Vjen reagimi nga sopranoja e njohur Ermonela Jaho për largimin e Kernit
Ajo punën e Kernit e ka vlerësuar pikërisht edhe për përkushtimin e tij për artistët shqiptarë të shpërndarë nëpër botë, shkruan KultPlus. Pas dorëheqjes së Ilir Kernit nga pozita e drejtorit të Teatrit të Operas dhe Baletit në Tiranës, ka reaguar edhe sopranoja e famshme shqiptare Ermonela Jaho, e... Më shumë
Kosova e Shqipëria me ekspozitë bashëkohore në Budapest (FOTO)
Në Muzeun Ludvig të Budapestit është hapur një ekspozitë e cila është një përzgjedhje e pozicionimeve bashkëkohore të skenave të artit nga Kosova dhe Shqipëria, gjatë verës 2016 të kësaj tendence. Duke u fokusuar në praktikat e artit të 10-15 viteve të fundit në këto dy zona, ekspozita shfaq... Më shumë
Ky është fituesi i çmimit “TEUTA” i Muzës së Alpeve 2016
Manifestimi i IV-të letrar ndërkufitar “Muzat e Alpeve 2016”, organizuar nga Shoqatat Rajonale e Shkrimtareve “Teuta”, i cili sivjet filloi në fshatin Vuthaj të Plavë-Gucisë, u përmbyll në Junik, ku u nda edhe Çmimi për Vepër Jetësore TEUTA, shkrimtarit malazez Mirash Martinoviq. Lauerat paraprak të këtij çmimi janë Jevrem... Më shumë
Nga sot, kjo do të jetë drejtoresha e Galerisë Kombëtare të Kosovës
Sekretari i përgjithshëm i MKRS-së Veton Firzi ka thënë për KultPlus se detyra e drejtorit të Galerisë Kombëtare të Kosovës, drejtoreshës së re Arta Bunjaku-Aganit i është dorëzuar sot ne orën 14:00. Arta Bunjaku-Agani, që nga sot ka marrë detyrën e të parës së Galerisë Kombëtare të Kosovës. Një... Më shumë
Hapet konkursi për propozimin e filmave për çmimin OSCAR
“Të drejtën e konkurimit e kanë të gjithë filmat nga Kosova që janë shfaqur apo do të shfaqen për shtatë ditë rresht në kinematë e Kosovës duke filluar nga data 1 Tetor 2015 deri më 30 Shtator 2016”, thuhet në njoftimin e QKK-së. Qendra Kinematografike e Kosovës ja hapur... Më shumë
Ministrja Kumbaro reagon për herë të parë për dorëheqjen e Ilir Kernit (DEKLARATA)
Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro reagon për herë të parë në lidhje me dorëheqjen e drejtorit të Teatrit të Operës dhe Baletit Ilir Kerni. Në një kohë kur arsitët kanë firmosur një peticion drejtuar kryeministrit Rama për të mos e pranuar vendimin e drejtorit të tyre, ministrja thotë se... Më shumë
Disa thënie për librin nga shkrimtarët e mëdhenjë
Librat e mirë, si miqtë e mirë, janë të rrallë por të sjellin kënaqësi dhe janë besnik. Ata hapin mendjen tuaj dhe u inspirojnë të ndryshoni jetën tuaj dhe botën rreth jush. Gjithmonë mund të gjeni zgjidhje të mrekullueshme për problemet e juaja tek ta, dhe njëkohësisht e zhytni... Më shumë
Për të parën herë në krahinën e Plavë-Gucisë, në zemrën e Alpeve të Shqipërisë, po mbahet festivalin folklorik mbarëkombëtar.
Për të parën herë në krahinën e Plavë-Gucisë, në zemrën e Alpeve të Shqipërisë, po mbahet festivalin folklorik mbarëkombëtar. Ky festival mbështetet nga Fondacioni “Plavë-Guci”, si dhe nga Shoqata “Alpet Shqiptare”. Në këtë takim muzikor dhe  etnografik marrin pjesë grupe folklorike nga gjithë trevat shqiptare, nga Konispoli i Çamërisë,... Më shumë
U mbajt manifestimi letrar Gostfest
Me pjesëmarrje të poetëve nga mërgata shqiptare dhe poetëve nga rajoni i Gostivarit dhe Tetovës, të dielën në mbrëmje u mbajt edicioni i dytë i natës së poezisë “Vardar – rrjedhin vargje”, që realizohet në kuadër të manifestimit dedikuar ardhjes së mërgimtarëve në vendlindje“Gosfest”. Në prani të dashamirëve të... Më shumë
Llapashtica, fitues i garës ndërkombëtare të fotografisë “Wiki Loves Earth”
Fotografia e Arben Llapashticës, e shkrepur në Malet e Sharrit, është fituese e garës “Wiki Loves Earth – Kosova”, për vitin 2016. Wiki Loves Earth është një konkurs ndërkombëtar fotografik rreth zonave të mbrojtura natyrore. Këtë vit, për herë të parë, këtij konkursi i është bashkuar edhe Kosova. Gara... Më shumë