Ky është qyteti më i vjetër mesjetar në Kosovë (VIDEO)
Edhe pak ditë përfundojnë punimet në restaurimin dhe konservimin e gjetjeve në Kalanë e qytetit mesjetarë të Artanës. Arkeologët thonë se gërmimet duhet të vazhdojnë në këtë zonë sepse ky vend po del të jetë qyteti më i rëndësishëm mesjetarë në gadishullin ilir, njofton Klan Kosova. Më shumë
Nga Tetova në Hollywood

Nga Tetova në Hollywood

ARTKulturë 28 July, 2016, 13:12

Djaloshi i dikurshëm nga Tetova, Blerim Destani, dëshirën për aktrim e kishte shfaqur qysh në moshën dhjetëvjeçare Kësisoj, ai në moshën 14 vjeçare, u angazhua në rolin kryesor, në filmin televiziv “Atje ku nuk lind dielli”. Këtu, edhe nisi rrugëtimi i tij për të mos u ndalur kurrë, por... Më shumë
Pasi kishte thyer këmbën në xhirime, Ford fiton gjyqin
Kompania që qëndron prapa filmit “Star Wars” është deklaruar fajtore, pasi Harrison Ford theu këmbën në xhirime. Në qershor të vitit 2014, në studiot e Millenium Falcon mbi këmbën e aktorit ra një derë hidraulike. Kështu, nëndega e Disneyt, Foodles Production Ltd, ka pranuar dy nga katër pikat e... Më shumë
Lansohet traileri i filmit “Fantastic Beasts and Where to Find Them” luan edhe Gjevat Kelmendi (VIDEO)
Gjevat Kelmendi luan në të njëjtin film ku luajnë : Ezra Miller, Eddie Redmayne, Colin Farrel. Kelmendi ka thënë për KultPlus se xhirimet për këtë film i ka realizuar në shtatorin e vitit të shkuar. Sarandë Selimi Sapo është lansuar traileri i filmit “Fantastic Beasts and Where to Find... Më shumë
Këta janë katër artistët të cilët synojnë titullin e drejtorit të Teatrit Profesionist të Gjilanit
Adriana Matoshi, anëtare e Këshillit Drejtues të Teatrit të Gjilanit ka thënë për KultPlus, se përgjatë testit me shkrim, pikët maksimale i ka marë Erson Zymberi, dhe përgjatë javës, sipas saj pritet edhe të intervistohen. Alban Shahiqi, Bashkim Nexhipi, Emine Toska dhe Erson Zymberi janë katër kandidatët që po... Më shumë
Ramë Lahaj zë vendin e tretë në garën prestigjioze “Operalia”
Tenori kosovar Ramë Lahaj ka dalë të fitojë cmimin e tretë në këtë garë, kurse vendi i parë ka shkuar për Elsa Dreisig, për femrat, kurse për meshkujt vendi i parë i ka takuar Keonwoo Kim, shkruan KultPlus. Cmimi prestigjioz “Operalia”, i themeluar nga Placido Domingo ka mbledhur mbrëmë... Më shumë
50 vjet pas vdekjes, 17 ndërtesat e arkitektit zviceran futen në Listën e Trashëgimisë Botërore
Ndërtesat e e këtij arkitekti që janë përfshirë në Listën e Trashëgimisë Kulturore në mes tjerash përfshijnë një manastir, një ndërtesë të madhe, një fabrikë dhe qytetin e Chandigarh të Indisë. Puna e pionerit të arkitekturës moderne Le Curbusier, pesëdhjetë vjet pas vdekjes së tij, është vlerësuar gjatë javës... Më shumë
“Albanian Beauty”, nis edicionin e dytë me dedikim për të rënët në Mynih
Fillimisht ne orën 20:30, do të ndezën qirinj për Sabina Sula, Dijamant Zabergja dhe Armela Segashi që vdiqën tragjikisht në sulmin terror në Mynih, duke vazhduar tutje me shfaqjen e filmave prej orës 21:00, në sheshin “Zahir Pajaziti”, në kryeqytet. Sonte nis edicioni i dytë i projeksioneve filmike “Albanian... Më shumë
Vera e Kulturës Tetovare do të mbyllet me koncertin e Alban Skënderaj
Koncerti do të nis në ora 20:30 në Sheshin Iliria, shkruan KultPlus. Më 25 korrik do të mbyllet manifestimi Vera e Kulturës Tetovare, manifestim në të cilin janë prezantuar aktivitete të ndryshme kulturore. Ky manifestim është planifikuar të përmbyllet me koncertin e madh të Alban Skënderaj, i cili do... Më shumë
“Albanian Beauty”, nis edicionin e dytë me dedikim për të rënët në Mynih
Fillimisht ne orën 20:30, do të ndezën qirinj për Sabina Sula, Dijamant Zabergja dhe Armela Segashi që vdiqën tragjikisht në sulmin terror në Mynih, duke vazhduar tutje me shfaqjen e filmave prej orës 21:00, në sheshin “Zahir Pajaziti”, në kryeqytet, shkruan KultPlus. Sonte nis edicioni i dytë i projeksioneve... Më shumë