Tre autorë të huaj do të diskutojnë në televizionin ZDF në Gjermani veprat e Kadaresë
Treshja që do të diskutojë mbi librat janë Maxim Biller, Christine Westermann dhe Volker Weidermann, ndërsa mysafir nderi është autori austriak Thomas Glavinic. Tre autorë të huaj do të diskutojnë në televizionin ZDF në Gjermani veprat e disa autorëve. Bëhet fjalë për ciklin e emisioneve “Literarischen Quartett” që transmetohet... Më shumë
Në Tiranë fillon maratona e librit “Tirana lexon 2016”
Për ta bërë sa më të pranueshëm nga publiku i gjerë, aktiviteti i leximit të librave do zhvillohen në ambiente publike “Tirana lexon” 2016 vjen si një maratonë leximi për herë të dytë në kryeqytet, në kuadrin e TILF (Tirana Literature Festival) dhe organizohet nga Instituti për Demokraci, Media... Më shumë
11 artistë shqiptarë dhe Kadare në Marsejë për ekspozitën “Shqipëria”
Do të çelet në Marsejë më 23 shtator ekspozita “Shqipëria, 1207 km lindje”. Kjo ekspozitë do të çelet në muzeun Mucem në sallën e godinës Georges-Henri Rivière prej 300 m2 në Fort Saint-Jean. Ekspozita do të qëndrojë e hapur nga data 24 shtator 2016 deri më 3 janar 2017.... Më shumë
Athina do të jetë Kryeqyteti Botëror i Librit gjatë vitit 2018
UNESKO-ja bëri të ditur se Athina do të jetë Kryeqyteti Botëror i Librit gjatë vitit 2018. Programi përfshin takime me shkrimtarë, përkthyes dhe ilustrues, ekspozita tematike, lexime poetike dhe punishte për punonjësit në fushën e botimit. Athina do të jetë Kryeqyteti i 18 i radhës Botëror i Librit. Më shumë
ASHAK-u mbanë konferencë shkencore në 150 vjetorin e lindjes së Ndre Mjedës
Në 150 vjetorin e lindjes së shkrimtarit Ndre Mjeda Akademia e Shkencave dhe Arteve të Kosovës ka mbajtur konferencë shkencore me qëllim të rikthimit të veprës së Ndre Mjedës. Konferenca shkencore nisi me leximin e “lirikut klasik” të  Ndre Mjedës nga Sabri Hamiti. Në këtë konferencë u prezantuan aspekte... Më shumë
Së shpejti, romani i George R.R Martin
Për shkak se ka pasur disa afate të humbura, botuesit “Amazon France”, tani pretendojnë se libri do të dalë më 9 mars 2017, edhe pse kjo nuk është konfirmuar zyrtarisht. Pas një pushimi prej 5 vjetësh, shkrimtari George R. R Martin do ta publikojë romanin e tij “Kë për... Më shumë
Librat e shkruar në burg

Librat e shkruar në burg

KulturëLibër 6 September, 2016, 13:31

Shumë të dënuar për vepra të ndryshme penale kanë shkruar libra pas hekurave dhe shumë prej tyre janë bërë të famshëm për stilin e të shkruarit apo për historinë që i karakterizon. Por, cilat janë disa nga  librat më të famshëm, të shkruar pas hekurave të burgut ?! Oscar... Më shumë
Biblioteka Kombëtare në Shqipëri do të hapë ekspozitën kushtuar Nënë Terezës
Biblioteka Kombëtare në Shqipëri, në nderim të figurës së shquar të Nënë Terezës dhe shenjtërimit të saj, do të çelë nga 3-10 shtator ekspozitën “homazh” kushtuar nobelistes së paqes përmes titujve dhe veprave që kanë në fokus jetën frymëzuese dhe veprimtarinë e saj shembullore. Në ekspozitë do të prezantohen... Më shumë
Për të gjithë ata që e kanë lexuar Ana Kareninën, kush ishte ajo në të vërtet?
Jemi dashuruar të gjithë me Ana Kareninën, protagonisten fatkeqe të romancierit të madh rus Lev Tolstoi, dhe ndoshta të gjithë, të goditur ndaj sharmi i një heroine të brishtë dhe pasionante, kemi pyetur veten nëse ajo kishte ekzistuar apo jo në jetën reale. Pra ja një personazh real apo... Më shumë
Promovohet libri i ekspozitës “Muslim Mulliqi”
Në kryeqytet mbyllet ekspozita e çmimit Muslim Mulliqi që u hap një muaj më parë Në Prishtinë nesër në mesditë mbyllet edicioni i 11-të i ekspozitës së çmimit Muslim Mulliqi, i kuruar nga Artan Shabani u hap më 27 Korrik. Me këtë rast është paraparë që të promovohet libri... Më shumë