Artisti shqiptar me ekspozitë personale në Romë (FOTO)
“Këndi Mesdhetar 2016”, është vepra unike e artistit që është prezantuar në edicionin e 33-të të ekspozitës së quajtur “Unum”, ekspozitë kjo që është frekuentuar nga artistët më me ndikim të botës, ku Alfred Milot Mirashi është ftuar nga kuratori i famshëm Francesco Gallo. Në Bibliothè Contemporary Art është... Më shumë
Këngëtarët me më së shumti nominime në Grammy Awards 2017
Adele është e nominuar këtë vit në pesë kategori, ndërsa ka 10 Grammy Awards të fituara deri tani. Tanimë kanë dalë edhe nominimet për çmimet muzikore Grammy Awards 2017. Beyonce edhe këtë vit absolutisht i dominon këto nominime, me gjithsej nëntë nominime. Beyonce ka 20 Grammy Awards të fituara... Më shumë
Eno Peçi me performancë në Koncertin e Vitit të Ri të Vjenës
Eno Peçi, balerini shqiptar që tash e sa vite jeton në Austri, ka shpjeguar se do të ngjitet në skenën e Koncertit të Vitit të Ri të Vjenës. Festat e fundvitit po afrojnë dhe aktivitetet kulturore poashtu, Mirëpo, Koncerti i Vitit të Ri që mbahet tash e sa vite... Më shumë
Filmi do të shfaqet në këtë kanal të njohur në Francë, me datë 10 dhjetor me fillim prej orës 20:40. Në kuadër të një programi filmash që merren me aventurën, Paramount Channel në Francë do të transmetojë javën tjetër filmin “The Adventurers” ku luan edhe aktori legjendar Bekim Fehmiu.... Më shumë
Dokumentari i Eliza Dushkut për Shqipërinë tani edhe në Netflix
Dokumentari i Eliza Dushkut për Shqipërinë, tani në dispozicion për miliona shikues. Është publikuar në platformën Netflix dokumentari i realizuar nga Eliza Dushku, për Shqipërinë. “E dashur Shqipëri. Kam qenë gjithnjë kureshtare dhe e hipnotizuar nga misteret e tua. Unë jam një shqiptare e Amerikës nga Bostoni. Gjyshërit e... Më shumë
Në Londër hapet zyrtarisht programi “Ditët e Kulturës Shqiptare”
Ministria e Diasporës, në bashkëpunim me Ambasadën e Republikës së Kosovës në Londër, ka hapur zyrtarisht programin “Ditët e Kulturës Shqiptare”, në Londër. Ministri i Diasporës, Valon Murati, bashkë me ambasadorin Lirim Greiçevci, ka pritur mysafirë dhe personalitete në Ambasadën e Kosovës në Londër për të hapur zyrtarisht këtë... Më shumë
Artisti Saimir Strati në Rahovec, pritet nga kryetari Vehapi
Artisti Strati e informoi kryetarin Vehapi se shumë shpejt do të marrë certifikatën për hyrjen në Librin e Guinness Kryetari i Komunës së Rahovecit, Idriz Vehapi, ka pritur artisin nga Shqipëria, Saimir Stratin, i cili deri më tani nëntë herë ka hyrë në Librin e Guinness dhe i cili... Më shumë
Në Ausburg të Gjermanisë, një orë përkujtimore për Gjelosh Gjokajn
Galeria Onufri me qendër në Uzwill të Zvicrës hapi një ekspozitë me punime të piktorit , të cilat përfaqësojnë një pjesë nga krijimtaria shumë e madhe dhe e njohur e Gjelosh Gjokës, ekspozitë për të cilën pati interesim të veçantë nga publiku artdashës gjerman. Një artist i realizuar, një... Më shumë
Obama ka mirëpritur në Shtëpinë e Bardhë Duncan Haldane dhe J. Michael Kosterlitz- Laureatët e Nobelit në Fizikë, Oliver Hart i cili fitoi Nobelin për Shkenca Ekonomike dhe J.Fraser Stoddart – Nobelin për Kimi, të gjithë nga Amerika. Bob Dylan, fituesi i këtij viti i Çmimit Nobel për Letërsi,... Më shumë
“Ditët e Kulturës Shqiptare” nisin edhe në Londër
Ministria e Diasporës, në bashkëpunim me Ambasadën e Republikës së Kosovës në Londër, ka hapur zyrtarisht programin “Ditët e Kulturës Shqiptare” në Londër, shkruan KultPlus. Ministri i Diasporës, ValonMurati, bashkë me ambasadorin Lirim Greiçevci, ka pritur mysafirë dhe personalitete në Ambasadën e Kosovës në Londër për të hapur zyrtarisht... Më shumë