ASHAK-u mbanë konferencë shkencore në 150 vjetorin e lindjes së Ndre Mjedës
Në 150 vjetorin e lindjes së shkrimtarit Ndre Mjeda Akademia e Shkencave dhe Arteve të Kosovës ka mbajtur konferencë shkencore me qëllim të rikthimit të veprës së Ndre Mjedës. Konferenca shkencore nisi me leximin e “lirikut klasik” të  Ndre Mjedës nga Sabri Hamiti. Në këtë konferencë u prezantuan aspekte... Më shumë
Së shpejti, romani i George R.R Martin
Për shkak se ka pasur disa afate të humbura, botuesit “Amazon France”, tani pretendojnë se libri do të dalë më 9 mars 2017, edhe pse kjo nuk është konfirmuar zyrtarisht. Pas një pushimi prej 5 vjetësh, shkrimtari George R. R Martin do ta publikojë romanin e tij “Kë për... Më shumë
Magjia e Etno Fest-it rrëmbeu të pranishmit që në natën e parë
Një vend magjik, i ngrohtë, në një qiell të hapur, ku gjelbërimi t’i mbushte sytë në natyrën e pafundme. Ky është fshati Kukaj, një vend malor tipik shqiptar, që tash e gjashtë vite po mirëpret festivalin Etno Fest, i cili gjatë këtyre viteve ka promovuar vlera të mirëfillta të... Më shumë
Shfaqjet që do t’i ndiqni në këtë sezonë në Teatrin Kombëtar
Teatri Kombëtar, nëpërmjet një spoti, ka bërë të ditur shfaqjet që do të vihen në skenë, gjatë sezonit të ri, që çelet më 15 shtator me dramën “Kujtesa e ujit”. Kujtesa e ujit vihet në skenë nga Rozi Kostani, një dramë e shkrimtares angleze Shelagh Stephenson. Sezoni i nisur... Më shumë
Veliaj e Ahmeti vizituan Muzeun Etnologjik
Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, në ditën e dytë të vizitës zyrtare në Prishtinë, ka vizituar sot Muzeun Etnologjik të kryeqytetit. Ai është shoqëruar nga kryetari i Komunës së Prishtinës Shpend Ahmeti. Vizita e kreut të Tiranës bëhet me qëllim të gjetjes së mënyrave të bashkëpunimit mes... Më shumë
“Rikthehet” David Bowie

“Rikthehet” David Bowie

ARTKulturë 13 September, 2016, 12:13

Këngët e artistit legjendar që vdiq në fillim të këtij viti, do të publikohen me 21 tetor. Në janar të këtij viti, ai vdiq nga një sëmundje e rëndë, por këngët e tij do të jetojnë përgjithmonë dhe do t’ia mbajnë emrin të gjallë. Këngët e reja të David... Më shumë
Galeria e Prishtinës, në Panairin e Artit Bashkëkohor në Paris
Galeria “LambdaLambdaLambda” e cila është themeluar vitin e kaluar nga historiania e artit, Isabella Ritter, dhe arkitektja Katharina Schendl,deri më tani ka përfaqësuar artin që zhvillohet në Prishtinë në disa panaire të ndryshme në botë. Galeria e kryeqytetit, e cila ekspozon punën e artistëve bashkëkohorë, do të prezantohet në... Më shumë
Librat e shkruar në burg

Librat e shkruar në burg

KulturëLibër 6 September, 2016, 13:31

Shumë të dënuar për vepra të ndryshme penale kanë shkruar libra pas hekurave dhe shumë prej tyre janë bërë të famshëm për stilin e të shkruarit apo për historinë që i karakterizon. Por, cilat janë disa nga  librat më të famshëm, të shkruar pas hekurave të burgut ?! Oscar... Më shumë
Edhe artistët kanë përgjigje për sulmet e 11 shtatorit
Saucedo të prezantojë një projekt artistik ku ndërtesat e mëdha paraqiten në formën e reve. Një ditë pasi të mbushen 15-të vite nga sulmet e 11 shtatorit 2001 në Kullat Binjake në Amerikë, do të hapet në Nju Jork një ekspozitë ku reflektohet edhe njëherë mbi ngjarjen që për... Më shumë
Kuptoni sa vazhdime do t’i ketë Avatar
James Cameron më në fund e ka pranuar se Avatar do t’i ketë edhe katër vazhdime të tjera, duke thënë se vazhdimet janë rezultat i shkrimeve të tij “të tepërta” Kjo i bie se do të kemi një pjesë të dytë, të tretë, të katërt dhe të pestë të... Më shumë