ART
Artistja që futi çiftelinë në Filharmoninë e Hamburgut
Hava Bekteshi: “Në Elbphilharmonie, në Hamburg jam paraqitur me çifteli nën tingujt e këngës sime të bukur shqipe „Tingellon teli i Çiftelisë“! Kështu, çiftelia është parë e dëgjuar për herë të parë në një koncert të tillë madhështor” Hava Bekteshi është një ekonomiste nga qyteti Neustadt afër Hamburgut, Gjermani.... Më shumë
“Elogio” vë në telat e kitarës Mozartin dhe këngët shqiptare
Me interpretime të shkathëta të sonatave të Mozartit, jehonë copëzash të kompozitorit kroat Marko Ruzhdjak, motive nga kompozitori çek Antonin Dvořák, këngë popullore shqiptare të përpunuara nga Rafet Rudi dhe shkëputje të tjera nga repertori i spanjollit Manuel de Falla, treshja kitariste “Elogio” mori duartrokitje të gjata e të... Më shumë
Poetja shqiptare Irma Kurti merr çmim të parë në Itali
Një sukses për poeten shqiptare Irma Kurti: nderohet me çmimin e parë në Konkursin Letrar Ndërkombëtar: “Scriptura” në seksionin e autorëve të huaj në Nola, të Napolit, me poezinë: “E zakonshme”. Në jurinë e përbërë nga presidentja Anna Bruno merrnin pjesë ndër të tjera profesorë, poetë dhe shkrimtarë si:... Më shumë
500 vjet nga vdekja e kolosit të pikturës Leonardo Da Vinci
Sot më datën 2 Maj janë bërë pesë shekuj nga vdekja e piktorit të famshëm, Leonardo Da Vinci. Da Vinci njihet si një nga piktorët më të famshëm në historinë e artit. Misteri i emrit, piktura më e hershme, mësuesi i shastisur, mënyra e të shkruarit dhe aksidentet e... Më shumë
“Frymë pranverore” bën bashkë 13 artistë nga Shqipëria, Kosova dhe Maqedonia
Tirana është stacioni që bën bashkë 13 artistë nga hapësira shqipfolëse, në eskpozitën kolektive “Fryma pranverore” për të gjashtin viti radhazi. Ngjyrat dhe motivet e kësaj stine janë emëruesi i përbashkët i punimeve. Pranvera vjen në teknika të ndryshme, në natyrat e qeta, peizazhet, portretet dhe nudot. Ekspozita “Frymë... Më shumë
Vdes Bahri Çela, dirigjenti i parë kosovar
Në moshën 77 vjeçare ka ndërruar jetë kompozitori, dirigjenti dhe profesori kosovar, Bahri Çela, shkruan Indeksonline. Njoftimin për vdekjen e tij e ka bërë të ditur Kreshnik Çela përmes një postimi në llogarinë Facebook. Ndryshe Bahri Çela kishte lindur në vitin 1941. Ishte dirigjenti i parë në Kosovë dhe... Më shumë
Lorena Sopi, me dy filma në Festivalin e Veronës
Në Edicionin e 24-të të San Gio Verona Video Festival, i cili mbahet nga data 23-27 korrik në Veronë të Italisë, në konkurrencë zyrtare do të shfaqen edhe dy filma kosovar; të regjisores Lorena Sopi. Filmi i shkurtër ‘Përjetësisht Fëmi’ (Eternally Child) i cili deri tani është shfaqur në... Më shumë
Ekspozita për konservimin e BKK-së hapi Festivalin e Arkitekturës
Sot është bërë hapja e Festivalit të Arkitekturës në Kosovë që cilësohet si eventi më i madh i arkitekturës në vend. Në kuadër të hapjes së këtij festivali është bërë edhe hapja e ekspozitës mbi konservimin e Bibliotekës Kombëtare, shkruan KultPlus. Përgjatë dy javëve të para të korrikut në... Më shumë
Pianistja në kërkim të vazhdueshëm të veprave sfiduese
Rrugëtimi muzikor i nisur para gati 30 vjetësh, për pianisten Artemida Qarri-Haxhiaj nuk nisi krejt rastësisht. Muzika ishte me të qysh në fëmijërinë e hershme. Ajo që dikur ishte vetëm pasion, sot është bërë karrierë. Pianoja është mjeti përmes të cilit ajo më së miri e shpreh veten. Me... Më shumë
Gerta Sahiti, Diona Krasniqi, Erza Qorroli, Odise Lokaj, Anton Junçaj, Nita Shala, Erika Arllati, Bora Shala, Eurta Salihu, Ideal Ndrecaj, Lum Gashi, Hana Puka, Blega Halimi dhe Zana Begolli për tre muaj kanë punuar së bashku në projektin Artteen Club. E pas kësaj kohë mundi i tyre është kurorëzuar... Më shumë