Çfarë po ndodh me festivalin e këngës së RTSH-së ?
Pas pak pritet të filloj konferenca informuese për media në lidhje me edicionin e sivjetëm të festivalit të këngës në RTSH. Pjesë e jurisë nga Kosova do jenë Florent Boshnjaku, Shpëtim Saraçi, Alfred Kaçinari, Bojken Lako, Gent Rushi./Sovrani.info/ Më shumë
Më 13 tetor dihet emri i fituesit të Nobelit për Letërsi
Akademia suedeze ka bërë të ditur se Çmimi Nobel për Letërsi do të shpallet më 13 tetor 2016. Ky do të jetë çmimi i 109 me radhë. Ceremonia do të mbahet ditën e enjte, në orën 13:00, ka njoftuar uebsajti zyrtar i Çmimit Nobel. Ndërkohë, faqet e specializuara britanike... Më shumë
‘Home Sweet Home’ do të shfaqet në Cairo International Film Critics Week
‘Home Sweet Home’ me skenar nga Zymber Kelmendi, regji nga Faton Bajraktari dhe producent Trim Musliu po vazhdon shfaqjen në festivale të ndryshme. Këtë herë ky film do të shfaqet në Cairo International Film Critics Week (CIFCW) që do të mbahet nga 17 deri 23 nëntor në Kairo, paralelisht... Më shumë
I vdes përsoni më i dashur në jetën e Vera Oruçaj (FOTO)
Këngëtarja Vera Oruçaj është e njohur për zërin e mrekullueshem që ka. Ajo sot ka një ditë jo të mirë në jetën e saj, kjo për shkakun se i ka vdekur nëna. Këtë lajm e ka bërë të ditur bashkëshorti i Verës, Sunai në rrjetin social Facebook. Ai me... Më shumë
Publikohet data e ndarjes së çmimit Nobel për letërsi
Në mediat botërore po komentohet se Nobelin mund ta fitojnë njëri prej tre kandidatëve: Haruki Murakami, Adonis dhe Ismail Kadare. Akademia suedeze ka bërë të ditur se Çmimi Nobel për Letërsi do të shpallet më 13 Tetor 2016. Ky do të jetë çmimi i 109 me radhë. Ceremonia do... Më shumë
Ndahet nga jeta regjisori Andrzej Wajda
Ai ka bërë më shumë se 40 filma artistikë në karrierën e tij 60 vjeçare. Fituesi i çmimit Oskar, regjisori polak Andrzej Wajda ka ndërruar jetë në moshën 90 vjeçare, ka konfirmuar Shoqata e filmave të Polonisë. Shumë nga filmat e tij – duke përfshirë Kanal, Man of Iron... Më shumë
Festivali i Kafes dhe Çajit do të mbahet për dy ditë radhazi, me datën 11 dhe 12 tetor në…
Festivali i Kafes dhe Çajit do të mbahet për dy ditë radhazi, me datën 11 dhe 12 tetor në Sheshin ”Zahir Pajaziti”, duke filluar nga ora 10:30 deri në orën 21:00. Ky festival do të sjellë një frymë të re tek qytetarët pasi që vet karakteri i këtij festivali... Më shumë
Në Hamburg hapet ekspozita e 7 shqiptarëve për liberalizimin e vizave
Për këtë ekspozitë tashmë kanë shkruar edhe mediet gjermane, dhe po të njëjtat vënë theksin mbi këtë protestë artistike. Ekspozita hapet sonte në ora 19:00 në Gallery Mytoro, në Hamburg. Arbnore Lumi ( Kanada), Arton Humolli ( Kosovë), Burim Myftiu (SHBA), Dash Izairi ( Gjermani),Flutra Aliu ( Luginë), Shkurta... Më shumë
Shkodran Osmanaj shpërblehet me çmim në Pragë
“Jam shumë i lumtur që jam fitues i instrumentit nga mjeshtri i njohur gjerman Jakob Motter, dhe shpresoj shumë që të kem më shumë benefite nga ky instrument”, theksoi , Osmanaj për KultPlus. Shkodran Osmanaj student nga Akademia e Muzikës në Prishtinë në klasën e profesorit Fraim Gashi, është fitues... Më shumë
Në Korçë hapet Muzeu i Artit Mesjetar
Në ceremoninë e hapjes së Muzeut të Artit Mesjetar morën pjesë Kryeministri z. Edi Rama, Ministrja e Kulturës, znj. Mirela Kumbaro, Zëv/Kryeministri z. Niko Peleshi, Kryetari i Bashkisë së Korçës, z. Sotiraq Filo, përfaqësues të trupit diplomatik në Shqipëri, Mitropoliti i Kishes Orthodokse ne Korçë Hirësia e tij Joan, te komunitetit... Më shumë