ART
Historia interesante e “Galerisë Kosova” në mes të Argjentinës
Askush nuk do të besonte që në Argjentinën e largët dikush do t`i vinte galerisë së tyre emrin “Kosovo Gallery” ose “Galeria Kosova”. Argjentina është një shtet federal i cili gjendet në Amerikën Jugore (Latine), kryeqyteti i së cilës është Buenos Aires. Argjentina ende nuk e ka njohur Kosovën... Më shumë
Arti politik dhe flirti me pushtetin: Shkatërrimi nuk është fundi i kulturës…
A mundet obstruksioni apo shkatërrimi i drejtpërdrejtë të jetë i fuqishëm si një akt i krijimit? Annie Godfrey Larmon e analizon këtë dilemë, transmeton Telegrafi. Historia popullore thotë se fjala sabotim – nga sabota e frëngjishtes ose këpucët prej druri – u përdor për herë të parë në fillim... Më shumë
Të burgosurat që pozuan para aparatit të Goldman
Një seri e fuqishme e portreteve nga David Goldman kap fytyrat dhe historitë e të burgosurave femra të burgut të Campbell. Numri i grave në burgje është rritur në mënyrë drastike dekadën e fundit, e lidhur kjo me krizën e abuzimit. Moshat e të burgosurave janë të ndryshme dhe... Më shumë
Për shkak të vizave aktorët nga Kosova anulojnë shfaqjen në teatrin e Rumanisë
Shfaqja e Qendrës Multimedia “Një shfaqje teatri me katër aktorë…”, e cila është dashur të jepet sot, me datë 21 maj në ora 17:00, në Teatrin Hungarez në Timisoara të Rumanisë, si pjesë e festivalit TESZT – Euroregional Theatre Festival Timișoara, është anuluar. Fatkeqësisht, siç thuhet në njoftim, një... Më shumë
Artistët botërorë ‘pushtojnë’ rrugët e Prishtinës
Artisti nga Londra Airben Mark e ka ndarë mendjen se edhe vitin e ardhshëm do të jetë në Prishtinë për të vizatuar grafitë në rrugët e kryeqyteti të Kosovës. Atij i ka pëlqyer ideja për vizatimet që janë bërë në tri ditët e fundit në rrugën “B” të Prishtinës.... Më shumë
Kuriozitete nga bota e artit

Kuriozitete nga bota e artit

ART 17 May, 2018, 22:09

Veprat e artit na mahnitin çdo ditë. Por, historitë që ndërlidhen me artin dhe artistët i bëjnë këto vepra edhe më intriguese… • Nga viti 1912 e deri më 1948, Lojërat Olimpike ndanin medalje për veprat artistike të frymëzuara nga sporti! • Fraza “state-of-the-art” që ka të bëjë për... Më shumë
Baleti Kombëtar i Kosovës së shpejti drejt Parisit
Salla mitike e Pallatit e vendosur në rrethin e 9-të të Parisit është duke u përgatitur për të mirëpritur në qershor për tre data të jashtëzakonshme valltarët e Baletit Kombëtar të Kosovës, si pjesë e vitit ndër-kulturor Francë-Kosovë, shkruan KultPlus. Këshilli Ndërkombëtar i Vallëzimit (CID / UNESCO) ka lajmëruar... Më shumë
EBU tregon pse Kosova nuk mori pjesë as këtë vit në Eurovision
Ndonëse 63 vite më parë festivali evropian “Eurovision”, kishte nisur me qëllimin që t’i bashkonte popujt e kontinetit të vjetër përmes muzikës, kjo gjë nuk po përmbushet ende. EBU (Rrjeti i Transmetuesve Evropian) si organizatore e festivalit, po vazhdon ta mbaj Kosoven jashtë gares, duke u arsyetuar se Kosova... Më shumë
Thënie të Jim Morrisonit: Më mirë një fund i dëshpëruar sesa një dëshpërim pa fund!
James Douglas Morrison, (1943-1971), do të mbetet në kujtesë si një kantautor, poet, shkrimtar por edhe kontributor në kinematografi. Ai njihet si figura kryesore e grupit të muzikës “The Doors” dhe është konsideruar si një nga personalitetet më tërheqëse të historisë së muzikës rock. Në 3 korrik 1971, Jim... Më shumë
Hapet ekspozita “Fushata e Pajtimit të Gjaqeve”
Iniciativa për Histori Gojore organizon ekspozitën “Fushata e Pajtimit të Gjaqeve”. Kjo ekspozitë vjen si përmbyllje e hulumtimit dyvjeçar të iniciativës për të njëjtën temë. Hulumtimi është fokusuar në ngjarje dhe kujtime të treguara nga protagonistë të kampanjës – ish të rinj të burgosur politikë, klerikë të besimeve të... Më shumë