“Nobeli” për letërsi, garë midis favoritësh të përhershëm
Midis hamendësimeve e basteve nëpër media teksa bota letrare është angazhuar e gjitha në lojën për t’ia qëlluar se cili prej shkrimtarëve ka gjasat më të mira për të marrë çmimin prestigjioz “Nobel”, emri i shkrimtarit shqiptar Ismail Kadare përmendet së paku dy herë si favorit. Gazeta zvicerane “Tages... Më shumë
Kadare në listën e ngushtë për Nobel
Agjensia prestigjioze Associated Press ka përmend edhe shkrimtarë të tjerë që flitet se mund të jenë fitues të këtij çmimi. Është edhe shkrimtari i madh shqiptar Ismail Kadare në këtë listë, duke përfshirë më pas edhe shkrimtarë të tjerë. Shkrimtari japonez Haruki Murakam dhe shkrimtari kenian Ngugi wa Thiong,... Më shumë
Formohet komision nga Ministria e Kulturës pas akuzave për shkelje në QKK
Komisioni përbëhet nga gjashtë anëtarë, të cilët do të konstatojnë nëse ka pasur shkelje gjatë konkurseve për projektet filmike të Qendrës Kinematografike të Kosovës. Ministria e Kulturës ka formuar një komision prej gjashtë anëtarësh, që do të shqyrtojë ankesat për konflikt interesi e shkelje ligjore gjatë përzgjedhjes së fituesve... Më shumë
Konferenca për festivalin e RTSH-së
24 tetor është e data e fundit që pjesëmarrësit e edicionit të 55 të Festivalit të RTSH-së. 24 këngë do konkurojnë, ndërsa në netët finale 14 sosh do selektohen. Në konferencën e mbajtur ku morën pjesë Alfred Kaqinari, Florent Boshnjaku, Bojken Lako, Shpetim Saraqi dhe Genti Rushi. Risi për... Më shumë
Çfarë po ndodh me festivalin e këngës së RTSH-së ?
Pas pak pritet të filloj konferenca informuese për media në lidhje me edicionin e sivjetëm të festivalit të këngës në RTSH. Pjesë e jurisë nga Kosova do jenë Florent Boshnjaku, Shpëtim Saraçi, Alfred Kaçinari, Bojken Lako, Gent Rushi./Sovrani.info/ Më shumë
Më 13 tetor dihet emri i fituesit të Nobelit për Letërsi
Akademia suedeze ka bërë të ditur se Çmimi Nobel për Letërsi do të shpallet më 13 tetor 2016. Ky do të jetë çmimi i 109 me radhë. Ceremonia do të mbahet ditën e enjte, në orën 13:00, ka njoftuar uebsajti zyrtar i Çmimit Nobel. Ndërkohë, faqet e specializuara britanike... Më shumë
‘Home Sweet Home’ do të shfaqet në Cairo International Film Critics Week
‘Home Sweet Home’ me skenar nga Zymber Kelmendi, regji nga Faton Bajraktari dhe producent Trim Musliu po vazhdon shfaqjen në festivale të ndryshme. Këtë herë ky film do të shfaqet në Cairo International Film Critics Week (CIFCW) që do të mbahet nga 17 deri 23 nëntor në Kairo, paralelisht... Më shumë
I vdes përsoni më i dashur në jetën e Vera Oruçaj (FOTO)
Këngëtarja Vera Oruçaj është e njohur për zërin e mrekullueshem që ka. Ajo sot ka një ditë jo të mirë në jetën e saj, kjo për shkakun se i ka vdekur nëna. Këtë lajm e ka bërë të ditur bashkëshorti i Verës, Sunai në rrjetin social Facebook. Ai me... Më shumë
Publikohet data e ndarjes së çmimit Nobel për letërsi
Në mediat botërore po komentohet se Nobelin mund ta fitojnë njëri prej tre kandidatëve: Haruki Murakami, Adonis dhe Ismail Kadare. Akademia suedeze ka bërë të ditur se Çmimi Nobel për Letërsi do të shpallet më 13 Tetor 2016. Ky do të jetë çmimi i 109 me radhë. Ceremonia do... Më shumë
Ndahet nga jeta regjisori Andrzej Wajda
Ai ka bërë më shumë se 40 filma artistikë në karrierën e tij 60 vjeçare. Fituesi i çmimit Oskar, regjisori polak Andrzej Wajda ka ndërruar jetë në moshën 90 vjeçare, ka konfirmuar Shoqata e filmave të Polonisë. Shumë nga filmat e tij – duke përfshirë Kanal, Man of Iron... Më shumë