100 filma sivjet në DokuFest
DokuFest ka shpallur dje programin e filmave garues për edicionin e 17-të, i cili do të mbahet nga data 03 – 11 gusht në Prizren, Kosovë. Festivali do të shfaqë 100 filma në gjashtë kategoritë garuese të tij e që përfaqësojnë 40 shtete – përfshirë dhjetë premiera botërore, katër... Më shumë
Shpallen projektet e subvencionuara nga Qendra Kinematografike e Kosovës
Qendra Kinematografike e Kosovës ka publikuar projektet filmike të cilat janë vlerësuar për miratim dhe subvencionim nga juria vlerësuese, shkruan KultPlus Juria Vlerësuese e projekteve filmike të metrazhit të shkurtë, Animacion, Dokumentar, Postproduksion dhe Zhvillim Skenari në përbërje të: Ilir Bokshi-kryesues, Ilir Ajdini, Jahi Jahiu, Mentor Haliti, Visar Krusha,... Më shumë
Këta janë filmat nga Ballkani që vijnë sivjet në PriFest
Është shpalosur sot programi i filmave nga Ballkani në PRIFEST 2018. Tradicionalisht, programi i filmave të Ballkanit është një nga programet më interesante të festivalit dhe njëkohësisht edhe programi më i vizituar nga publiku. Një program ku autorët ballkanikë trajtojnë tema të ndryshme nga ky regjion i jashtëzakonshëm në... Më shumë
Publikohet programi i edicionit të 8-të të Festivalit Ballkanik të Filmit dhe Kulinarisë
Nga data 2 korrik deri më 7 korrik 2018, shoqata Art-Im-Pulse organizon në kinemanë e Pogradecit edicionin e VIII të Festivalit Ballkanik të Filmit dhe Kulinarisë (B3F), i vetmi aktivitet kulturor ndërballkanik në Shqipëri. Marrin pjesë me krijimit e tyre qindra artistë nga të gjitha vendet e Ballkanit. Gjatë... Më shumë
“MonoAkti” jubilar dhe misioni për shpalosje vlerash
“MonoAkti” jubilar dhe misioni për shpalosje vlerash Në skenën e teatrit të qytetit të Pejës “Istref Begolli” të enjten mbrëma janë lëshuar perdet e edicionit jubilar të festivalit ndërkombëtar të monodramës “MonoAkt 2018”. Gjatë pesë ditëve zyrtare të edicionit të dhjetë, të mbajtur në mbështetje të Komunës së Pejës... Më shumë
Filmi “Gardhi” shfaqet premierë në Palm Springs të SHBA-së
Nën regjinë e Lendita Zeqirajt dhe me prezencen e aktorëve Arti Lokaj, Ilire Vinca e Rozafë Çelaj, filmi “Gardhi” sot pati premierën botërore në festivalin e njohur të Palm Springs’it. ‘Palm Springs International Short Film Festival’ është një ndër festivalet më të rëndësishme botërore, ku sjellë emrat të sukseshëm... Më shumë
Aktori Fisnik Ademi kryeson Këshillin Drejtues të Teatrit Kombëtar
Aktori Fisnik Ademi është kryetari i radhës i Këshilli Drejtues të Teatrit Kombëtar të Kosovës. Ai është zgjedhur në mbledhjen e mbajtur të enjten. Anëtarët Shkëlqim Millaku, Jahja Shehu, Valon Kashtanjeva e Ismet Azemi e kanë zgjedhur Ademin në këtë pozitë tri javë pas dorëheqjes së regjisores Burbuqe Berisha.... Më shumë
‘CIRKU FLUTURES’ i Fatos Berishës në Karlovy Vary Film Festival
Projekti filmik “Cirku Fluturues” me regji të Fatos Berishës dhe me producente Vjosa Berisha është përzgjedhur në programin Works in Progress në festivalin prestigjioz të filmit në Karlovy Vary. Projekti ‘Cirku fluturues’ është përzgjedhur në mes 11 projekteve filmike nga tërë bota që do të garojnë për cmimet në... Më shumë
Baleti ‘Trolls’ vjen të enjten nga Studio Rudina
Shfaqja e baletit TROLLS është një shfaqje e ndërtuar sipas filmit me të njëjtin titull dhe vjen si spektakël në vete duke ngërthyer brenda saj një filozofi shumë domethënëse, shkruan KultPlus. Lumturia nuk fitohet duke shkatërruar njëri- tjetrin, ajo ekziston brenda secilit prej nesh. Secili nga ne ka të... Më shumë
Publikohet filmi “221”, në të cilin Bleona luan me Nicolas Cage
Tash e sa vite po jeton në SHBA, ku po ndërton karrierën e saj në atë vend. Bleona ka punuar disa projekte në gjuhën angleze dhe vazhdimisht është e angazhuar në këtë drejtim, shkruan lajmi.net. Por, së fundi ajo i ka hyrë edhe kinematografisë, duke aktruar në filmin me... Më shumë