Skenaristi kosovar shpërblehet me çmim në “South East European Film Festival” në Paris
Në “South East European Film Festival” në Paris, që ka përfshirë filma nga Ballkani, është vlerësuar me cmimin për skenarin më të mirë filmi “Home Sweet Home”, skenar të cilin e ka shkruar skenaristi kosovar Zymber Kelmendi, shkruan KultPlus. Në këtë edicion të këtij filmi janë prezantuar filma nga... Më shumë
Fillojnë xhirimet e filmit “Mission Impossible 6”
Pa kaskë dhe hipur në motorr në rrugët e Parisit përpara Operës. Është Tom Cruise në setin e filmit “Mission Impossible 6”. Aktori siç e ka zakon nuk ka dëshiruar ndihmën e një kundërfigure për të xhiruar edhe skenat më të “rrezikshme”. Fansat e tij në Francë mundën ta... Më shumë
Filmi shqiptarë “Home” merr çmimin më të mirë në Worlfest Houston
Filmi i metrazhit të shkurtër “Home”, me regji të More Raçës, po vazhdon suksesshëm udhëtimin e tij nëpër festivale ndërkombëtare. Kësisoj filmi tashmë është shpallur si filmi më i mirë dramatik në Festivalin e Filmit Worldfest Houston, shkruan KultPlus. Për këtë gjë ka njoftuar vetë regjisorja e filmit, More... Më shumë
Zbulohet data kur do të dalë zyrtarisht filmi ” Frozen 2″
Sipas Disney, “Frozen 2” do të dalë zyrtarisht më 27 nëntor të 2019.  Regjisorët Chris Buck dhe Jennifer Lee do ti rikthehen animacionit të famshëm të vitit 2013, i cili u bë publik në mars të 2015 nga shefi kreativ i Disney John Lasseter, dhe vetë zëri i Olaf,... Më shumë
Në Festivalin e Kanës, sivjet do të shfaqet filmi  “Even I Met Happy Gypsies” ku luan Bekim Fehmiu
Filmi “Even I Met Happy Gypsies”, prodhim i vitit 1967, këtë vit do të shfaqet në Festivalin e Kanës.  Dhe kur kujtojmë se në film rolin kryesor e luan aktori shqiptar Bekim Fehmiu, kjo e bën filmin edhe më të veçantë. Pasi në vitin 1967 filmi morri dy çmime... Më shumë
Këta filma prekin zemrat tuaja (FOTO)
Nëse doni të shihni filma që e prekin zemrën tuaj, ata që do të listohen më poshtë janë për ju. Filmat që sjellin dy të qeshura dhe lot të rivendosur në besimin për njerëzit, transmeton Klan Kosova. LEXO EDHE: Qesharake: Ja si reagon spikerja kur kupton se është në transmetim... Më shumë
“Zot, nëse më jep një jetë tjetër pas vdekjes, bëje që të jem një rom”, ka thënë për mediet serbe Aleksandar Petrovic, regjisori i filmit “Mbledhësit e Puplave”, përcjellë KultPlus. “Mbledhësit e puplave”, është filmi i parë në ish Jugosllavi që ka trajtuar gjendjen e romëve në shoqëri, zbulon... Më shumë
“E bukura dhe bisha” është hequr nga kinematë e Kuvajtit ditën e hënë, për shkak të një “skene homoseksuale”, që zgjat rreth dy sekonda. Filmi është shfaqur nëpër kinematë e këtij vendi me shumicë myslimane që nga dita e enjte, por ata që kishin blerë bileta për ditët në... Më shumë
Festivali i Filmit të Kanës që do të mbahet prej datës 17 deri më 28 maj, tashmë është në përgatitjet e fundit për edicionin e 70-të me radhë. Tashmë është bërë e ditur se ceremoninë e hapjes dhe mbylljes së këtij edicioni do ta bëjë aktorja e njohur italiane... Më shumë
Fundjava është kohë e mirë për filma. Kështu që mos të ju ik kjo kohë pa e parë ndonjë film të mirë, transmeton Klan Kosova. Më poshtë i keni disa filma që do të ju mbajnë me një frymë deri në fund. Shikoni dhe vlerësojeni vetë. The Life of David... Më shumë