Ishte folur për qëndrimin indiferent të Bob Dylan ndaj çmimit Nobel në Letërsi, por tani ai ka vendosur ta konfirmojë me një letër mungesën në tërheqjen e çmimit. Nga zyrat prestigjoze të Stokholmit ka dalë një deklaratë që sqaron letrën e Dylan, por edhe qëndrimin që do të mbahet... Më shumë
Projekti “Javët e Kulturës Shqiptare në Austri” fillon me date 21 nëntor 2016 dhe përfundon me 09 dhjetor 2016. Ky organizim gjithsej përmban 12 projekte në vete, ku secili prej tyre ka rëndësinë e vet dhe pothuajse në secilën prej tyre angazhohen organizata të ndryshme shqiptare që veprojnë këtu... Më shumë
Libri më i mirë i vitit 2016

Libri më i mirë i vitit 2016

Kulturë 15 November, 2016, 22:33

Gjatë këtij viti në shumë shtëpi botuese në botë janë botuar shumë libra të zhanreve të ndryshme. Sipas New York Times deri tani libri më i shitur është i autores Emma Cline, me titull “The Girls”, që në gjuhën shqipe do të thotë “Vajzat”. LEXO EDHE  Kosumi, 10 vite përgatitje... Më shumë
Kosumi, 10 vite përgatitje për “Zhanret e gazetarisë”
Sot në Bibliotekën Kombëtare është promovuar libri më i ri për studentët dhe studiuesit e gazetarisë, “Zhanret e Gazetarisë” nga autori Bajram Kosumi. Ky libër është fryt i punës dhjetë vjeçare, një libër praktik dhe teorik për studentët e gazetarisë. Është libër që tregon se si shkruhen tekstet gazetare... Më shumë
Kafe bari i shqiptarëve në Londër merr çmimin “Love London Awards”
Mirëpo, ky çmim nuk është i pari për këtë loakal, interieri i të cilit është punuar nga arkitekti shqiptar Përparim Rama, pasi që, “My Place”, brenda këtij viti ka zënë vendin e parë edhe në “London Lifestyle Awards 2016”, shkruan KultPlus. Abedin Shahini dhe Samir Maqedonci, janë bashkëpronarë të... Më shumë
Jackie Chan merr Oscarin pas 56 vitesh karrierë
Aktori i njohur Jackie Chan ka marrë çmimin e veçantë Oscar për dedikimin e tij në film. Ky çmim për 62­ vjeçarin vjen pas më shumë se 56 vjetëve të kaluara në industrinë e filmit dhe më shumë se 200 filma. Ai u prezantua nga kolegu i tij në “Rush Hour” Chris Tucker, të shtunën, në ceremoninë e përvitshme të Governors Awards. Në fjalën e tij, Hanks theksoi se Chan nuk e kishte marrë deri tani këtë trofe, pasi filmat ku luan ai, komedi aksion dhe me arte marciale, zakonisht nuk merren në konsideratë gjatë ceremonisë së Academy Awards. Më shumë
Arian Krasniqi zgjidhet kryetar i Këshillit Drejtues të TKK
Pas dorëheqjes së Jeton Neziraj nga detyra e kryetarit të Këshillit Drejtues të TKK-së, anëtarët e këtij Këshilli, me vota të fshehura kanë vendosur që kryetar i këtij Këshilli të jetë Arian Krasniqi. Krasniqi ka thënë për KultPlus se ky vendim është marrë tash e dy javë, dhe Këshilli... Më shumë
14 Nëntor: Kongresi i Manastirit

14 Nëntor: Kongresi i Manastirit

Kulturë 14 November, 2016, 12:37

Më 14 Nëntor 1908 në Manastir u mblodh Kongresi i Manastirit ose Kongresi i Alfabetit, me qëllim krijimin e një alfabeti të njësuar që do të ishte edhe fillimi i letërsisë mbarë shqiptare. Në këtë kongres ishin të pranishëm 150 delegatë, të ardhur nga të gjitha anët e Shqipërisë,... Më shumë
Fituesit e Panairit të Librit
Një ditë para mbylljes së Panairit të 19 të Librit, juria e përbërë nga Lili Sula, Tonin çobani, Agim Baçi, Jorgji Qirjako, dhe Alida Cenaj, ndau 3 çmimet fituese të këtij edicioni. “Kemi pasur 107 tituj të zhanreve dhe  të tipologjive të ndryshme. Mbrëmë vonë kemi arritur në një... Më shumë
“Zhanret e gazetarisë”, libri i ri për praktikën dhe teorinë e shkrimit gazetar
Studentët e gazetarisë, prej tash mund do të mund ta kenë në duart e tyre librin, praktik e teorik, për zhanret e gazetarisë. Libri që tregon se si shkruhen tekstet gazetare prej lajmit e deri te tekstet ironike siç është kozeria. Sqarohet në detaje edhe teoria për ndarjen e... Më shumë