Me përkrahjen e organizatës “Cine Alternativo” dhe producentëve të filmit, Ambasada e Republikës së Kosovës në Panama shfaqi për herë të parë në Amerikën Latine filmin e metrazhit të shkurtër “Shok”. Në fjalimin e saj para audiencës së filmit, e ngarkuara me pune Zana Rudi tha se është nder... Më shumë
Është publikuar traileri i filmit “Bisedë për jetën” i cili do të vjen premierë për publikun më 4 nëntor. Ky film është një dramë psikologjike me skenar të Agim Morinës, regji të Agim Abdullah. “Bisedë për jetën” prezanton jetën e një poeti kinse të njohur shqiptar, i cili si... Më shumë
Tashmë është e pritur që filmat e suksesshëm vizatimorë të kthehen në filma pasi historikisht kanë një audiencë besnike dhe fitime marramendëse. Pas publikimit të trailerit ‘’E bukura dhe bisha’’, që për 24 orë mori 92 milion klikime, sipas revistës ‘’Seventeen’’, produksioni i Disney flitet të kthejë në film... Më shumë
“Shok” dhe “Kolona” në Koln të Gjermanisë
Dy filmat kosovarë, të metrazhit të shkurtër, “Shok” dhe “Kolona”, që rrëfejnë histori të vërteta nga lufta e fundit në Kosovë, do të shfaqen në Koln të Gjermanisë. Filmat e lartpërmendur bëjnë pjesë në filmat vendorë më të suksesshmit të viteve të fundit. Ata do të shfaqen më 22... Më shumë
Për shumë vite me radhë Kinemaja ABC ishte e vetmja kinema e kryeqytetit të Kosovës, që sillte për adhuruesit e filmit premierat botërore dhe ato shqiptare. Po të gjithë dashamirët e kinematografisë së shpejti do të kenë rast t’i gëzohen kinemasë së re në Prishtinë. Bëhet fjalë për kinemanë... Më shumë
‘Home Sweet Home’ me skenar nga Zymber Kelmendi, regji nga Faton Bajraktari dhe producent Trim Musliu po vazhdon shfaqjen në festivale të ndryshme. Këtë herë ky film do të shfaqet në Cairo International Film Critics Week (CIFCW) që do të mbahet nga 17 deri 23 nëntor në Kairo, paralelisht... Më shumë
Ai ka bërë më shumë se 40 filma artistikë në karrierën e tij 60 vjeçare. Fituesi i çmimit Oskar, regjisori polak Andrzej Wajda ka ndërruar jetë në moshën 90 vjeçare, ka konfirmuar Shoqata e filmave të Polonisë. Shumë nga filmat e tij – duke përfshirë Kanal, Man of Iron... Më shumë
Për të gjithë fansat dhe admiruesit e “Harry Potter”, tani kemi një lajm shumë të mirë. Sipas Variety, Warner Bros. dhe Imax janë bërë bashkë për të sjellë, si kurrë më parë, të 8-ta seritë e “Harry Potter” në kinematë ndërkombëtare. Kjo bëhet për të festuar filmin e ardhshëm... Më shumë
‘Home’ është i bazuar në ngjarje të vërtet dhe paraqet konfliktin për çështje trashëgimie në mes të vëllaut dhe motrës, në mes të drejtës tradicionale dhe asaj ligjore. Filmi ‘Home’ nga More Raça me producent Sunaj Raça pas premierës botërore në ‘Raindance Film Fesitval’ i cili u mirëprit nga... Më shumë
Filmi kosovar do të jetë pjesë e 5. GoetheFEST 2016, festival i filmit që organizohet në Serbi nga Goethe Institute dhe këtë vit vjen nën konceptin “Realiteti kafshon”. Filmi “Babai”, rrëfimi i Norit, rolin e të cilit e luan Val Maloku, një fëmijë i cili shet cigare në rrugë... Më shumë