“Albanian Beauty”, nis edicionin e dytë me dedikim për të rënët në Mynih
Fillimisht ne orën 20:30, do të ndezën qirinj për Sabina Sula, Dijamant Zabergja dhe Armela Segashi që vdiqën tragjikisht në sulmin terror në Mynih, duke vazhduar tutje me shfaqjen e filmave prej orës 21:00, në sheshin “Zahir Pajaziti”, në kryeqytet, shkruan KultPlus. Sonte nis edicioni i dytë i projeksioneve... Më shumë
Projekti i ri filmik me Dakota Fanning, “The Bell Jar” e Sylvia Plath
Një version i librit është adaptuar në film në vitin 1979. Kirsten Dunst do të jetë regjisorja e filmit të ri që e sjellë të adaptuar veprën “The Bell Jar” nga Sylvia Plath. Aktorja kryesore në film do të jetë Dakota Fanning, një prej atyre emrave që po ngritet... Më shumë
Përfundon sot konferenca ndërkombëtare “E kaluara bashkëkohore. E ardhmja historike.”
Seanca e titulluar “Pikat e përbashkëta / Arti, investitorët dhe publiku”, që fillon nga ora 11:00 , prekë pikat me interes për artin dhe investitorët, dhe cili është interesi i domenit publik, shkruan KultPlus. Konferenca ndërkombëtare “E kaluara bashkëkohore. E ardhmja historike.”, vazhdon sot me ditën e dytë, në... Më shumë
Zbulohet parathënia e Papa Françeskut në librin për Nënë Terezën: Të rinjtë të fluturojnë lart si shqiponja, simboli i vendit të saj
Është botuar nga e përditshmja “Il Corriere Della Sera” parathënia e shkruar nga Papa Françesku për librin “Ta duam të padashurin” që përmbledh dy fjalime të panjohura deri tani të mbajtura nga Nënë Tereza në vitin 1973 në Milano. Shkrimi i Atit të Shenjtë përqendrohet në pesë pika: lutja,... Më shumë
Homazh për Heminguejin në 55-vjetorin e ndarjes nga jeta
Në 55-vjetorin e ndarjes nga jeta të shkrimtarit amerikan, Ernest Hemingëay, u çel ekspozita përkujtimore “Ernest Hemingëay: 1899-1961”, në Bibliotekën Kombëtare të Shqipërisë. Ky vit përkon edhe me botimin e parë në gjuhën shqipe të romanit “Lamtumirë armë”, me përkthimin mjeshtëror të Vedat Kokonës. Shkrimtari amerikan Ernest Hemingëay ka... Më shumë
Artistët promovojnë “Karvanin e Lirisë” nesër mbrëma në Çarshinë e Shkupit
Karvani i Lirisë, projekt i financuar nga USAID, i realizuar nga CIVIL – Qendra për Liri, do të jetë në Klubin Menada (Çarshia e Vjetër në Shkup), të enjten, 21 korrik, nga ora 17 deri në mesnatë. Muzikantë, këngëtarë, aktorë, piktorë, poetë, DJ, artistë multimedialë, si dhe media, organizata... Më shumë
Spielbergun e kishin refuzuar dy herë për “Bond”
Regjisori i njohur Steven Spielberg ka treguar se ishte refuzuar dy herë për të bërë një film të agjentit të njohur “Bond”. Duke folur të dielën për “Radio BBC 2”, regjisori ka njoftuar se kishte ofruar shërbimet e veta për një film të “Bondit” dy herë, por producentët kishin... Më shumë
Pas tre vjetësh mund të hapet Kalaja e Harilqait për vizitorë
Rritja e buxhetit dhe shtimi i kapaciteteve do të mundësonte që lokaliteti arkeologjik i Harilaqit pas tre vjetësh të jetë i gatshëm për t’u hapur si park arkeologjik. Këtë e kanë thënë me bindje zyrtarët e Institutit Arkeologjik të Kosovës të martën, derisa kanë qenë nikoqirë të ministrit të... Më shumë
​Hapet panairi i veshjeve kombëtare, ushqimeve tradicionale dhe punimeve artizanale
Në kuadër të “Ditëve të diasporës” sot do të mbahet panairi me punime artizanale, veshje kombëtare dhe ushqime tradicionale. Në një njoftim për media bëhet e ditur se ky panair do të organizohet në sheshin “Zahir Pajaziti”, duke filluar nga ora 11:00. “Në këtë panair do të promovohen ushqime... Më shumë
Koha kur dashuronte Ditëro Agolli (FOTO)
Këto janë disa foto të rralla të rinisë së shkrimtarit të madh, Dritëro Agollit, me bashkëshorten. Është koha kur Dritëroi dhe gruaja e tij dashuroheshin dhe më pas është edhe fotografia e tyre e dasmës. Fotografitë shoqërohen me një vjershë të Agollit që është mjaft domethënëse dhe e lidhur... Më shumë