Mbrëmë ka ndërruar jetë dramaturgu i njohur amerikan, Edward Albee. Autori i “Who’s Afraid of Virginia Woolf?”, Edward Albee ka ndërruar jetë mbrëmë  në moshën 88-vjeçare. Asistenti i tij ka bërë të ditur se dramaturgu  vdiq të premten në shtëpinë e tij në Long Island në New York. Edward Albee, fitues i... Më shumë
UNESKO-ja bëri të ditur se Athina do të jetë Kryeqyteti Botëror i Librit gjatë vitit 2018. Programi përfshin takime me shkrimtarë, përkthyes dhe ilustrues, ekspozita tematike, lexime poetike dhe punishte për punonjësit në fushën e botimit. Athina do të jetë Kryeqyteti i 18 i radhës Botëror i Librit. Më shumë
Profesori tregon se figurina, që realisht i ngjan pak Hyjneshës në Fron, gjendej nën një platformë bashkë me copa tjera xhami vullkanike që sugjeron që mund të jetë vënë në këtë lokacion si pjesë e ndonjë rituali. Arkeologët kanë zbuluar së fundmi një figurinë të rrallë të një gruaje... Më shumë
Është hapur në Brazil ekspozita e parë personale e artistit shqiptar me famë botërore, Anri Sala. Instituti Moreira Salles ka mbushur hapësirat e tij me punët e Salës, i cili ka zgjedhur lidhjen e muzikës me arkitekturën e objektit si fokusin kryesor të ekspozitës. Në ekspozitë po ashtu paraqiten... Më shumë
Para pak minutash sopranoja e njohur shqiptare, Ermonela Jaho, ka performuar rolin e Desdemonës në Otellon e Verdit. Komentet në rrjetet sociale kanë shpërthyer me performancën e Ermonela Jahos në hapjen e sezonit vjeshtor të Teatro Real në Madrid të Spanjës. Ermonela Jaho e interpretoi rolin e Desdemonës në... Më shumë
Nis sot sezoni artistik i Teatrit Kombëtar. Do të jetë një komedi e zezë me regji të Rozi Kostanit që do të hapë perdet pas pushimeve e do të ngjisë në skenë aktorët e njohur Rajmonda Bulku, Olta Daku, Violeta Trebicka, Neritan Liçaj, Jonida Vokshi dhe Marin Orhanasi. Vepra... Më shumë
Në 150 vjetorin e lindjes së shkrimtarit Ndre Mjeda Akademia e Shkencave dhe Arteve të Kosovës ka mbajtur konferencë shkencore me qëllim të rikthimit të veprës së Ndre Mjedës. Konferenca shkencore nisi me leximin e “lirikut klasik” të  Ndre Mjedës nga Sabri Hamiti. Në këtë konferencë u prezantuan aspekte... Më shumë
Për shkak se ka pasur disa afate të humbura, botuesit “Amazon France”, tani pretendojnë se libri do të dalë më 9 mars 2017, edhe pse kjo nuk është konfirmuar zyrtarisht. Pas një pushimi prej 5 vjetësh, shkrimtari George R. R Martin do ta publikojë romanin e tij “Kë për... Më shumë
Një vend magjik, i ngrohtë, në një qiell të hapur, ku gjelbërimi t’i mbushte sytë në natyrën e pafundme. Ky është fshati Kukaj, një vend malor tipik shqiptar, që tash e gjashtë vite po mirëpret festivalin Etno Fest, i cili gjatë këtyre viteve ka promovuar vlera të mirëfillta të... Më shumë
Teatri Kombëtar, nëpërmjet një spoti, ka bërë të ditur shfaqjet që do të vihen në skenë, gjatë sezonit të ri, që çelet më 15 shtator me dramën “Kujtesa e ujit”. Kujtesa e ujit vihet në skenë nga Rozi Kostani, një dramë e shkrimtares angleze Shelagh Stephenson. Sezoni i nisur... Më shumë