Zbulohen detaje të reja të sezonit të fundit të Game of Thrones
Teksa po afrohet sezoni i tetë i Game of Thrones, çdo ditë e më shumë po publikohen informacione lidhur me këtë edicion. Së pari, janë publikuar disa pamje nga gjashtë episodet e ardhshme, ndërsa tani aktori Vladamir Furdik, në një intervistë ka zbuluar një detaj mjaft interesant. Ai tha... Më shumë
Kush është personazhi misterioz? Fansat e “Game of Thrones” po “çmenden” pas publikimit të trailerit
Një ditë më parë është publikuar traileri i sezonit të tetë dhe të fundit të filmit “Game of Thrones”. Videoja e trailerit ka nxitur spekulime të mëdha te fansat e filmit, mbi atë që do të vijë në gjashtë episodet e fundit të shfaqjes, me teorinë për një personazh... Më shumë
Del traileri i plotë rrënqethës i sezonës së fundit të Game of Thrones
Është publikuar traileri i plotë, i pasi për sezonën e fundit të Game of Thrones. Traileri është këtu! HBO ka publikuar trailerin e plotë me pamje ekskluzive që pritet t’i shohim në episodat e fundit të serisë shumë të shikuar. Në këtë video dy minutëshe shohim se si Khaleesi... Më shumë
Pse anashkalohen filmat më të mirë nga çmimet Oscar?
Filmat mahnitës në gjuhët të huaja (joangleze), vazhdojnë të anashkalohen nga Çmimet e Akademisë, edhe pse këta janë filmat më të mirë, shkruan kritikja Caryn James. Pjesë të shkrimit të saj, Telegrafi ua sjell më poshtë. Në filmin e thellë e të bukur të Pawel Pawlikowskit, që shtrihet në... Më shumë
Njihuni me SHQIPTARËT që po ‘çmendin’ kinematografinë turke! Njëri prej tyre mban kurorën e mashkullit më SEKSI në Turqi
Gjatë viteve të fundit, telenovelat turke kanë marrë një vëmendje të madhe në Shqipëri. Kur flitet se fillon ora e serialit turk, të gjithë familjarët gozhdohen para televizorit. Shumë prej femrave i shohin serialet apo filmat vetëm për shkak të aktorëve të kuruar në detaje. Ndër aktorët e preferuar,... Më shumë
‘Oscar 2019’ pa prezantues
Karey Burke, Presidentja e re e ABC, ka bërë të ditur se, ceremonia e 91 e ndarjes së çmimeve ‘Oscar’ nuk do të ketë një prezantues Fillimisht Akademia e Filmit ishte e shqetësuar nga dorëheqja e Kevin Hart nga roli i drejtuesit të këtij spektakli por tashmë ata janë... Më shumë
‘Black Panther’ fiton çmimin kryesor në SAG Awards
Filmi superhero “Black Panther” rrëmben çmimin kryesor në edicionin e 25-të të SAG Awards (Screen Actors Guild) të dielën në Los Angeles. “Black Panther” ka marrë 58 çmime të tjera dhe është i nominuar për 181 çmime, ndër to edhe 7 çmime Oskar. Të pyetur nëse ky film ka... Më shumë
Filmi i Pawel Pawlikowki e hapë Festivalin e Filmit në Sarajevë
Filmi “Cold War” me regji nga Pawel Pawlikowski do ta hapë edicionin e këtij viti të Festivalit të Filmit në Sarajevë. Edicioni i 24-të i Festivalit të Filmit në Sarajevë këtë vit fillon me 10 gusht, me filmin e fituesit të çmimit Oscar dhe regjisorit më të mirë në... Më shumë
100 filma sivjet në DokuFest
DokuFest ka shpallur dje programin e filmave garues për edicionin e 17-të, i cili do të mbahet nga data 03 – 11 gusht në Prizren, Kosovë. Festivali do të shfaqë 100 filma në gjashtë kategoritë garuese të tij e që përfaqësojnë 40 shtete – përfshirë dhjetë premiera botërore, katër... Më shumë
Shpallen projektet e subvencionuara nga Qendra Kinematografike e Kosovës
Qendra Kinematografike e Kosovës ka publikuar projektet filmike të cilat janë vlerësuar për miratim dhe subvencionim nga juria vlerësuese, shkruan KultPlus Juria Vlerësuese e projekteve filmike të metrazhit të shkurtë, Animacion, Dokumentar, Postproduksion dhe Zhvillim Skenari në përbërje të: Ilir Bokshi-kryesues, Ilir Ajdini, Jahi Jahiu, Mentor Haliti, Visar Krusha,... Më shumë