ART
Këta janë katër artistët të cilët synojnë titullin e drejtorit të Teatrit Profesionist të Gjilanit
Adriana Matoshi, anëtare e Këshillit Drejtues të Teatrit të Gjilanit ka thënë për KultPlus, se përgjatë testit me shkrim, pikët maksimale i ka marë Erson Zymberi, dhe përgjatë javës, sipas saj pritet edhe të intervistohen. Alban Shahiqi, Bashkim Nexhipi, Emine Toska dhe Erson Zymberi janë katër kandidatët që po... Më shumë
Ramë Lahaj zë vendin e tretë në garën prestigjioze “Operalia”
Tenori kosovar Ramë Lahaj ka dalë të fitojë cmimin e tretë në këtë garë, kurse vendi i parë ka shkuar për Elsa Dreisig, për femrat, kurse për meshkujt vendi i parë i ka takuar Keonwoo Kim, shkruan KultPlus. Cmimi prestigjioz “Operalia”, i themeluar nga Placido Domingo ka mbledhur mbrëmë... Më shumë
Vera e Kulturës Tetovare do të mbyllet me koncertin e Alban Skënderaj
Koncerti do të nis në ora 20:30 në Sheshin Iliria, shkruan KultPlus. Më 25 korrik do të mbyllet manifestimi Vera e Kulturës Tetovare, manifestim në të cilin janë prezantuar aktivitete të ndryshme kulturore. Ky manifestim është planifikuar të përmbyllet me koncertin e madh të Alban Skënderaj, i cili do... Më shumë
Përfundon sot konferenca ndërkombëtare “E kaluara bashkëkohore. E ardhmja historike.”
Seanca e titulluar “Pikat e përbashkëta / Arti, investitorët dhe publiku”, që fillon nga ora 11:00 , prekë pikat me interes për artin dhe investitorët, dhe cili është interesi i domenit publik, shkruan KultPlus. Konferenca ndërkombëtare “E kaluara bashkëkohore. E ardhmja historike.”, vazhdon sot me ditën e dytë, në... Më shumë
Artistët promovojnë “Karvanin e Lirisë” nesër mbrëma në Çarshinë e Shkupit
Karvani i Lirisë, projekt i financuar nga USAID, i realizuar nga CIVIL – Qendra për Liri, do të jetë në Klubin Menada (Çarshia e Vjetër në Shkup), të enjten, 21 korrik, nga ora 17 deri në mesnatë. Muzikantë, këngëtarë, aktorë, piktorë, poetë, DJ, artistë multimedialë, si dhe media, organizata... Më shumë
Rikthehet bendi “Marigona”, sot mbajnë koncert
Në një intervistë të dhënë për KultPlus, Vullnet Sefaja ka thënë në lidhje me këtë koncert se do të interpretohen këngë hite të këtij bendi, të cilat janë lansuar nëpër vite. Për hir të festimit të 25 vjetorit të pop-rok bendit të mirënjohur Marigona, në Parkun e Bibliotekës Kombëtare... Më shumë