ART
Shikoni si janë pritur aktorët e “Portokallisë” nga publiku i Elbasanit (VIDEO)
Për rreth 2 orë publiku i Elbasanit duartrokiti aktorët e “Portokallisë” dhe këngëtarët e njohur të muzikës shqiptare që vijuan rrugëtimin e verës në këtë qytet. Regjisori Altin Basha tha se ky udhëtim prek nga afër dashurinë e spektatorit ndaj spektaklit “Portokalli”. “Përmes këtij turneu kemi rastin të shohim... Më shumë
Vjen reagimi nga sopranoja e njohur Ermonela Jaho për largimin e Kernit
Ajo punën e Kernit e ka vlerësuar pikërisht edhe për përkushtimin e tij për artistët shqiptarë të shpërndarë nëpër botë, shkruan KultPlus. Pas dorëheqjes së Ilir Kernit nga pozita e drejtorit të Teatrit të Operas dhe Baletit në Tiranës, ka reaguar edhe sopranoja e famshme shqiptare Ermonela Jaho, e... Më shumë
Kosova e Shqipëria me ekspozitë bashëkohore në Budapest (FOTO)
Në Muzeun Ludvig të Budapestit është hapur një ekspozitë e cila është një përzgjedhje e pozicionimeve bashkëkohore të skenave të artit nga Kosova dhe Shqipëria, gjatë verës 2016 të kësaj tendence. Duke u fokusuar në praktikat e artit të 10-15 viteve të fundit në këto dy zona, ekspozita shfaq... Më shumë
Nga sot, kjo do të jetë drejtoresha e Galerisë Kombëtare të Kosovës
Sekretari i përgjithshëm i MKRS-së Veton Firzi ka thënë për KultPlus se detyra e drejtorit të Galerisë Kombëtare të Kosovës, drejtoreshës së re Arta Bunjaku-Aganit i është dorëzuar sot ne orën 14:00. Arta Bunjaku-Agani, që nga sot ka marrë detyrën e të parës së Galerisë Kombëtare të Kosovës. Një... Më shumë
Ministrja Kumbaro reagon për herë të parë për dorëheqjen e Ilir Kernit (DEKLARATA)
Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro reagon për herë të parë në lidhje me dorëheqjen e drejtorit të Teatrit të Operës dhe Baletit Ilir Kerni. Në një kohë kur arsitët kanë firmosur një peticion drejtuar kryeministrit Rama për të mos e pranuar vendimin e drejtorit të tyre, ministrja thotë se... Më shumë
Për të parën herë në krahinën e Plavë-Gucisë, në zemrën e Alpeve të Shqipërisë, po mbahet festivalin folklorik mbarëkombëtar.
Për të parën herë në krahinën e Plavë-Gucisë, në zemrën e Alpeve të Shqipërisë, po mbahet festivalin folklorik mbarëkombëtar. Ky festival mbështetet nga Fondacioni “Plavë-Guci”, si dhe nga Shoqata “Alpet Shqiptare”. Në këtë takim muzikor dhe  etnografik marrin pjesë grupe folklorike nga gjithë trevat shqiptare, nga Konispoli i Çamërisë,... Më shumë
Llapashtica, fitues i garës ndërkombëtare të fotografisë “Wiki Loves Earth”
Fotografia e Arben Llapashticës, e shkrepur në Malet e Sharrit, është fituese e garës “Wiki Loves Earth – Kosova”, për vitin 2016. Wiki Loves Earth është një konkurs ndërkombëtar fotografik rreth zonave të mbrojtura natyrore. Këtë vit, për herë të parë, këtij konkursi i është bashkuar edhe Kosova. Gara... Më shumë
Fani Zguro fiton çmimin “Muslim Mulliqi”
Ekspozita Ndërkombëtare këtë vit bëri bashkë në Prishtinë 27 artistë nga vënde të ndryshme nën kurimin e Artan Shabanit Fani Zguro është fituesi i edicionit të 11 –të të Ekspozitës Ndërkombëtare “Muslim Mulliqi” e cila prej më shumë se një dekade organizohet nga Galeria Kombëtare e Arteve në Kosovë.... Më shumë
Muzikantja gjen violinën 200 mijë dollarëshe
Një muzikante profesioniste ka gjetur violinën e saj të shekullit të XVIII, pasi një hajdut u përpoq ta mbajë peng për 50 dollarë. 57-vjeçarja Krysia Osostowicz, e kishte violinën 200 mijë dollarëshe me vete gjatë një performance në “Radio 3” të martën në mbrëmje, kur ia rrëmbyen teksa po... Më shumë
Nga Tetova në Hollywood

Nga Tetova në Hollywood

ARTKulturë 28 July, 2016, 13:12

Djaloshi i dikurshëm nga Tetova, Blerim Destani, dëshirën për aktrim e kishte shfaqur qysh në moshën dhjetëvjeçare Kësisoj, ai në moshën 14 vjeçare, u angazhua në rolin kryesor, në filmin televiziv “Atje ku nuk lind dielli”. Këtu, edhe nisi rrugëtimi i tij për të mos u ndalur kurrë, por... Më shumë