“Shok” dhe “Kolona” në Koln të Gjermanisë
Dy filmat kosovarë, të metrazhit të shkurtër, “Shok” dhe “Kolona”, që rrëfejnë histori të vërteta nga lufta e fundit në Kosovë, do të shfaqen në Koln të Gjermanisë. Filmat e lartpërmendur bëjnë pjesë në filmat vendorë më të suksesshmit të viteve të fundit. Ata do të shfaqen më 22... Më shumë
ASK publikon statistikat e kulturës për vitin e kaluar
Agjencia e Statistikave të Kosovës ka publikuar “Statistikat e Kulturës 2015”. Ky publikim ofron të dhëna statistikore lidhur me aktivitetet e teatrove, shtëpive të kulturës, galerive, muzeve, bibliotekave, kinemave, baletit, filarmonisë, ansamblit dhe qendrës kulturore për fëmijë. Sipas rezultateve të dala nga ky publikim, rezulton se numri i shfaqjeve... Më shumë
Nis java e gjuhës italiane në Kosovë
Ka filluar java e gjuhës italiane në Kosovë, me moton “Italishtja dhe krijimtaria: marka, tradita, moda dhe dizajni”. Ambasada italiane në bashkëpunim me Fakultetin e Filologjisë, sot mbajtën një konferencë për media ku të pranishëm ishin ambasadori i Italisë në Kosovë, Piero Cristoforo Sardi, dekanja e Fakultetit të Filologjisë... Më shumë
Arben Zharku pjesë e jurisë së festivalit më të vjetër në Turqi “Antalya Film Festival”
Ky është viti i tretë që ky forum organizohet dhe detyra e jurisë e përbërë nga tre anëtarë bashkë me Zharkun, do të jetë vlerësimi dhe zgjedhja e projekteve fituese për zhvillim të filmit të metrazhit të gjatë artistik. Në edicionin e 53-të të festivalit ndërkombëtar Antalya Film Festival,... Më shumë
Serbia paralajmëron ndërhyrje në Patrikanën e Pejës
Shteti serb ka miratuar themelimin e një organi ndërministror, i cili e ka për detyrë të merret me kulturën dhe informimin në Kosovë. Qëllimi kryesor, sipas autoriteteve serbe, do të jetë mbrojtja e trashëgimisë kulturore përderisa tashmë është caktuar edhe detyra e parë: një projekt për ndërhyrje në Patrikanën... Më shumë
Dy romane të panjohura të Konicës zbulim i rrallë në letrat koniciane
As më shumë e as më pak: ja sot, të studiuara dhe përkthyera, pas 115 vjetësh dy romane të reja të Faik Konicës, të shkruara drejtpërdrejt në frëngjisht dhe të nënshkruara “Jean de Kroïa” apo në shqip “Gjoni i Krujës”, një tjetër pseudonim i tij i ri. Kur tashmë,... Më shumë
Adhuruesit e filmit i gëzohen kinemasë së re (Foto)
Për shumë vite me radhë Kinemaja ABC ishte e vetmja kinema e kryeqytetit të Kosovës, që sillte për adhuruesit e filmit premierat botërore dhe ato shqiptare. Po të gjithë dashamirët e kinematografisë së shpejti do të kenë rast t’i gëzohen kinemasë së re në Prishtinë. Bëhet fjalë për kinemanë... Më shumë
Agim Vinca: Bob Dylan është tekstshkrues, jo shkrimtar
Lirika e këngëve të Bob Dylan pa dyshim është e fuqishme dhe përcjellë protestën e pakënaqësinë në një mënyrë të freskët, por ai është tekstshkrues e jo shkrimtar dhe Çmimi Nobel duhet t’i jepet një shkrimtari. Kështu ka thënë poeti dhe studiuesi shqiptar, Agim Vinca për Klan Kosova. Ai... Më shumë
“Kurbani” promovohet sot në Serbi
Kryeministri i Shqipërisë po qënron për vizitë në Beograd Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama do të promovojë sot në në orën 18:30 në Beograd librin e tij “Kurban” të përkthyer në gjuhën serbe ”Žrtvovanje” që titullohet në serbisht “Kurban-i”, është botuar nga shtëpia botuese “Samizdt”. Por ky libër nuk... Më shumë
Sot ndahet Çmimi Nobel për letërsi
  Çmimi Nobel ka vlerën e rreth 930 mijë dollarëve. Akademia Suedeze e Shkencave do të shpallë sot Çmimin Nobel për Letërsi. Çmimet për mjekësi, fizikë, kimi, paqe dhe ekonomi për këtë vit janë ndarë gjatë ditëve të kaluara. Në vitin 2015, laureate e Çmimit Nobel për Letërsi ka... Më shumë