Nesër fillojnë xhirimet e filmit “Një tregim Prishtine”
Xhirimet e kllapës së parë të filmit të metrazhit të gjatë “Një tregim Prishtinë” do të bëhen më 3 dhjetor në Prishtinë, në Sheshin “Nënë Tereza” duke filluar nga ora 10:00. Filmi i metrazhit të gjatë “Një tregim Prishtine” nën regjinë e regjisores, Burbuqe Berisha, me skenar të Getoarbë Mulliqi-Bojaj dhe... Më shumë
Jackie Chan merr Oscarin pas 56 vitesh karrierë
Aktori i njohur Jackie Chan ka marrë çmimin e veçantë Oscar për dedikimin e tij në film. Ky çmim për 62­ vjeçarin vjen pas më shumë se 56 vjetëve të kaluara në industrinë e filmit dhe më shumë se 200 filma. Ai u prezantua nga kolegu i tij në “Rush Hour” Chris Tucker, të shtunën, në ceremoninë e përvitshme të Governors Awards. Në fjalën e tij, Hanks theksoi se Chan nuk e kishte marrë deri tani këtë trofe, pasi filmat ku luan ai, komedi aksion dhe me arte marciale, zakonisht nuk merren në konsideratë gjatë ceremonisë së Academy Awards. Më shumë
“Babai” me tri prezantime në Lituani
“Babai” vjen si pjesë e programit Scanorama. Filmi “Babai” me regji nga Visar Morina, do të ketë tri projeksione në Vilnius dhe Kaunas të Lituanisë. Filmi i dëshmuar me disa çmime, dhe së fundmi me regjisorin Visar Morina i cili morri çmimin Prix Evropa, do të shfaqet sonte, me... Më shumë
Golden Globes do të mbahet me…
Golden Globes do të mbahet me 8 janar. Tri herë fituese e çmimit të madh Oscar dhe gruaja më e nominuar ndonjëherë për këtë çmim, aktorja Meryl Streep, do të marrë këtë vit çmimin Cecil B.Demille. Çmimi i jepet aktorëve për kontributin e tyre të jashtëzakonshëm në botën e... Më shumë
Ky film kosovar propozohet për Oscar
Producenti Trim Musliu dhe regjisori Faton Bajraktari tanimë kanë udhëtuar për në Los Angeles ku edhe po e promovojnë filmin “Home Sweet Home”. Filmi është këtë vit propozimi i Kosovës për Oscars, respektivisht për kategorinë e filmit më të mirë në gjuhë të huaj. Ndërsa në rolet kryesore luajnë:... Më shumë
Amerika Latine pret filmin “Shok”
Me përkrahjen e organizatës “Cine Alternativo” dhe producentëve të filmit, Ambasada e Republikës së Kosovës në Panama shfaqi për herë të parë në Amerikën Latine filmin e metrazhit të shkurtër “Shok”. Në fjalimin e saj para audiencës së filmit, e ngarkuara me pune Zana Rudi tha se është nder... Më shumë
Publikohet tailerii filmit “Bisedë për jetën”
Është publikuar traileri i filmit “Bisedë për jetën” i cili do të vjen premierë për publikun më 4 nëntor. Ky film është një dramë psikologjike me skenar të Agim Morinës, regji të Agim Abdullah. “Bisedë për jetën” prezanton jetën e një poeti kinse të njohur shqiptar, i cili si... Më shumë
‘’Sirena e vogël’’ së shpejti film
Tashmë është e pritur që filmat e suksesshëm vizatimorë të kthehen në filma pasi historikisht kanë një audiencë besnike dhe fitime marramendëse. Pas publikimit të trailerit ‘’E bukura dhe bisha’’, që për 24 orë mori 92 milion klikime, sipas revistës ‘’Seventeen’’, produksioni i Disney flitet të kthejë në film... Më shumë
“Shok” dhe “Kolona” në Koln të Gjermanisë
Dy filmat kosovarë, të metrazhit të shkurtër, “Shok” dhe “Kolona”, që rrëfejnë histori të vërteta nga lufta e fundit në Kosovë, do të shfaqen në Koln të Gjermanisë. Filmat e lartpërmendur bëjnë pjesë në filmat vendorë më të suksesshmit të viteve të fundit. Ata do të shfaqen më 22... Më shumë
Adhuruesit e filmit i gëzohen kinemasë së re (Foto)
Për shumë vite me radhë Kinemaja ABC ishte e vetmja kinema e kryeqytetit të Kosovës, që sillte për adhuruesit e filmit premierat botërore dhe ato shqiptare. Po të gjithë dashamirët e kinematografisë së shpejti do të kenë rast t’i gëzohen kinemasë së re në Prishtinë. Bëhet fjalë për kinemanë... Më shumë