Producenti i filmit lirohet nga akuza për abuzime seksuale
Producenti i filmit në Hollywood, Harvey Weinsten, i cili është akuzuar për abuzime seksuale ndaj dhjetëra grave, është liruar me kusht prej 1 milion dollarësh. Weinsteini, gjithashtu, duhet të bartë një pajisje elektronike në këmbë, ndërsa pasaporta e tij është konfiskuar. Gjashtëdhjetë vjeçari ishte dorëzuar vullnetarisht në stacionin policor... Më shumë
Kosova dhe Maqedonia në Kanë nënshkruajnë marrëveshjen e bashkëprodhimit në kinematografi
Duke pasur parasysh faktin se bashkëpunimi i ndërsjellë mund të shërbejë në zhvillimin e prodhimit të filmit dhe të inkurajojë zhvillimin e mëtejshëm të lidhjeve kulturore dhe teknologjike midis dy vendeve; Duke pasur parasysh se bashkëprodhimi mund të jetë i dobishëm për industritë filmike të vendeve tona dhe të... Më shumë
“Bad Boys 3”, shqiptari kundër Will Smithit dhe Martin Lawrencet
Filmi i fundit ka marrë një emër – Bad Boys for Life – dhe është konfirmuar se do të bashkojë sërish Will Smithin dhe Martin Lawrencen. Filmi do të fillojë xhirimit në muajin gusht të këtij viti dhe do të shfaqet gjatë vitit të ardhshëm në kinematë. Sipas Show... Më shumë
Ja kur fillon edicioni i 71-të i Festivalit Ndërkombëtar të Filmit në Kanë
Sonte do të hapet për herë të 71-të një ndër festivalet më prestigjioze botërore të filmit ndërkombëtar, Festivali Ndërkombëtar i Filmit në Kanë. Ai do të filloi sonte me shfaqjen e filmit nga regjisori iranian, Asgard Farhadi, ndërsa deri më 19 maj, 21 shfaqje do të garojnë për Palmën... Më shumë
Van Damme vihet në rolin e shqiptarit, shkatërron bandën serbe
Filip Shala është emri i aktorit të njohur Jean Claude Van Damme në filmin e tij të fundit. “Kill’em All” tregon historinë e një shqiptari, i cili kërkon hakmarrje për babanë e tij, të cilin e kishin vrarë serbët gjatë luftës për arsye të shkrimeve të tij si gazetar.... Më shumë
Kino ARMATA në kryeqytet nesër mirëpret artdashësit
Kino ARMATA, shtëpia e filmit dhe kulturës, prej kësaj jave ka filluar misionin e saj në promovimin e shprehjeve alternative artistike. Kinemaja më e re në kryeqytet nesër me fillim nga 18:00 përmes një njoftimi ka ftuar të gjithë artdashësit që të bëhen pjesë e një takimi, në të cilin... Më shumë
Udhëtimi në bordin e “Queen-Mary” i motrave të Zogut me producentin e famshëm amerikan
“Paris-soir” ka botuar, të martën e 29 marsit 1938, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me udhëtimin e tri motrave të Mbretit Zog nga Amerika për në Francë, në të cilin shpjegon arsyen e kthimit të tyre të përshpejtuar në Evropë. Aurenc Bebja ka sjellë në vijim, për... Më shumë
Aulona Selmani triumfon me “Nina&Nana” në Festivalin e Filmit në Ohër
Aulona Selmani është vajza nga Ferizaji e cila vazhdon studimet për regji të filmit në Universitetin e Prishtinës, shkruan GazetaBlic. Në Festivalin e filmit të mbajtur të Ohër, filmi i metrazhit të shkurtër “Nina & Nana” me regji të Aulonës zuri vendin e parë në kategorinë “Most Sad”. “Nina... Më shumë
Vdes aktorja që rëmbeu babai i diktatorit të Koresë së Veriut
Një aktore e Koresë së Jugut, e rrëmbyer nga Koreja e Veriut dhe e detyruar për të bërë filma për shtetin, ka vdekur në moshën 92 vjeçare. Choi Eun-hee ishte një aktore kryesore në Jug, kur u rrëmbye nën urdhrat e udhëheqësit të atëhershëm Kim Jong-il, në fund të... Më shumë
Skenari për filmin “Guna përmbi tela” dhe censura e gërshërëve nga “lart”
Duhet të ketë qenë shtatori i vitit 1959. Në festën e Drashovicës, që bëhej çdo vit në kujtim e nderim të betejës 21 ditore kundër nazistëve gjermanë (15 shtator deri 4 tetor 1943), takova një luftëtar lab, më tha se ishte nga Kuçi, po emrin nuk ia mësova dot.... Më shumë