Poeti norvegjez do të promovoj në Kosovë librin “Gumëzhimë e letës, kërcim i salmonit”
  Falë punës së palodhshme të Fahredin Shehut në artin e poezisë, jo vetëm në gjuhën shqipe, për herët të parë sillet poezia e Knut Odegard, ku poeti Odegard do të vij që ta promovojë këtë libër. Në kuadër të Festivalit Ndërkombëtar të Poezisë, gjatë 2-4 shtator që do... Më shumë
Kosovarja përmbyll festivalin me rol kryesor operistik në Bullgari
Një kombinim i këngëtarëve të rinj me talent të madh performuan operën “Lucia di Lammermoor”. Sopranoja kosovare, Besa Llugiqi, ka interpretuar rolin kryesor, në operën e njohur Gaetano Donizettit në mbrëmjen përmbyllëse të festivalit “Mozart Praves Festival”, që u mbajt në Bullgari. Festivali që nisi më 16 gusht, u... Më shumë
Festivali ‘The Summit’ vazhdon edhe sonte e nesër – mund merrni pjesë me të njëjtën biletë
Nata e dytë e “The Summit”, vazhdon sonte me Philip Bader, Konstatin Sibold, MirëLinda, Drenique e Jimmy Haze. Të gjithë ata që kane paguar mbrëmë për biletë, sonte do të kenë mundësi të hyni brenda me po të njëjtën biletë ose byzylyk dore. Ndërsa, ata që nuk kanë ende... Më shumë
Përzgjidhen këngët për festivalin ‘Zambaku i Prizrenit
Drejtori i edicionit të 28 të festivalit “Zambaku I Prizrenit” – Istref Krasniqi thotë se juria ka bërë përzgjedhjen e këngëve në bazë të rregullores së Kuvendit Komunal. Pas përfundimit të fazës konkurruese për edicionin e 28 të Festivalit “Zambaku i Prizrenit”, janë përzgjedhur 14 këngët që do të... Më shumë
Vebi Bexheti: Lasgushi e lartësoi poezinë nga toka në qiell
Qysh në fillim të prezantimit ai tha që përmes kësaj kumtese ka për qëllim që të paraqesë të veçantën e Lasgushit dhe të poezisë së tij, me theks në identitetin poetik që e dallon shumë nga autorët tjerë dhe vargjet e tyre. Vepra poetike e poetit Lasgush Poradeci është... Më shumë
Prezantohet në Anibar krijimtaria e animatorit të Disney-t, Ward Kimball
Krijimtaria e animatorit të “Disney Studio” Ward Kimball do të prezantohet sot në kinemanë e “Jusuf Gërvalla” në Pejë, përmes autorit Amid Amidi. Sipas njoftimit, autori që është vlerësuar me çmime të shumta për librat e tij rreth historisë së prodhimit të filmave të animuar, do të prezantoj jetën... Më shumë
”Qentë e Luftës”, komedia e zezë për Gërdecin dhe djalin e Berishës sot në kinema
Autori i librit “Armët dhe çunat”, Guy Lawson, ka folur rreth filmit ”War Dogs” që do të dalë sot në kinema në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. “Libri im ‘Armët dhe çunat’ ka frymëzuar prodhimin e Òlmit që do të dalë nesër. Është një prodhim i Hollywoodit, me regji... Më shumë
179 vjet nga fotoja e parë
19 gushti përkon me lindjen e Dagherrotipit, procesi i parë i zhvillimit të një fotografie, zbuluar nga francezët. 19 gushti është kthyer në Ditën Botërore të Fotografisë. Zgjedhja e kësaj date përkon me lindjen e Dagherrotipit, procesi i parë i zhvillimit të një fotografie, zbuluar nga francezët Joseph NicEphore... Më shumë
Liam Cunningham do të mbërrijë në kryeqytetin e Bosnjë Hercegovinës më 20 gusht
Aktori i njohur Liam Cunningham do të mbërrijë në kryeqytetin e Bosnjë Hercegovinës më 20 gusht. Aktori i njohur Liam Cunningham ka konfirmuar pjesëmarrjen në festivalin ndërkombëtar të filmit që po mbahet në Sarajevë. Organizatorët e kësaj ngjarjeje kinematografike kanë bërë të ditur se, 55 vjeçari i lindur në... Më shumë
Regjisori kanadez cili njihet për filmin e tij “Love Story” Në moshën 92 vjeçare ka vdekur regjisori i famshëm kanadez, Arthur Hiller i cili njihet për filmin e tij “Love Story”. Ai ka punuar edhe filmat “Author! Author!”, “Silver Streak” dhe “The In-Laws”. Hiller e ka filluar karrierën e... Më shumë