Filmi kosovar “Lost Exile” në premierën e tij, me probleme teknike në Dokufest
Fillimi i vitit 2015-të, Kosovën e gjeti me shumë njerëz të gatshëm për ta lënë tokën e tyre. Disa arritën të dalin, disa mbetën me ditë e net të tëra nëpër kufijtë e ndryshëm si atë të Serbisë, Hungarisë e kështu me radhë. Disa shkuan e disa përfunduan nëpër... Më shumë
Shtëpia shumë e njohur kinematografike e Hollivudit, Warner Bros. Pictures, më datë 19 gusht 2016 do të prezantojë premierën e filmit “War dogs”, “Qentë e luftës”, me regji dhe skenar të Todd Phillips, autorin e Trilogjisë së famshme “Hangover”, cila njihet si një ndër filmat që ka thyer rekorde... Më shumë
Prezantohen filmat që do të shfaqen sot në “DokuFest”
Në konferencën e radhës për media të “DokuFest”-it janë prezantuar filmat të cilët do të shfaqen sot. Për të folur për filmin “Batusha’s house”, të pranishëm ishin dy regjisorët e filmit, Tino Glimann dhe Jan Gollob. Glimann dhe Gollob janë arktitektë me profesion dhe kishin mësuar nga shokët e... Më shumë
Robert De Niro e hap Festivalin e Filmit
Aktori i famshëm, Robert De Niro, do të udhëtojë drejt Bosnjës për të hapur Festivalin e Filmit në Sarajevë, që është një nga festivalet më prestigjioze të rajonit. Lajmin e kanë konfirmuar organizatorët e festivalit. Aktori në këtë festival do të marr çmimin për vepër jetësore. Nga Kosova në... Më shumë
Greg Delawie në ‘DokuFest’
Ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie do ta vizitoj Prizrenin, Kalanë e Prizrenit, do të marrë pjesë në panel i dedikuar Dokufestit dhe do të jetë nikoqir i gostisë, dedikuar “Natës amerikane”. Gjatë diskutimit të panelit, Ambasadori Delawie do të shoqërohet nga Eric Gibson, Prokurorë nga Departamenti amerikan i... Më shumë
DokuFest: Prezantohen tre filma të kategorive të ndryshme
Sot është mbajtur konferenca e dytë e “DokuFest”-it, gjatë të cilës u njoftua për prezantimin e tre filma të kategorive të ndryshme nga vetë regjisorët, thuhet në një njoftim për media. Dokumentari  “Daullet e rezistencës”, nga Mathieu Jouffre dhe Besa Luci, sjell kujtimet personale të disa personazheve, nga vitet... Më shumë
Filmat kosovar në Festivalin Ndërkombëtar i Filmit në Sarajevë
Festivali Ndërkombëtar i Filmit në Sarajevë do të mbahet mes datave 13 dhe 20 gusht, ndërsa të dy filmat do të kenë premierat kombëtare në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit të Shkurtër dhe Dokumentar, DokuFest, i cili po zhvillohet aktualisht në Prizren. Festivalin Ndërkombëtar i Filmit në Sarajevë, krahas shtatëdhjetë... Më shumë
Ndrron jetë aktori i njohur
Ka ndërruar jetë në moshën 79-vjeçare “Artisti i Popullit”, aktori i njohur elbasanas, Demir Hyskja, i cili të gjithë jetën e tij ja kushtoi Kinematografisë Shqiptare. Prej më shumë se tre vjetësh, aktori Demir Hyskja vuante nga disa sëmundje dhe prej kësaj kohe, shumë pak e shihnin në qytet,... Më shumë
Çmimi Oscar, Kosova mund të përzgjedhë vetëm në mes dy filmave
“Engjëjt janë larg” me regji të Gjergj Xhuvanit dhe “Home sweet home” me regji të Faton Bajraktarit, janë dy filmat që deri më tani duket se i plotësojnë disa prej kushteve për propozim për mundësinë e nominimit si filmi me i mirë i huaj në Akademinë “Oskar”. Drejtori i... Më shumë
Hapet konkursi për propozimin e filmave për çmimin OSCAR
“Të drejtën e konkurimit e kanë të gjithë filmat nga Kosova që janë shfaqur apo do të shfaqen për shtatë ditë rresht në kinematë e Kosovës duke filluar nga data 1 Tetor 2015 deri më 30 Shtator 2016”, thuhet në njoftimin e QKK-së. Qendra Kinematografike e Kosovës ja hapur... Më shumë