Televizioni i njohur gjerman WDR ka fituar çmimin ”Grimme” të kategorisë për fëmijë dhe të rinj me filmin “Nordstadtkinder-Lutwi”. Ky film bën fjalë për jetën e Lutviut 12 vjeçar, refugjat nga Kosova i cili jeton me familjen në Dortmund. Autorët e filmit, Jürgen Brügger dhe Jörg Haassengier rrëfejnë për... Më shumë
Që nga nesër në Kinemanë ABC, në kryeqytet shfaqen dy premiera. “Richard the Strok”, është filmi i animuar për fëmijë që vjen në 3D dhe shfaqet çdo ditë nga ora 15:00. Ndërsa “Colldie” aksion-triller, ku në rolet kryesore paraqiten Anthony Hopkins, Ben Kinsley, Felicity Jones, vjen në terminin e... Më shumë
Festivali i Filmit i Sarajevës ka hapur kësisoj aplikimin për programet filmike të këtij edicioni. Edicioni i radhës, i 23-ti me radhë, vjen nga data 11-18 gusht. Aplikimi është i hapur për të gjitha programet filmike, përfshirë këtu filmat e metrazhit të gjatë, të shkurtër, filmat studentorë dhe ata... Më shumë
Aktorja Arta Dobroshi mbrëmë ka qenë në fokusin e aparatit të fotografes së prestigjiozes The Guardian. Sarah Lee mbrëmë ka fotografuar prapaskenat e ndarjes së çmimeve Bafta, e mes tjerash shihet shpesh edhe aktorja nga Kosova e cila është pjesë e ekipit të filmit HOME. Dobroshi, aktore e njohur... Më shumë
Gati 400 filma konkurrojnë në Festivalin më të madh gjerman të Filmit, Berlinale, për trofenë “Ariu i Artë”. Por edhe seksionë të tjerë të festivalit kanë një ofertë të pasur. Berlinalja e 67-të zhvillohet nga 9 deri më 19 shkurt. Së pari hapet me debutimin e regjisorit francez Etienne... Më shumë
Në shkurt do të jetë premiera e filmit dedikuar jetës së këngëtares Britney Spears, kurse tani janë publikuar disa sekuenca nga filmi ku shihet se rolin e këngëtares e ka marrë aktorja Natasha Bassett. Traileri i parë i këtij filmi sjellë momentet më të mëdha: rruarjen e kokës nga... Më shumë
Aktorja me famë botërore Meryl Streep këtë vit ka shënuar nominimin e 20-të për Oscar. Meryl Streep është nominuar në kategorinë për rolin më të mirë femër për rolin e saj në filmin “Florens Foster Jenkins”, ku luan një femër të pasur nga New York. Streep deri tash është... Më shumë
Të martën do të bëhet e ditur lista e nominimeve për filmave që do të garojnë për Oscar, ceremoni kjo që do të mbahet më 26 shkurt në Hollivud. Të gjithë i kanë sytë në filmin “La La Land”, megjithatë nesër do të kuptohen të gjitha nominimet për filmat... Më shumë
Në këtë film luajnë: Xhejlane Tërbunja, Sunaj Raça, Kumrije Hoxha, Bekim Mulaj, Florentina Ademi, Veton Osmani, Albulena Bardhi, Mirsad Ferati, Don Raça, Gani Morina. ‘Home’, është prodhim i shtëpisë filmike ‘Arena’ dhe është i mbështetur nga Qendra Kinematografike e Kosovës. Filmi “Home”, i regjisores More Raça, rrëmben edhe një... Më shumë
Filmi “Home” me regji nga Daniel Mulloy ka marrë nominim në BAFTA Awards. Historia e filmit 20 minutësh “Home” është ende më e thellë. Kësaj radhe, familja bëhet viktimë e zhvillimeve pa fajin e saj, për tu gjendur në situata njëjtë si refugjatët e vendeve të Lindjes. Filmi është... Më shumë