Biblioteka Kombëtare në Shqipëri do të hapë ekspozitën kushtuar Nënë Terezës
Biblioteka Kombëtare në Shqipëri, në nderim të figurës së shquar të Nënë Terezës dhe shenjtërimit të saj, do të çelë nga 3-10 shtator ekspozitën “homazh” kushtuar nobelistes së paqes përmes titujve dhe veprave që kanë në fokus jetën frymëzuese dhe veprimtarinë e saj shembullore. Në ekspozitë do të prezantohen... Më shumë
Hapet Festivali i Komedisë “Qiell i heshtur”
Dy figura të tjera, mjaft me rëndësi në botën e shkencës, Eni Kanon dhe Amina Fleming, që sjellin dy përvoja të tjera jetësore po aq këmbëngulëse dhe po aq luftarake në mënyrat e tyre, vijnë në skenë nga Jonida Beqo dhe Verjana Abazaj. “Qiell i heshtur”, çel Festivalin Mbarëkombëtar... Më shumë
Për të gjithë ata që e kanë lexuar Ana Kareninën, kush ishte ajo në të vërtet?
Jemi dashuruar të gjithë me Ana Kareninën, protagonisten fatkeqe të romancierit të madh rus Lev Tolstoi, dhe ndoshta të gjithë, të goditur ndaj sharmi i një heroine të brishtë dhe pasionante, kemi pyetur veten nëse ajo kishte ekzistuar apo jo në jetën reale. Pra ja një personazh real apo... Më shumë
Të shtunën në Prishtinë do të shfaqet premiera e dramës “Aritmi” (VIDEO)
Premiera e shfaqjes jepet më 3 shtator, prej orës 20:00 në Teatrin Kombëtar.Tema kryesore e kësaj drame është ballafaqimi me frikën dhe sekretin në rrethana të jashtëzakonshme, shkruan KultPlus. Të shtunën në Prishtinë do të shfaqet premiera e dramës “Aritmi” e autores Arta Arifi, e cila vjen si shfaqje mysafire... Më shumë
Diva shqiptare Inva Mula dhe Placido Domingo përurojnë Operën në Dubai (VIDEO)
Diva shqiptare ka mbizotëruar skenën e re të Operës së Dubait. Artistja shqiptare me famë botërore e ka quajtur këtë mbrëmje të mrekullueshme përderisa ka falënderuar maestron Domingo për kënaqësinë e ofruar në skenë. Për shkak të interesimit të madh, biletat për këtë koncert ishin shitur disa javë më... Më shumë
Filarmonia e Kosovës pjesë e shenjtërimit të Nënës Terezë në Vatikan Filarmonia e Kosovës është e ftuar në koncertin për nder të shenjtërimit të Nënë Terezës me 3 Shtator në Vatikan (Itali) organizuar nga znj. Diana Toska, Ipeshkvia e Kosovës dhe mbështetur nga Qeveria e Kosovës. Pjesëmarrës do të... Më shumë
“Wiki Loves Monuments 2016”, gara e fotove fillon në shtator
Gara, e cila mbahet në mbarë botën, ka për qëllim që të mblidhen fotografi të monumenteve për t’i vendosur në Wikipedia. Edhe këtë shtator, për të tretën herë me radhë, do të mbahet gara e fotografisë Wiki Loves Monuments në Kosovë. Wiki Loves Monuments është një garë ndërkombëtare e... Më shumë
Zgjedhet drejtuesja e Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit
Themeluesja e konkursit Ndërkombëtar Operistik “Mari Kraja”, rikthehet në këtë post, pasi ajo e ka drejtuar TKOB nga viti 2000 – 2003. ku u largua pas protestave të nisura nga artistët Zana Çela është drejtuesja e re e Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit. Vendimi është marrë në mbledhjen... Më shumë
Sot përurohet opera e mahnitshme në Dubai (FOTO)
“Absolutisht i kënaqur dhe i nderuar që të jem pjesë e kësaj hapjeje të pritshme dhe që të shtojë edhe një debutim në një tjetër shtëpi të mahnitshme operistike, ka thënë Placido Domingo pak orë para ceremonisë së hapjes së operës. Shkrimi në vijim përmban foto nga eksterieri dhe... Më shumë
Festivali “Hyjnesha në fron” nis nga nesër me 31 gusht deri…
Më poshtë ju sjellim programin e plotë të festivalit “Hyjnesha në fron”, i cili zgjatë pesë ditë, duke nis nga nesër me 31 gusht deri me 4 shtator. “Hyjnesha në fron”, tashmë veç ka bërë finalizimin e programit për të nisur nesër edicionin e gjashtë me trenin e orës 20:00... Më shumë