‘Home Sweet Home’ do të shfaqet në Cairo International Film Critics Week
‘Home Sweet Home’ me skenar nga Zymber Kelmendi, regji nga Faton Bajraktari dhe producent Trim Musliu po vazhdon shfaqjen në festivale të ndryshme. Këtë herë ky film do të shfaqet në Cairo International Film Critics Week (CIFCW) që do të mbahet nga 17 deri 23 nëntor në Kairo, paralelisht... Më shumë
Ndahet nga jeta regjisori Andrzej Wajda
Ai ka bërë më shumë se 40 filma artistikë në karrierën e tij 60 vjeçare. Fituesi i çmimit Oskar, regjisori polak Andrzej Wajda ka ndërruar jetë në moshën 90 vjeçare, ka konfirmuar Shoqata e filmave të Polonisë. Shumë nga filmat e tij – duke përfshirë Kanal, Man of Iron... Më shumë
Rikthehet i famshmi, “Harry Potter”
Për të gjithë fansat dhe admiruesit e “Harry Potter”, tani kemi një lajm shumë të mirë. Sipas Variety, Warner Bros. dhe Imax janë bërë bashkë për të sjellë, si kurrë më parë, të 8-ta seritë e “Harry Potter” në kinematë ndërkombëtare. Kjo bëhet për të festuar filmin e ardhshëm... Më shumë
Filmi “Home” në festivalin që mund ta dërgojë në Oscar
‘Home’ është i bazuar në ngjarje të vërtet dhe paraqet konfliktin për çështje trashëgimie në mes të vëllaut dhe motrës, në mes të drejtës tradicionale dhe asaj ligjore. Filmi ‘Home’ nga More Raça me producent Sunaj Raça pas premierës botërore në ‘Raindance Film Fesitval’ i cili u mirëprit nga... Më shumë
Filmi ‘Babai’ pjesë e GoetheFest në Serbi
Filmi kosovar do të jetë pjesë e 5. GoetheFEST 2016, festival i filmit që organizohet në Serbi nga Goethe Institute dhe këtë vit vjen nën konceptin “Realiteti kafshon”. Filmi “Babai”, rrëfimi i Norit, rolin e të cilit e luan Val Maloku, një fëmijë i cili shet cigare në rrugë... Më shumë
Të gjitha studiot e mëdha e refuzuan filmin për Snowden
Filmi i kushtuar Eduard Snowdenit e pati premierën e tij në Hong Kong të premten mbrëma dhe të afërmit e ish-kontraktorit të NSA-së ishin në radhë të parë. “Në këtë film është me rëndësi të madhe zbulimi i mitit mbi fshehjen e Snowdenit në Hong Kong. Tregon se cili... Më shumë
Këta dy aktorë të njohur nga Kosova fitojnë çmime në “Albanian Film Week” në New York
Në New York ka përfunduar organizimi më i madh i filmit shqiptar “Java e Filmit Shqiptar”. Me këtë, “Albania Film Week” ka bërë të ditur se janë ndarë edhe çmimet për filmat dhe aktorët më të mirë, ku ndër ta janë edhe aktorët e famshëm Ilire Vinca dhe Kasem... Më shumë
E treta e vërteta për Kosovën
E treta mund të jetë e vërteta për Kosovën, pas tentimeve me “Tri Dritare dhe një Varje” nga Isa Qosja dhe “Babai” nga Visar Morina, viteve të kaluara për kategorinë e filmit më të mirë në gjuhë të huaj. Filmi që trajton realitetin e ri të pasluftës, realitet ky... Më shumë
Përfundon festivali First Step, triumfon “Tradhti me Letra” (FOTO)
Mbrëmë u mbyll festivali First Step Film Festival në Tiranë. Ky ishte viti i shtatë i themelimit të festivalit, e i treti edicion i mbajtur, shkruan lajmi.net. Nga 86 filma që u shfaqën, kishte vetëm një fitues shqiptar, ishte filmi Tradhti me letra ( Cheating for Papers ) nga... Më shumë
Seriali amerikan “Game of Thrones” ka thyer rekord në “Emmy Awards 2016”
Mbrëmë në Los Anxhelos të Shteteve të Bashkuara të Amerikës janë ndarë çmimet Emy për fituesit e edicionit të sivjetmë. Seriali amerikan Game of Thrones, e ka thyer rekordin për numrin më të madh të çmimeve Emmy, që janë fituar ndonjëherë nga ndonjë serial i shfaqur në primetime, shkruan... Më shumë