Seriali amerikan “Game of Thrones” ka thyer rekord në “Emmy Awards 2016”
Mbrëmë në Los Anxhelos të Shteteve të Bashkuara të Amerikës janë ndarë çmimet Emy për fituesit e edicionit të sivjetmë. Seriali amerikan Game of Thrones, e ka thyer rekordin për numrin më të madh të çmimeve Emmy, që janë fituar ndonjëherë nga ndonjë serial i shfaqur në primetime, shkruan... Më shumë
Agnus Dei fiton edhe tri çmime në Spanjë
Në edicionin e 32-të të festivalit spanjoll “La Rioja es de Cine”, i cili ka përfunduar mbrëmë në Logrono të Spanjës, filmi kosovar “Agnus Dei” me skenar e regji të Agim Sopit, ka triumfuar duke rrëmbyer tri çmime të rëndësishme: ‘Filmi më i mirë ndërkombëtar’(Mejor pelicula extranjera ), Skenari... Më shumë
Ilustruesja me prejardhje nga Kosova zbërthen botën e çuditshme
Një grup të rinjsh shihet në “orbitën” e pikturuar me ngjyrë të kaltër të çelur, derisa shikimet e tyre janë orientuar kah sipërfaqja me ngjyrë të zezë. Mbi të vërehet një gojë e madhe, gjysmë e hapur. Ilustrimi i një teksti të publikuar në gazetën prestigjioze amerikane “The New... Më shumë
Kadare zbulon letrat anonime kundër tij në Akademinë e Nobelit
Takimi me Kadarenë është gjithnjë një histori zbulimi. Shkrimtari e ka në natyrën e tij rrëfimin historik, konstatimin, ruajtjen e një memorieje absolute për njerëz, ngjarje, vende…Bota letrare në Shqipëri këtë vit është e përfshirë në festimin e 80 vjetorit të lindjes së shkrimtarit. Është quajtur viti i Kadaresë.... Më shumë
Ndërron jetë dramaturgu i njohur
Mbrëmë ka ndërruar jetë dramaturgu i njohur amerikan, Edward Albee. Autori i “Who’s Afraid of Virginia Woolf?”, Edward Albee ka ndërruar jetë mbrëmë  në moshën 88-vjeçare. Asistenti i tij ka bërë të ditur se dramaturgu  vdiq të premten në shtëpinë e tij në Long Island në New York. Edward Albee, fitues i... Më shumë
Athina do të jetë Kryeqyteti Botëror i Librit gjatë vitit 2018
UNESKO-ja bëri të ditur se Athina do të jetë Kryeqyteti Botëror i Librit gjatë vitit 2018. Programi përfshin takime me shkrimtarë, përkthyes dhe ilustrues, ekspozita tematike, lexime poetike dhe punishte për punonjësit në fushën e botimit. Athina do të jetë Kryeqyteti i 18 i radhës Botëror i Librit. Më shumë
Zbulohet figura 8 mijë vjeçare që ngjan me Hyjneshën në Fron
Profesori tregon se figurina, që realisht i ngjan pak Hyjneshës në Fron, gjendej nën një platformë bashkë me copa tjera xhami vullkanike që sugjeron që mund të jetë vënë në këtë lokacion si pjesë e ndonjë rituali. Arkeologët kanë zbuluar së fundmi një figurinë të rrallë të një gruaje... Më shumë
Anri Sala, në Brazil duke ndërthurur muzikën dhe arkitekturën (FOTO)
Është hapur në Brazil ekspozita e parë personale e artistit shqiptar me famë botërore, Anri Sala. Instituti Moreira Salles ka mbushur hapësirat e tij me punët e Salës, i cili ka zgjedhur lidhjen e muzikës me arkitekturën e objektit si fokusin kryesor të ekspozitës. Në ekspozitë po ashtu paraqiten... Më shumë
Ermonela Jaho emocionon publikun e Teatrit Mbretëror në Spanjë (VIDEO)
Para pak minutash sopranoja e njohur shqiptare, Ermonela Jaho, ka performuar rolin e Desdemonës në Otellon e Verdit. Komentet në rrjetet sociale kanë shpërthyer me performancën e Ermonela Jahos në hapjen e sezonit vjeshtor të Teatro Real në Madrid të Spanjës. Ermonela Jaho e interpretoi rolin e Desdemonës në... Më shumë
“Kujtesa e ujit” vjen sot në Teatrin Kombëtar
Nis sot sezoni artistik i Teatrit Kombëtar. Do të jetë një komedi e zezë me regji të Rozi Kostanit që do të hapë perdet pas pushimeve e do të ngjisë në skenë aktorët e njohur Rajmonda Bulku, Olta Daku, Violeta Trebicka, Neritan Liçaj, Jonida Vokshi dhe Marin Orhanasi. Vepra... Më shumë