Nxënesit e Prishtinës nuk ua shkelin pragun bibliotekave
Ka pak biblioteka. Por, edhe ato nuk shfrytëzohen shumë. Nxënësit e shkollave të mesme të larta të Prishtinës, për të lexuar më shumë e preferojnë shtëpinë. Rreth 90 për qind e të rinjve të kryeqytetit lexojnë nëpër shtëpitë e tyre, shkruan Infokusi.com. Së paku kështu thuhet në raportin hulumtues... Më shumë
30 thënie frymëzuese nga Charlie Chaplin
Lexo thëniet nga Chaplin. 1. Një ditë pa qeshur, është një ditë e çuar dëm. 2. Karakteri i vërtetë i një burri shfaqet kur ai është i dehur. 3.Që të qeshësh me të vërtetë, duhet ta marrësh dhimbjen tënde, dhe të luash me të! 4. Më pëlqen gjithmonë që... Më shumë
Sot shënohet Dita Ndërkombëtare e Librit
Sot në mbarë botën shënohet Dita Botërore e Librit, e cila origjinën e idesë së përkujtimit të kësaj dite e ka në Spanjë, në zonën e Katalonjës, ku atij që blinte një libër i dhurohej edhe një trëndafil. 23 prilli është shpallur si Ditë Botërore e Librit që nga... Më shumë
Thënie të Schopenhauerit: Mjeku i sheh gjithë dobësitë e njerëzve, avokati të gjitha ligësitë, teologu të gjitha marrëzitë!
Arthur Schopenhauer (1788-1860) ishte filozof gjerman. Më së shumti është i njohur për veprën “Bota si vullnet dhe përfaqësim”, që u botua në vitin 1818. Shkrimet e tij mbi estetikën, moralin dhe psikologjinë ushtruan ndikim të rëndësishëm mbi mendimtarët dhe artistët e shekullit XIX dhe XX. Më poshtë mund... Më shumë
Akademik Rexhep Ismajli zgjidhet anëtar i Akademisë Amerikane të Arteve dhe Shkencave
Rexhep Ismajli është një albanolog, linguist, profesor e akademik shqiptar nga Presheva. Në janar të këtij viti ai ishte zgjedhur anëtar i Shoqatë së Linguistëve Amerikanë, kurse tani është zgjedhur edhe anëtar i Akademisë Amerikane të Arteve dhe Shkencave. Këtë lajmërim e bëri profesori i Universitetit të Prishtinës, Rrahman... Më shumë
10 perla mençurie të thëna nga Nënë Tereza
Nënë Tereza u konsiderua si një nga njerëzit me më ndikim në botë. Megjithatë, ndikimi i saj nuk kishte të bënte me paratë dhe prestigjin. Ishte besimi i saj, mënyra e jetesës dhe arritjet që e bënte këtë murgeshë një nga njerëzit më të rëndësishëm për njerëzimin në shekullin... Më shumë
“Juvenilia” e Mjedës, libërthi me 5,000 fjalë!
Shkodrani Ndre Mjeda (1866-1937), është një nga emrat më të shquar të letrave shqipe. Ka qenë prift, gjuhëtar, poet lirik dhe deputet shqiptar. Antropologu i parë shqiptar, Jakov Milaj (autor i veprës “Raca Shqiptare”), për të ka thënë se është “nji ndër letrarët ma të mëdhaj qi ka qitun... Më shumë
Lermë

Lermë

Libër 11 April, 2018, 9:26

Poezi nga: Pablo Neruda Përktheu: Faslli Haliti Më lërë këtë herë të jem i lumtur, nuk i ka ndodhur gjë askujt nuk jam në asnjë vend, thjesht unë jam i lumtur në të katra këndet e zemrës, duke ecur, duke fjetur a duke shkruar. Ç’mund të bëj, jam i... Më shumë
Nis edicioni i 16-të “Java e Bibliotekës në Kosovë”
Në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës “Pjetër Bogdani” sot hapet edicioni i 16-të i veprimtarisë kulturore të “Javës se Bibliotekës në Kosovë”. Me këtë rast Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” organizon ceremoninë e hapjes me temën “Dita Kombëtare e Vetëdijesimit për Biblioteka në Kosovë”. Më shumë
Pragu i shtëpisë së nënës

Pragu i shtëpisë së nënës

Libër 9 April, 2018, 12:52

Poezi nga: Erika Burkart Përktheu: Anton Papleka Ky prag e lë të kalojë edhe borën. Në mbrëmje, mbi të bie Hija e mështeknave dhe e lajthive. Mbi të ndalen Hëna dhe Dielli. Nga ky prag ti sheh prapa vetes. Ai ndrit kur kthehesh. Aty, persekutuesi yt Heq dorë të... Më shumë