Edi Rama me ekspozitë në SHBA

ARTKulturë 10 November, 2016, 12:28

Ekspozita do të qëndrojë e hapur deri me 23 dhjetor. Një ekspozitë masive e Edi Ramës vjen për herë të parë në Nju Jork të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Ai i cili nga një artist i rrugëve të Parisit do të kthehej në Shqipëri si Ministër Kulture në... Më shumë
Ngjarja më e madhe e librit në Shqipëri ka nisur me ankesa për rënien e lexueshmërisë dhe numrit të botimeve, shkruan sot “Koha Ditore”. Përderisa vitin e kaluar në Panairin e Librit në Tiranë kishin marrë pjesë mbi 100 shtëpi botuese, sivjet vetëm 90 sosh kanë ekspozuar titujt në... Më shumë
Home Sweet Home në ballinën e magazinës “Le Film Françis”. Kinematografia kosovare duket se do të bëjë golin e dytë në ngjarjen më të rëndësishme të filmit, atë të ndarjes së çmimeve “Oscar”. Me regji të Faton Bajraktarit dhe skenar të Zymber Kelmendit, “Home Sweet Home”, “Shtëpi e ëmbla... Më shumë
Marsela Çibukaj, Kamela Islamaj, Nilsa Hysi dhe All in Band do të sjellin hitet e këngëtares angleze. Në pesë vjetorin e vdekjes, Amy winehouse do të kujtohet edhe në Tiranë. Krijuesja e “Back to Black”, “Love is a loosing game”, “Valerie”, “You KnoW I`m not Good” dhe plot këngëve... Më shumë
“Babai” vjen si pjesë e programit Scanorama. Filmi “Babai” me regji nga Visar Morina, do të ketë tri projeksione në Vilnius dhe Kaunas të Lituanisë. Filmi i dëshmuar me disa çmime, dhe së fundmi me regjisorin Visar Morina i cili morri çmimin Prix Evropa, do të shfaqet sonte, me... Më shumë
Golden Globes do të mbahet me 8 janar. Tri herë fituese e çmimit të madh Oscar dhe gruaja më e nominuar ndonjëherë për këtë çmim, aktorja Meryl Streep, do të marrë këtë vit çmimin Cecil B.Demille. Çmimi i jepet aktorëve për kontributin e tyre të jashtëzakonshëm në botën e... Më shumë
Producenti Trim Musliu dhe regjisori Faton Bajraktari tanimë kanë udhëtuar për në Los Angeles ku edhe po e promovojnë filmin “Home Sweet Home”. Filmi është këtë vit propozimi i Kosovës për Oscars, respektivisht për kategorinë e filmit më të mirë në gjuhë të huaj. Ndërsa në rolet kryesore luajnë:... Më shumë
Me përkrahjen e organizatës “Cine Alternativo” dhe producentëve të filmit, Ambasada e Republikës së Kosovës në Panama shfaqi për herë të parë në Amerikën Latine filmin e metrazhit të shkurtër “Shok”. Në fjalimin e saj para audiencës së filmit, e ngarkuara me pune Zana Rudi tha se është nder... Më shumë
Beyonce ka performuar mbrëmë krahas Dixie Chicks, këngën “Daddy Lessons” nga albumi i saj më i ri Lemonade. Është mbajtur mbrëmë ceremoni e ndarjes së çmimeve Country Music Awards 2016, ku më të mirët e zhanrit country shpërblehen në një natë me performanca nga më të ndryshmet. Carrie Underwood... Më shumë
Organizatorët kanë bërë të ditur për KultPlus se për dy ditë do të performojnë instrumentistët e rinj nga Kosova, kurse më 5 nëntor do të shpallen finalistët e këtij edicioni. Instrumentistë të rinj të Kosovës do të sfidohen më 4 dhe 5 nëntor, për të jetësuar ëndrrën e tyre... Më shumë