Festivali “Hyjnesha në fron” nis nga nesër me 31 gusht deri…
Më poshtë ju sjellim programin e plotë të festivalit “Hyjnesha në fron”, i cili zgjatë pesë ditë, duke nis nga nesër me 31 gusht deri me 4 shtator. “Hyjnesha në fron”, tashmë veç ka bërë finalizimin e programit për të nisur nesër edicionin e gjashtë me trenin e orës 20:00... Më shumë
Manjola Nallbani përfaqësuese e Shqipërisë në “Javën e Kulturës Ballkanike” (FOTO)
Këngëtarja Manjola Nallbani është shumë e dashur për publikun në Shqipëri, ajo veçohet edhe për vokalin e saj të fuqishëm si dhe interpretimin korrekt të këngëve. Duke qenë një ndër këngëtaret më të mira në Shqipëri, ajo është ftuar të përfaqësojë Shqipërinë në “Javën e Kulturës Ballkanike”, e cila... Më shumë
Filarmonia e Kosovës publikoi programin e koncertit për Nënë Terezën
Sot në një konferencë të mbajtur për media, Filarmonia e Kosovës bëri publik programi i koncertit të madh 125 instrumentistë dhe korist të Filarmonisë së Kosovës do të jenë pjesë e koncertit të shenjtërimit të Nënës Terezë në Vatikan, që do të performojnë krahas solistëve të mëdhenj shqiptarë të... Më shumë
Promovohet libri i ekspozitës “Muslim Mulliqi”
Në kryeqytet mbyllet ekspozita e çmimit Muslim Mulliqi që u hap një muaj më parë Në Prishtinë nesër në mesditë mbyllet edicioni i 11-të i ekspozitës së çmimit Muslim Mulliqi, i kuruar nga Artan Shabani u hap më 27 Korrik. Me këtë rast është paraparë që të promovohet libri... Më shumë
Edhe një shtëpi e vjetër rrënohet në Qendrën Historike të Prizrenit (FOTO)
Një shtëpi e vjetër, afër Xhamisë së Bajraklisë në Qendrën Historike të Prizrenit, që në njërin prej mureve ka pasur mbishkrimin 1929 si vit ndërtimi, është rrënuar të dielën. Organizata “Ec Ma Ndryshe” thotë se ky rrënim ndodhi pavarësisht apelit që ky objekt i vjetër të mos rrënohet, por... Më shumë
“Bridge Film Fest”, një urë që po ndërtohet
Ka mbetur edhe më pak se një muaj para se të hapë siparin, për të tretën herë me radhë, festivali ndërkombëtar i filmit “Bridge Film Fest”. Ekipi organizativ i përbërë nga artistë e admirues të artit kinematografik, që i përkasin etniteteve të ndryshme, po bëjnë përgatitjet e fundit që... Më shumë
Skenat shqiptare të filmit Holliwood­ian për Gërdecin (VIDEO)
Filmi “War Dogs,” i cili tregon historinë e dy trafikantëve të armëve, Efraim Diveroli dhe David Packouz, është shfaqur disa ditë më parë në kinematë amerikane. Por, ndryshe nga sa është thënë më parë, Shqipëria mesa duket nuk ka qenë thjesht një moment i shkurtër, apo një ngjarje në... Më shumë
Publikohet një sekuenc e parë e filmit “Rooftop Story” (VIDEO)
Xhirimet për këtë film të metrazhit të gjatë kishin përfunduar në tetor të vitit të kaluar ndërsa së shpejti pritet të bëhet e ditur edhe data e premierës. Është publikuar sekuenca e parë e filmit “Rooftop Story” (Histori maje kulmi). Video sekuenca është publikuar nga regjisori Gazmend Nela i... Më shumë
Artistja që dizajnon fustane mahnitëse me llak për thonj! (FOTO)
E kush ka qenë ajo vajzë që me një manikyr ka lyer vetëm thonjtë? Manikyri ishte kozmetika e cila gjente përdorim thuajse për çdo gjë. Mund të lyeje kapakun e telefonit, fletoret dollapin dhe ç’të dilte para… Një artiste i është kthyer viteve të fëmijërisë dhe kënaqësia e saj... Më shumë
Këta janë dy kandidatët në garën e ngushtë për kreun e Teatrit Kombëtar i Operas dhe Baletit
Zana Çela njihet si producente me eksperiencë shumë vjeçare ndërsa tenori Josif Gjipali ka një karrierë të gjatë operistike. Gara për kreun e Teatrit Kombëtar i Operas dhe Baletit do të zhvillohet mes Zana Celës dhe Josif Gjipalit. Ministrja e Kulturës njoftoi sot përzgjedhjen e dy finalistëve. Dy emrat... Më shumë