Italia stimulon tinejxherët me 430 euro bonus për pjesëmarrje në aktivitete kulturore
Iniciativa do të nisë nga 15 shtatori dhe do të përfitojnë rreth 575 mijë tinejxherë me rreth 290 milionë euro. Për ti edukuar gjeneratat e reja me më shumë kulturë dhe për të rritur pjesëmarrjen e tyre në aktivitete kulturore, Italia ka vendosur që tu japë tinejxherëve të këtij... Më shumë
Reagon Vlora Dumoshi për hapjen e Bibliotekës “Hivzi Sylejmani”
Sipas Vlora Dumoshit, ish drejtoreshë e kulturës në Komunën e Prishtinës nuk janë ftuar asamblistët e LDK-së, sikurse që nuk janë ftuar as njerëzit që kanë dhënë kontribut të veçantë për realizimin e këtij projekti. Vlora Dumoshi e cila ka qenë drejtoreshë e Drejtorisë për Kulturë në Komunën e... Më shumë
Nëntë vjet nga vdekja e të madhit Faruk Begolli
Përmes një statusi në rrjetin social Facebook, artistja Burbuqe Berisha, e cila tashmë drejton teatrin i cili mban emrin e aktorit “Faruk Begolli”, shprehu admirimin për figurën e artistit duke thënë se ai ishte më shumë se një artist. Sot në 9-të vjetorin e vdekjes së aktorit dhe profesorit... Më shumë
Drama “Dashnori” u prezantua në Kërçovë
Mbrëmë në Kërçovë në kornizat e manifestimit “Vala e ngrohtë kulturore 2016”, e cila është financuar nga Ministria e Kulturës e Republikës së Maqedonisë, adhuruesit e artit teatror kishin mundësi ta ndjekin shfaqjen teatrore “Dashnori” nga Harold Pinter në regji të Besfort Idrizit dhe në performancë të teatrit shqiptar... Më shumë
Zbulohet dorëshkrimi i mbajtur fshehur për 500 vjet
Zbulohet dorëshkrimi i piktogrameve meksikane të shekullit të 16-të, pasi ishte mbajtur i fshehur për 500 vite.  Afërsisht 500 vite përmbajtja e saj ishte e errësuar nga një shtresë e allçisë, e cila fshihte detaje në lidhje me një qytetërim të humbur që jetoi në Meksikë para se të... Më shumë
Vepra e kompozitorit Kreshnik Aliçkaj, premierë në Vatikan
Vepra do të interpetohet nga Kori dhe Orkestra e Filharmonisë së Kosovës. Solistë do të jenë Elbenita Kajtazi, soprano dhe Sherif Kurti, lahutë, ndersa teksti është shkruar nga Remzi Limani. Vepra e kompozitorit të njohur kosovar Kreshnik Aliçkaj, është njëra nga veprat premierë që do të interpretohet më 3... Më shumë
Baritoni Gjini në mesin e konkurentëve për drejtor të TKOB
Aplikimet për drejtor të Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit në Tiranë mbyllen në orën 16.30 dhe deri më tani, numri i kandidatëve ka shkuar në pesë. Veç baritonit Gjini, kanë aplikuar edhe dy tentorët Josif Gjipali e Agm Hushi, ish trombisti Kleanthi Gjika si edhe Zana Cela. Në... Më shumë
Poeti norvegjez do të promovoj në Kosovë librin “Gumëzhimë e letës, kërcim i salmonit”
  Falë punës së palodhshme të Fahredin Shehut në artin e poezisë, jo vetëm në gjuhën shqipe, për herët të parë sillet poezia e Knut Odegard, ku poeti Odegard do të vij që ta promovojë këtë libër. Në kuadër të Festivalit Ndërkombëtar të Poezisë, gjatë 2-4 shtator që do... Më shumë
Kosovarja përmbyll festivalin me rol kryesor operistik në Bullgari
Një kombinim i këngëtarëve të rinj me talent të madh performuan operën “Lucia di Lammermoor”. Sopranoja kosovare, Besa Llugiqi, ka interpretuar rolin kryesor, në operën e njohur Gaetano Donizettit në mbrëmjen përmbyllëse të festivalit “Mozart Praves Festival”, që u mbajt në Bullgari. Festivali që nisi më 16 gusht, u... Më shumë
Festivali ‘The Summit’ vazhdon edhe sonte e nesër – mund merrni pjesë me të njëjtën biletë
Nata e dytë e “The Summit”, vazhdon sonte me Philip Bader, Konstatin Sibold, MirëLinda, Drenique e Jimmy Haze. Të gjithë ata që kane paguar mbrëmë për biletë, sonte do të kenë mundësi të hyni brenda me po të njëjtën biletë ose byzylyk dore. Ndërsa, ata që nuk kanë ende... Më shumë