Lexuesve do të ju ofrohen tituj nga shtëpitë botuese vendore dhe të huaja. Klubi Matica prej sot deri më datë 31 janar do të organizojë Panairin e 17-të të librit, ‘Libër në çdo shtëpi’, nën moton vjetore ‘300.000 libra në Matica’. Lexuesve do tu ofrohen tituj nga shtëpitë botuese... Më shumë
Ky koncert është i pari që zhvillon Ansambli Popullor për këtë vit, ndërsa në vijim të tjera koncerte do të jenë në skenë për publikun, që ndjek krijimtarinë folklorike shqiptare. Ansambli Kombëtar i Këngëve dhe Valleve Popullore performon në koncertin e organizuar me rastin e 97-vjetorit të Kongresit Kombëtar... Më shumë
Ellen DeGeneres ishte fituesja e madhe e mbrëmjes, duke u bërë personi që ka rrëmbyer më shumë çmime “People’s Choice” në histori. Politika dhe pozitiviteti dominuan ceremoninë e “People’s Choice Awards”, në Los Angeles. Ellen DeGeneres ishte fituesja e madhe e mbrëmjes, duke u bërë personi që ka rrëmbyer... Më shumë
“Fshati im e pi rakinë” (Mon Village sait boire le raki) i vjen lexuesit francez si një prej perlave të letërsisë shqipe, një akt i kohës së letërsisë së vërtetë dhe lirisë së shprehjes. Autori shqiptar Mitrush Kuteli sapo është botuar në një libër për herë të parë në... Më shumë
Në rolet kryesore janë: Izudin Bajrovic, Florist Bajgora, Ermal Gerdovci e Lum Berisha. Filmi “Kali” këtë të premte do të shfaqet në Rhode Island në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. “Kali” trajton ngjarjen e vitit 1997, kur mijëra studentë protestuan kundër regjimit shtypës të kohës, nëpër rrugët e Prishtinës.... Më shumë
Prishtinë, 16 janar – Filmi i zhanrit horror – i pari i këtij lloji i realizuar në treva shqiptare – në muajin shkurt të këtij viti do ta ketë premierën botërore në Skoci. “Bloodlands”, me skenar e regji të Steven Kastrissios, do të jetë pjesë e kategorisë speciale të... Më shumë
Pasi që, ishte gjashtë herë fitues i Oscar për flokë, parukieri shqiptar i cili jeton dhe vepron në Zvicër, është përzgjedhur nga drejtuesit e këtij festivali që të jetë në jurinë profesioniste për përzgjedhjen e fituesve të Oscar për flokë të vitit 2017-të. Është ky Besim Halimi, i cili... Më shumë
Në këtë film luajnë: Xhejlane Tërbunja, Sunaj Raça, Kumrije Hoxha, Bekim Mulaj, Florentina Ademi, Veton Osmani, Albulena Bardhi, Mirsad Ferati, Don Raça, Gani Morina. ‘Home’, është prodhim i shtëpisë filmike ‘Arena’ dhe është i mbështetur nga Qendra Kinematografike e Kosovës. Filmi “Home”, i regjisores More Raça, rrëmben edhe një... Më shumë
Lady Gaga, Danai Gurira, Charlize Theron dhe Natalie Portman janë në mesin e atyre që po e mbështesin këtë veprim në mënyrë që vajzat të kenë mundësi më të mira shkollimi. Pothuajse çdo artist ka nënshkruan një letër të hapur nga organizata ONE që të përkrahin kampanjën e cila... Më shumë
Në Teatrin »Dodona«, sonte do të shfaqet shfaqja pantomimë “Antonymous” e cila do të nis prej orës 18:00. Kjo shfaqje është realizuar nga Shoqata e të Shurdhërve në Prishtinë dhe është mbështetë nga Komuna e Prishtinës, me synimin e vetëm të edukimit të njerëzve për këtë kategori, përmirësimin e... Më shumë