Vebi Bexheti: Lasgushi e lartësoi poezinë nga toka në qiell
Qysh në fillim të prezantimit ai tha që përmes kësaj kumtese ka për qëllim që të paraqesë të veçantën e Lasgushit dhe të poezisë së tij, me theks në identitetin poetik që e dallon shumë nga autorët tjerë dhe vargjet e tyre. Vepra poetike e poetit Lasgush Poradeci është... Më shumë
Prezantohet në Anibar krijimtaria e animatorit të Disney-t, Ward Kimball
Krijimtaria e animatorit të “Disney Studio” Ward Kimball do të prezantohet sot në kinemanë e “Jusuf Gërvalla” në Pejë, përmes autorit Amid Amidi. Sipas njoftimit, autori që është vlerësuar me çmime të shumta për librat e tij rreth historisë së prodhimit të filmave të animuar, do të prezantoj jetën... Më shumë
Në fund të muajit gusht hapet biblioteka “Hivzi Sylejmani” në lagjen Dardania
Pas 5 vjet zvarritjeje, objekti i ri i bibliotekës “Hivzi Sylejmani” që gjendet në lagjen Dardania do të hap dyert për lexuesit në fund të muajit gusht Biblioteka e re e kryeqytetit “Hivzi Sylejmani” përfundimisht do të hapet këtë muaj. Pas 5 vjet zvarritjeje, ky objekt që gjendet në... Më shumë
Drejtori i këtij seminari Rrahman Paçarizi ka thënë se në edicionin e sivjetmë do të jenë 118 pjesëmarrës.Seminari do të zgjasë prej 15 deri 26 gusht. Të hënën në Prishtinë do të nisë edicioni i 35-të i Seminarit Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare. Ceremonia solemne e hapjes... Më shumë

Krasniqi me akuza

KulturëLibër 15 August, 2016, 12:22

“Sapo e kreva kumtesën për sesionin shkencor të Seminarit, i cili fillon nesër.Tetë faqe tekst, me gjithë referenca e bibliografi, më kanë marrë dy muaj preokupim dhe shumë orë angazhim maksimal. Sa jam i njoftuar, honorari për kumtesat është 80 euro. Dhe e di të sigurtë që rektor Marjan... Më shumë

Operohet Ismail Kadare

KulturëLibër 11 August, 2016, 18:56

Ka përfunduar me sukses operacioni i shkrimtarit shqiptar Ismail Kadare, në Spitalin Amerikan të Tiranës. “Njoftojmë se operacioni përfundoi me sukses dhe Z. Kadare është në gjendje të mirë post operatore nën observimin e mjekeve”, thuhet në faqen zyrtare të spitalit në Facebook, raporton “zëri.info”. Për përkeqësimin e shëndeti... Më shumë
Revista “Symbol” bëhet partnere e rrjetit Eurozine
Revista kulturore shqiptare “Symbol” i është bashkëngjitur rrjetit Eurozine. E themeluar në vitin 2013, revista botohet në Prishtinë dhe shpërndahet në kryeqytetet e Kosovës, Maqedonisë dhe Shqipërisë. Stafi i revistës vjen prej këtyre tri shteteve. Kryeredaktori, Ag Apolloni, i cili është gjithashtu prozator, poet, dramaturg dhe kritik letrar, e... Më shumë
Saga e Harry Potter drejt fundit
“Përgjatë kësaj vepre, Harry bën një udhëtim të madh. Bëhet fjalë për një gjeneratë të re. Jam shumë e emocionuar që gjithçka është bërë realitet dhe Harry ka arritur deri këtu ku është”, ka thënë J.K Rowling. J.K Rowling, autorja që i dha shpirt Harry Potter ka dhënë një... Më shumë
Ky është fituesi i çmimit “TEUTA” i Muzës së Alpeve 2016
Manifestimi i IV-të letrar ndërkufitar “Muzat e Alpeve 2016”, organizuar nga Shoqatat Rajonale e Shkrimtareve “Teuta”, i cili sivjet filloi në fshatin Vuthaj të Plavë-Gucisë, u përmbyll në Junik, ku u nda edhe Çmimi për Vepër Jetësore TEUTA, shkrimtarit malazez Mirash Martinoviq. Lauerat paraprak të këtij çmimi janë Jevrem... Më shumë
Disa thënie për librin nga shkrimtarët e mëdhenjë
Librat e mirë, si miqtë e mirë, janë të rrallë por të sjellin kënaqësi dhe janë besnik. Ata hapin mendjen tuaj dhe u inspirojnë të ndryshoni jetën tuaj dhe botën rreth jush. Gjithmonë mund të gjeni zgjidhje të mrekullueshme për problemet e juaja tek ta, dhe njëkohësisht e zhytni... Më shumë