Në New York ka përfunduar organizimi më i madh i filmit shqiptar “Java e Filmit Shqiptar”. Me këtë, “Albania Film Week” ka bërë të ditur se janë ndarë edhe çmimet për filmat dhe aktorët më të mirë, ku ndër ta janë edhe aktorët e famshëm Ilire Vinca dhe Kasem... Më shumë
E treta mund të jetë e vërteta për Kosovën, pas tentimeve me “Tri Dritare dhe një Varje” nga Isa Qosja dhe “Babai” nga Visar Morina, viteve të kaluara për kategorinë e filmit më të mirë në gjuhë të huaj. Filmi që trajton realitetin e ri të pasluftës, realitet ky... Më shumë
Mbrëmë u mbyll festivali First Step Film Festival në Tiranë. Ky ishte viti i shtatë i themelimit të festivalit, e i treti edicion i mbajtur, shkruan lajmi.net. Nga 86 filma që u shfaqën, kishte vetëm një fitues shqiptar, ishte filmi Tradhti me letra ( Cheating for Papers ) nga... Më shumë
Mbrëmë në Los Anxhelos të Shteteve të Bashkuara të Amerikës janë ndarë çmimet Emy për fituesit e edicionit të sivjetmë. Seriali amerikan Game of Thrones, e ka thyer rekordin për numrin më të madh të çmimeve Emmy, që janë fituar ndonjëherë nga ndonjë serial i shfaqur në primetime, shkruan... Më shumë
Në edicionin e 32-të të festivalit spanjoll “La Rioja es de Cine”, i cili ka përfunduar mbrëmë në Logrono të Spanjës, filmi kosovar “Agnus Dei” me skenar e regji të Agim Sopit, ka triumfuar duke rrëmbyer tri çmime të rëndësishme: ‘Filmi më i mirë ndërkombëtar’(Mejor pelicula extranjera ), Skenari... Më shumë
Mbrëmë ka ndërruar jetë dramaturgu i njohur amerikan, Edward Albee. Autori i “Who’s Afraid of Virginia Woolf?”, Edward Albee ka ndërruar jetë mbrëmë  në moshën 88-vjeçare. Asistenti i tij ka bërë të ditur se dramaturgu  vdiq të premten në shtëpinë e tij në Long Island në New York. Edward Albee, fitues i... Më shumë
James Cameron më në fund e ka pranuar se Avatar do t’i ketë edhe katër vazhdime të tjera, duke thënë se vazhdimet janë rezultat i shkrimeve të tij “të tepërta” Kjo i bie se do të kemi një pjesë të dytë, të tretë, të katërt dhe të pestë të... Më shumë
Shumë prej nesh dëgjojmë histori dashurie dhe themi ‘këto ndodhin vetëm nëpër filma’, pasi që realiteti është shpeshherë më i thjeshtë dhe i zakonshëm. Më poshtë e keni një përzgjedhje filmash për dashurinë e pastër dhe të fortë, të gjithë të bazuar në ngjarje të vërteta. Betimi (The Vow)... Më shumë
Më poshtë ju sjellim programin e plotë të festivalit “Hyjnesha në fron”, i cili zgjatë pesë ditë, duke nis nga nesër me 31 gusht deri me 4 shtator. “Hyjnesha në fron”, tashmë veç ka bërë finalizimin e programit për të nisur nesër edicionin e gjashtë me trenin e orës 20:00... Më shumë
“Bridge Film Fest”, një urë që po ndërtohet
Ka mbetur edhe më pak se një muaj para se të hapë siparin, për të tretën herë me radhë, festivali ndërkombëtar i filmit “Bridge Film Fest”. Ekipi organizativ i përbërë nga artistë e admirues të artit kinematografik, që i përkasin etniteteve të ndryshme, po bëjnë përgatitjet e fundit që... Më shumë