Nëntë vjet nga vdekja e të madhit Faruk Begolli
Përmes një statusi në rrjetin social Facebook, artistja Burbuqe Berisha, e cila tashmë drejton teatrin i cili mban emrin e aktorit “Faruk Begolli”, shprehu admirimin për figurën e artistit duke thënë se ai ishte më shumë se një artist. Sot në 9-të vjetorin e vdekjes së aktorit dhe profesorit... Më shumë
Festivali ‘The Summit’ vazhdon edhe sonte e nesër – mund merrni pjesë me të njëjtën biletë
Nata e dytë e “The Summit”, vazhdon sonte me Philip Bader, Konstatin Sibold, MirëLinda, Drenique e Jimmy Haze. Të gjithë ata që kane paguar mbrëmë për biletë, sonte do të kenë mundësi të hyni brenda me po të njëjtën biletë ose byzylyk dore. Ndërsa, ata që nuk kanë ende... Më shumë
”Qentë e Luftës”, komedia e zezë për Gërdecin dhe djalin e Berishës sot në kinema
Autori i librit “Armët dhe çunat”, Guy Lawson, ka folur rreth filmit ”War Dogs” që do të dalë sot në kinema në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. “Libri im ‘Armët dhe çunat’ ka frymëzuar prodhimin e Òlmit që do të dalë nesër. Është një prodhim i Hollywoodit, me regji... Më shumë
Liam Cunningham do të mbërrijë në kryeqytetin e Bosnjë Hercegovinës më 20 gusht
Aktori i njohur Liam Cunningham do të mbërrijë në kryeqytetin e Bosnjë Hercegovinës më 20 gusht. Aktori i njohur Liam Cunningham ka konfirmuar pjesëmarrjen në festivalin ndërkombëtar të filmit që po mbahet në Sarajevë. Organizatorët e kësaj ngjarjeje kinematografike kanë bërë të ditur se, 55 vjeçari i lindur në... Më shumë
Regjisori kanadez cili njihet për filmin e tij “Love Story” Në moshën 92 vjeçare ka vdekur regjisori i famshëm kanadez, Arthur Hiller i cili njihet për filmin e tij “Love Story”. Ai ka punuar edhe filmat “Author! Author!”, “Silver Streak” dhe “The In-Laws”. Hiller e ka filluar karrierën e... Më shumë
“The Shallows”, sonte premierë në ABC (VIDEO)
Filmi që flet për betejën me peshkaqenin të një gruaje surfiste në një plazh të vetmuar, do të shfaqet në mbrëmje për publikun në Prishtinë. Sot e (enjte) prej orës 20:00 në kinemanë e kryeqytetit do të shfaqet premiera botërore e filmit “The Shallows”. Ky film në regji të... Më shumë
Fillon audicioni për të pranuar katër aktorë në TKK
Në këtë konkurs janë në garë 56 aktorë. Drejtori artistik i TKK-së Agon Myftari, ka deklaruar se ka një numër të madh të aktorëve të cilët meritojnë të jenë pjesë e ansamblit rezident në TKK, por theksoi se janë të detyruar t`i përmbahen rregullave dhe t`i pranojnë vetëm katër... Më shumë
Filmi “Long Way North” do të shfaqet sot në Anibar
Filmi “Long Way North” do të shfaqet në Teatrin Istref Begolli me fillim në ora 14:00. Filmi flet për një vajzë të re që shkon në një aventure epike drejtë Polit të Veriut për të gjetur gjyshin e saj. Në Pejë do të vjen edhe drejtor artistik i filmit,... Më shumë
Lady Gaga, pritet të luajë për filmin e vitit “A star is Born”
Ky film shënon edhe rolin më të rëndësishëm për Lady Gaga’n, ndonëse ajo është paraqitur në disa pjesë filmike përgjatë viteve. Lady Gaga, pritet të luajë për filmin e vitit “A star is Born”, të cilit do t’i krijohet një version i ri. Në këtë projekt kinematografik, ajo do... Më shumë
DokuFest me 25 mijë mysafirë
Policia ka theksuar se prej 05 deri me 13 gusht 2016, në Prizren përkundër pranisë së madhe të qytetarëve dhe pjesëmarrjes rekorde të shtëpive filmike nga 57 shtete, është arritur që rendi dhe qetësia publike të jetë e kënaqshme dhe të mbahet nën kontroll. Në edicionin e 15-të të... Më shumë