 16-të, pasi ishte mbajtur i fshehur për 500 vite.  Afërsisht 500 vite përmbajtja e saj ishte e errësuar nga një shtresë e allçisë, e cila fshihte detaje në lidhje me një qytetërim të humbur që jetoi në Meksikë para se të... Më shumë
Vepra e kompozitorit Kreshnik Aliçkaj, premierë në Vatikan
Vepra do të interpetohet nga Kori dhe Orkestra e Filharmonisë së Kosovës. Solistë do të jenë Elbenita Kajtazi, soprano dhe Sherif Kurti, lahutë, ndersa teksti është shkruar nga Remzi Limani. Vepra e kompozitorit të njohur kosovar Kreshnik Aliçkaj, është njëra nga veprat premierë që do të interpretohet më 3... Më shumë
Baritoni Gjini në mesin e konkurentëve për drejtor të TKOB
Aplikimet për drejtor të Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit në Tiranë mbyllen në orën 16.30 dhe deri më tani, numri i kandidatëve ka shkuar në pesë. Veç baritonit Gjini, kanë aplikuar edhe dy tentorët Josif Gjipali e Agm Hushi, ish trombisti Kleanthi Gjika si edhe Zana Cela. Në... Më shumë
Kosovarja përmbyll festivalin me rol kryesor operistik në Bullgari
Një kombinim i këngëtarëve të rinj me talent të madh performuan operën “Lucia di Lammermoor”. Sopranoja kosovare, Besa Llugiqi, ka interpretuar rolin kryesor, në operën e njohur Gaetano Donizettit në mbrëmjen përmbyllëse të festivalit “Mozart Praves Festival”, që u mbajt në Bullgari. Festivali që nisi më 16 gusht, u... Më shumë
Përzgjidhen këngët për festivalin ‘Zambaku i Prizrenit
Drejtori i edicionit të 28 të festivalit “Zambaku I Prizrenit” – Istref Krasniqi thotë se juria ka bërë përzgjedhjen e këngëve në bazë të rregullores së Kuvendit Komunal. Pas përfundimit të fazës konkurruese për edicionin e 28 të Festivalit “Zambaku i Prizrenit”, janë përzgjedhur 14 këngët që do të... Më shumë
179 vjet nga fotoja e parë
19 gushti përkon me lindjen e Dagherrotipit, procesi i parë i zhvillimit të një fotografie, zbuluar nga francezët. 19 gushti është kthyer në Ditën Botërore të Fotografisë. Zgjedhja e kësaj date përkon me lindjen e Dagherrotipit, procesi i parë i zhvillimit të një fotografie, zbuluar nga francezët Joseph NicEphore... Më shumë
Mega Nova është emri i grupit të ri të Carlos Santana
Grupi i ri, që është pagëzuar me emrin Mega Nova – i emëruar sipas albumit të Wayne Shorter të vitit 1969 Super Nova, do ta bëjë paraqitjen e parë në një koncert në Hollywood Bowl me 24 gusht. Kitaristi Carlos Santana bashkë me pianistin Herbie Hancock dhe saksofonistin Wayne... Më shumë
Etno Fest me risi në këtë edicion
Etno Fest ka publikuar edhe shenjën e re identifikuese të festivalit si dhe posterin për edicionin e sivjetmë,raporton KultPlus. Organizatorët kanë shpalosur se risi e këtij edicioni është programi i veçantë i kulinarisë shqiptare dhe asaj ilire ku njerëzit për herë të parë do të shijojnë se si janë... Më shumë