ART
Edicioni i gjashtë i festivalit Etno Fest do të mbahet me 7 – 11 shtator në Etnokompleksin e Fshatit Kukaj
Organizatorët ankohen se po përballen me mungesë të përkrahjes institucionale për organizimin e festivalit të arteve dhe kulturës tradicionale Vlerat e mirëfillta të artit dhe të kulturës tradicionale shqiptare por edhe ato moderne që lidhen me traditën, do të shpalosen sërish në edicionin e gjashtë të Etno Fest që do të... Më shumë
Vajza nga Mitrovica performon përkrah tenorit të famshëm Placido Domingo
Për këtë paraqitje skenike, vetë Elbenita Kajtazi ka thënë për KultPlus se këtë koncert e konsideron më të veçantin, për faktin se do të këndojë përkrah tenorit të famshëm Placido Domingos dhe sopranos së mirënjohur Sonya Yoncheva. Sopranoja kosovare Elbenita Kajtazi, e cila viteve të fundit është duke bërë... Më shumë
39 vjet nga vdekja e ”Mbretit të Rock and Roll-it”
Mbreti i muzikës rock&roll, konsiderohet si një ndër figurat kulturore më të shquara të shekullit të 20 Elvis Presley ka lindur më 8 janar 1935 në Tupleo, dhe ka vdekur më 16 gusht 1977 në Memphis në moshën 42 vjeçare. Ai konsiderohet si një ndër figurat kulturore më të... Më shumë
Prej sot në Kosovë do të nis të realizohet projekti artistik “Inside Out”, me moton “Përmes Syve të Mi” (FOTO)
Nga një shtand fotografik do të vendoset në shtatë komuna të Kosovës ku njerëz të ndryshëm do të kenë mundësinë të bëjnë fotografi portretesh të gëzuara të cilat më pas do të ekspozohen në disa hapësira të zgjedhura publike të Prishtinës. Prej sot në Kosovë do të nis të... Më shumë
Ajka e artistëve shqiptarë për Nënë Terezën
Shenjtërimi i Nënë Terezës në Vatikan, më datë 4 shtator, mbledh atje për një koncerti ajkën e artistëve shqiptarë. Bëhet e ditur se në këtë koncert do të interpretojnë sopranot e famshme shqiptare, Inva Mula dhe Ermonela Jaho, këngëtarja e mirënjohur botërore, Rita Ora, do të jetë aty edhe... Më shumë
Shtojzovallet në paradën e Malësisë së Madhe (FOTO)
Çikat më të bukura, xhubletat më elegante, ngjyrat më të gjalla, vështrimet më të zgjuara, fjalët më të mençura, dashamirët më të fortë, mblidhen çdo vit në Logun e vlerave të trashëgimisë kulturore të Shqipërisë së Veriut. Specialistët e trashëgimisë jomateriale të Ministrisë së Kulturës kanë regjistruar e dokumentuar... Më shumë
Shuki Orani ekspozon në Pekin
Nga aktiviteti i artistëve tanë në botë, pjesëmarrja e Shuki Oranit, në MOCA – Museum of Contemporary Art, në ekspozitën kolektive, ku ky paraqitet me një prezantim voluminoz, përbën një ngjarje kulturore të njëmendët edhe për ne. Kjo është ekspozita e dytë muzeale e këtij krijuesi, pas asaj të... Më shumë
S’do ta besoni se këto gjëra artistike kanë ndodhur vërtet (FOTO)
Bota është plot me gjëra të bukura dhe sa herë që i shohim, e kuptojmë se jeta është shumë më interesante sesa mendojmë. Kreativiteti i njerëzve do t’ju çudisë kur të shikoni fotografitë e mësipërme: – Makineria që shtron rrugën me pllaka guri – Brendësia e orës “Patek Philippe”,... Më shumë
Në Prishtinë do të jepet një shfaqje kukullash për të rritur, nga trupa vjeneze
“Kabinetttheater” ndryshe i quajtur teatër i figurave dhe objekteve, të premtën dhe të shtunën shfaq në Prishtinë një program të larmishëm minidramash dhe miniaturash teatrore, transmeton KultPlus Shikuesit prishtinas do të kenë rastin për herë të parë të shohin një shfaqje me kukulla për të rritur. Këtë e bën... Më shumë
Ilir Kerni flet për dorëheqjen
Ilir Kerni më në fund ka folur. Thuaj një javë pas dorëzimit të kërkesës për dorëheqjen, e cila u pasua me një valë mbështetjeje të artistëve, brenda dhe jashtë vendit, që kishin bashkëpunuar me të gjatë këtyre viteve, ai ka shkruar një status. Nuk ka zgjedhur të sqarojë arsyet... Më shumë