NË MJEGULL

NË MJEGULL

KulturëLibër 3 April, 2019, 17:59

Poezi nga: Hermann Hesse Përktheu: Faslli Haliti E çuditshme, të endesh në mjegull! Të vetmuar janë çdo kaçube dhe gur, as pemët s’e shohin njëra-tjetrën, secila qëndron e vetmuar. Plot miq më dukej bota, kur jeta ime ish e qartë ende; tani që bie mjegulla nuk shoh më nga... Më shumë
Koleta dhe dashuritë e saj
«Koleta dhe miket e saj» (Colette et lessiens), një libër që sapo është botuar në Paris nga shkrimtarja e njohur dhe akademikja franceze DominiqueBona. Në fakt, Koleta s’ka reshtur së ngacmuari fantazinë dhe frymëzimin e shumë autorëve, dhe ç’është më interesantja, shumica femra, shkrimtare e kritike, studiuese arti dhe... Më shumë
Kosova për herë të parë merr pjesë në panairin e librit në Leipzig
Republika e Kosovës për herë të parë sivjet është duke prezantuar me stendë në Panairin e Librit në Leipzig. Panairi në Leipzig njihet edhe si Panairi i Autorëve dhe Europës Lindore dhe Juglindore është edhe pse me përmasa më i vogël sesa në Frankfurt është në fokus të jetës... Më shumë
Kadri Tarelli i bashkohet nismës “Shkëmbejmë libra”, dhuratë bibliotekës së shkollës Vëllazërimi Babrru-Fushë
Kur pashë reportazhin tuaj për shkollën “Vëllazërimi”, – e nisi bisedën miku ynë Kadri Tarelli, – të botuar fillimisht te “Fjalë e lirë”,  ditën tjetër në “Zemra shqiptare”, “Bota sot”, revista “Dituria” dhe në FB e shkollës suaj “Vëllazërimi”, mësova që miku jonë i përbashkët Viron Kona kishte dhuruar... Më shumë
Nobeli për Letërsinë këtë vit do të jepet dy herë
Dy çmime Nobel në letërsi do të jepen këtë vit, për të kompensuar mungesën në vitin 2018. Nobeli i vitit të kaluar u ndalua, për herë të parë që nga viti 1949, pasi Akademia Suedeze, institucion që zgjedh fituesit, u godit nga një skandal seksual të pahijshëm, pasi bashkëshorti... Më shumë
Kush është magneti që tërheqë para sipas Rhonda Byrne?
Mirënjohja është pasuri, ankesat janë varfëri. Ky është rregulli i artë i jetës për çdo aspekt të saj, si për shëndetin, ashtu edhe për punën, marrëdhëniet ose paratë. Sa më mirënjohës të jeni për paratë që keni, edhe kur keni pak, aq më shumë do të pasuroheni Sa më... Më shumë
Poezia drithëruese e Dritëro Agollit për gruan e ndjerë
Sadija nuk ishte vetëm bashkëshortja e të madhit Agolli, por njëherazi lexuesja e tij e parë, redaktorja, shoqja e tij besnike e ditëve të bukura e të vështira. Një dashuri e bukur 52-vjeçare. Fjalët e Sadije Agollit ne parathënien e Librit me Letërkëmbimin me Dritëroin, “Dashuri në moshën e... Më shumë
Poezia që shpëtoi jetëra njerëzish gjatë periudhave të vështira
Rudyard Kipling është shkrimtar dhe poet i famshëm britanik, i cili ka lindur me 30 dhjetor 1865. Mes titujve më të famshëm që kanë bërë historinë e letërsisë janë “Libri i xhunglës” dhe “Kapitenë guximtarë”. Poezia e tij “Në mundsh” (e 1895-s) na tregon sugjerimet që Kipling si baba... Më shumë
Të shërohesh me lexim, “Biblioterapia”, procesi që qetëson mendjen
Harrojeni jogën! Ka një terapi të re, e mbase edhe të vjetër njëkohësisht, që po gjen çdo ditë më shumë përdorim të gjerë në botë për qëllime terapeutike. Quhet “Biblioterapi” dhe është gjëja më e thjeshtë që mund të bëjmë të gjithë: të lexojmë! Nuk ka nevojë për veshje... Më shumë
Dikur sëmundja gati ia pamundësoi shkollimin, tani boton librin “Guxo”
Ditë më parë ka dalur nga shtypi libri i parë me poezi i autores së re nga Kosova, Blerina Murtezi, i titulluar “Guxo”. Libri është prodhim i shtëpisë botuese “Atunis”. Përmes këtij libri, autorja shfaq veten dhe gjithçka në të cilën ajo beson, ëndërron e shpreson. “Ky libër më... Më shumë