Elina Duni koncerte në Japoni dhe Kore
Sukseset e artistes shqiptare tashmë nuk janë të njohura vetëm në Zvicër. Pas pjesëmarrjes së saj në Zurcher Theater Spektakel, në Zvicër, ajo nga muaji i ardhshëm do të vazhdojë rrugëtimin e saj artistik për në Japoni dhe Kore. Elina Duni ka paralajmëruar për turneun e saj, ku ka... Më shumë
Filmi ‘Home’ me premierë botërore
Filmi i metrazhit të shkurtër “Home”, i regjisores More Raça, do ta ketë premierën botërore në edicionin e 24-të festivalit, Raindance Film Festival në konkurrencën zyrtare. Në një njoftim për media, është bërë e ditur se ky festival, në të cilin është pranuar filmi “Home”, do të mbahet nga... Më shumë
Artistja izraelite me ekspozitë të pazakontë (FOTO)
Artistja izraelite Sigalit Landau ka arritur të krijojë njërën nga veprat e artit më të veçanta në botë. Ajo kishte vendosur që ta linte një fustan në thellësi të Detit të Vdekur për 3 vite rresht për të parë efektin e ujit të kripur mbi materialin e fustanit. Ladau... Më shumë
Kryeqyteti francez me ekspozitë masive për Oscar Wilde
Oscar Wilde është ndër shkrimtarët dhe dramaturgët më të njohur, ndër më të përkryerit që ka njohur bota. Parisi i bukur do të hapë kësisoj muajin tjetër ekspozitën e parë gjigante për Oscar Wilde. Fotografi, dokumente, piktura dhe gjësende personale nga legjenda do të ekspozohen muajin tjetër, në një... Më shumë
Arta Muçaj është protagonistja kryesore e një filmi australian që trajton dhunën në familje. Aktorja 40-vjeçare, e cila jeton në Australi, është përfshirë në filmin e metrazhit të shkurtër “Degrees of Seperation” (Nivelet e ndarjes) që u transmetua për herë të parë, javën e kaluar, në një konferencë për... Më shumë
Poeti i njohur norvegjez do të vijë në Kosovë
Në kuadër të Festivalit Ndërkombëtar të Poezisë, gjatë 2-4 shtator që do të mbahet në Rahovec, do të promovohet libri i poetit të njohur Norvegjez, Knut Odegard. Librin “Gumëzhimë e letës, kërcim i salmonit” e përktheu poeti dhe përkthyesi ynë, Fahredin Shehu, organizator i Festivalit. Botues i librit është... Më shumë
Italia stimulon tinejxherët me 430 euro bonus për pjesëmarrje në aktivitete kulturore
Iniciativa do të nisë nga 15 shtatori dhe do të përfitojnë rreth 575 mijë tinejxherë me rreth 290 milionë euro. Për ti edukuar gjeneratat e reja me më shumë kulturë dhe për të rritur pjesëmarrjen e tyre në aktivitete kulturore, Italia ka vendosur që tu japë tinejxherëve të këtij... Më shumë
Reagon Vlora Dumoshi për hapjen e Bibliotekës “Hivzi Sylejmani”
Sipas Vlora Dumoshit, ish drejtoreshë e kulturës në Komunën e Prishtinës nuk janë ftuar asamblistët e LDK-së, sikurse që nuk janë ftuar as njerëzit që kanë dhënë kontribut të veçantë për realizimin e këtij projekti. Vlora Dumoshi e cila ka qenë drejtoreshë e Drejtorisë për Kulturë në Komunën e... Më shumë
Përmes një statusi në rrjetin social Facebook, artistja Burbuqe Berisha, e cila tashmë drejton teatrin i cili mban emrin e aktorit “Faruk Begolli”, shprehu admirimin për figurën e artistit duke thënë se ai ishte më shumë se një artist. Sot në 9-të vjetorin e vdekjes së aktorit dhe profesorit... Më shumë
Drama “Dashnori” u prezantua në Kërçovë
Mbrëmë në Kërçovë në kornizat e manifestimit “Vala e ngrohtë kulturore 2016”, e cila është financuar nga Ministria e Kulturës e Republikës së Maqedonisë, adhuruesit e artit teatror kishin mundësi ta ndjekin shfaqjen teatrore “Dashnori” nga Harold Pinter në regji të Besfort Idrizit dhe në performancë të teatrit shqiptar... Më shumë