Greg Delawie në ‘DokuFest’
Ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie do ta vizitoj Prizrenin, Kalanë e Prizrenit, do të marrë pjesë në panel i dedikuar Dokufestit dhe do të jetë nikoqir i gostisë, dedikuar “Natës amerikane”. Gjatë diskutimit të panelit, Ambasadori Delawie do të shoqërohet nga Eric Gibson, Prokurorë nga Departamenti amerikan i... Më shumë
DokuFest: Prezantohen tre filma të kategorive të ndryshme
Sot është mbajtur konferenca e dytë e “DokuFest”-it, gjatë të cilës u njoftua për prezantimin e tre filma të kategorive të ndryshme nga vetë regjisorët, thuhet në një njoftim për media. Dokumentari  “Daullet e rezistencës”, nga Mathieu Jouffre dhe Besa Luci, sjell kujtimet personale të disa personazheve, nga vitet... Më shumë
Filmat kosovar në Festivalin Ndërkombëtar i Filmit në Sarajevë
Festivali Ndërkombëtar i Filmit në Sarajevë do të mbahet mes datave 13 dhe 20 gusht, ndërsa të dy filmat do të kenë premierat kombëtare në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit të Shkurtër dhe Dokumentar, DokuFest, i cili po zhvillohet aktualisht në Prizren. Festivalin Ndërkombëtar i Filmit në Sarajevë, krahas shtatëdhjetë... Më shumë
Ndrron jetë aktori i njohur
Ka ndërruar jetë në moshën 79-vjeçare “Artisti i Popullit”, aktori i njohur elbasanas, Demir Hyskja, i cili të gjithë jetën e tij ja kushtoi Kinematografisë Shqiptare. Prej më shumë se tre vjetësh, aktori Demir Hyskja vuante nga disa sëmundje dhe prej kësaj kohe, shumë pak e shihnin në qytet,... Më shumë
Çmimi Oscar, Kosova mund të përzgjedhë vetëm në mes dy filmave
“Engjëjt janë larg” me regji të Gjergj Xhuvanit dhe “Home sweet home” me regji të Faton Bajraktarit, janë dy filmat që deri më tani duket se i plotësojnë disa prej kushteve për propozim për mundësinë e nominimit si filmi me i mirë i huaj në Akademinë “Oskar”. Drejtori i... Më shumë
Hapet konkursi për propozimin e filmave për çmimin OSCAR
“Të drejtën e konkurimit e kanë të gjithë filmat nga Kosova që janë shfaqur apo do të shfaqen për shtatë ditë rresht në kinematë e Kosovës duke filluar nga data 1 Tetor 2015 deri më 30 Shtator 2016”, thuhet në njoftimin e QKK-së. Qendra Kinematografike e Kosovës ja hapur... Më shumë
Lansohet traileri i filmit “Fantastic Beasts and Where to Find Them” luan edhe Gjevat Kelmendi (VIDEO)
Gjevat Kelmendi luan në të njëjtin film ku luajnë : Ezra Miller, Eddie Redmayne, Colin Farrel. Kelmendi ka thënë për KultPlus se xhirimet për këtë film i ka realizuar në shtatorin e vitit të shkuar. Sarandë Selimi Sapo është lansuar traileri i filmit “Fantastic Beasts and Where to Find... Më shumë
Këta janë katër artistët të cilët synojnë titullin e drejtorit të Teatrit Profesionist të Gjilanit
Adriana Matoshi, anëtare e Këshillit Drejtues të Teatrit të Gjilanit ka thënë për KultPlus, se përgjatë testit me shkrim, pikët maksimale i ka marë Erson Zymberi, dhe përgjatë javës, sipas saj pritet edhe të intervistohen. Alban Shahiqi, Bashkim Nexhipi, Emine Toska dhe Erson Zymberi janë katër kandidatët që po... Më shumë
“Albanian Beauty”, nis edicionin e dytë me dedikim për të rënët në Mynih
Fillimisht ne orën 20:30, do të ndezën qirinj për Sabina Sula, Dijamant Zabergja dhe Armela Segashi që vdiqën tragjikisht në sulmin terror në Mynih, duke vazhduar tutje me shfaqjen e filmave prej orës 21:00, në sheshin “Zahir Pajaziti”, në kryeqytet, shkruan KultPlus. Sonte nis edicioni i dytë i projeksioneve... Më shumë
Projekti i ri filmik me Dakota Fanning, “The Bell Jar” e Sylvia Plath
Një version i librit është adaptuar në film në vitin 1979. Kirsten Dunst do të jetë regjisorja e filmit të ri që e sjellë të adaptuar veprën “The Bell Jar” nga Sylvia Plath. Aktorja kryesore në film do të jetë Dakota Fanning, një prej atyre emrave që po ngritet... Më shumë