Kati i parë i Bibliotekës Kombëtare në Tiranë, përmbytet nga shiu
Institucioni shpalli gjendjen e emergjencës për trajtimin e materialeve bibliotekare të lagura ose pjesërisht të lagura me qëllim tharjen dhe restaurimin e tyre të plotë. Biblioteka Kombëtare thekson se nuk janë prekur mjediset ku ruhet fondi i vlerave të rralla dhe Arkivi i librit e i periodikut shqip. Nga... Më shumë
Ç’duhet të jesh për të kuptuar Niçen?
Fridrih Niçe dhe librat e tij janë të rezervuar ndaj pak njerëzve. Ndoshta janë po ata që kuptojnë ”Zarathustrën”. ”Vetëm e pasnesërmja më përshtatet. Ndokush vjen në këtë botë postum.” Që të kuptosh një autor si Fridrih Niçe, thekson ai se si duhet të jesh, shkruan lajmi.net Lexoni më... Më shumë
Në Prishtinë, diskutim e lexim me shkrimtaren Jasna Samic
Qendra Multimedia organizon lexim dhe diskutim me autoren në rezidencën letrare “Prishtina nuk ka lum” – Jasna Samic nga Sarajeva. Shkrimtarja Jasna Samic po qëndron në Prishtinë gjatë muajit qershor në kuadër të rezidencës e cila i jep kohë asaj të shkruajë dhe ta njohë skenën kulturore në kryeqytetin... Më shumë
Kadare nderohet me çmimin e karrierës nga Akademia e Shkencave. “Krijimtaria e Kadaresë mbetet “buka” shpirtërore, që ka ushqyer imagjinatën dhe ka rifrmatuar përmasat e munguara të lirisë individuale të çdo shqiptar”. Ishin këto fjalët e dedikuara gjatë ceremonisë së dhënies së çmimit të karrierës akademike për vitin 2017... Më shumë
“Psycho” i Ilir Muharremit promovohet në Akademi të shkencave në Tiranë
Romani “Psycho” i krijuesit Ilir Muharremi së shpejti do të ketë një promovim në Tiranë. Më saktësisht, sipas Muharremit, “Psycho” do të ketë një promovim më 22 qershor në Akademinë e Shkencave të Shqipërisë, shkruan KultPlus. Studiuesi Vilson Culaj, në një konstatim të tij, pohon se “Psycho” është sfidant... Më shumë
Lush Isufaj përmes librit ndriçon të kaluarën e Dukagjinit e më gjerë nëpër tre shekuj
Një fryt i një punë të gjatë hulumtuese, shkencore e studimore u cilësua libri “Të jetosh vertikalisht”, i Lush Isufaj që u promovua sot në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës “Pjetër Bogdani”, shkruan KultPlus. Ky libër voluminoz i përbërë nga 703 faqe shtjellon periudha të ndryshme historike që janë zhvilluar... Më shumë
Njerëzit e mëdhenj

Njerëzit e mëdhenj

KulturëLibër 13 June, 2018, 12:57

Poezi nga: Bertolt Brecht Përktheu: Petraq Kolevica Njerëzit e mëdhenj thonë plot budallallëqe Dhe njerëzit e tjerë i mbajnë për të marrë Por, ata s’thonë gjë dhe i lënë të llapin E ndërkaq shkon koha pa u parë. Njerëzit e mëdhenj hanë e pinë Dhe plëncin e mbushin paq.... Më shumë
Pseudonimi me të cilin Faik Konica shkroi dy romane
Ai është një nga intelektualët më të njohur shqiptar të fillimshekullit të XX. Shumë i njohur për shkrimet e tij, polemikat dhe punën e tij si diplomat, Faik Konica ishte një erudit i jashtëzakonshëm, për të cilin Guillaume Apollinaire thoshte se i njihte 200 gjuhë. Profilit të tij poliedrik... Më shumë
Vrasësja nga Bosnja, karakter në romanin e Bill Clinton
Romani i parë i ish Presidentit të SHBA-së Bill Klinton, i shkruar bashkë me autorin e zhanrit ‘’thriller’’ Xhejms Peterson përmban si personazh kryesor një vrasëse nga Bosnja dhe Hercegovina, vegjetariane dhe që dashuron muzikën klasike. Romani me me titull ‘’Presidenti mungon’’, paraqet një grua tërheqëse, shtatzënë dhe vegjetariane... Më shumë
Mbyllet sot panairi i librit në Prishtinë
Panairi i 20-të i Librit në Prishtinë mbyllet sot me përmbledhjen e ecurisë së panairit dhe shpalljen e pesë titujve më të kërkuar të autorëve shqiptarë, por edhe pesë titujve më të kërkuar të autorëve të huaj. Panairi u hap më datën 5 të këtij muaji dhe lecuesit kishin mundësi... Më shumë