179 vjet nga fotoja e parë
19 gushti përkon me lindjen e Dagherrotipit, procesi i parë i zhvillimit të një fotografie, zbuluar nga francezët. 19 gushti është kthyer në Ditën Botërore të Fotografisë. Zgjedhja e kësaj date përkon me lindjen e Dagherrotipit, procesi i parë i zhvillimit të një fotografie, zbuluar nga francezët Joseph NicEphore... Më shumë
Liam Cunningham do të mbërrijë në kryeqytetin e Bosnjë Hercegovinës më 20 gusht
Aktori i njohur Liam Cunningham do të mbërrijë në kryeqytetin e Bosnjë Hercegovinës më 20 gusht. Aktori i njohur Liam Cunningham ka konfirmuar pjesëmarrjen në festivalin ndërkombëtar të filmit që po mbahet në Sarajevë. Organizatorët e kësaj ngjarjeje kinematografike kanë bërë të ditur se, 55 vjeçari i lindur në... Më shumë
Regjisori kanadez cili njihet për filmin e tij “Love Story” Në moshën 92 vjeçare ka vdekur regjisori i famshëm kanadez, Arthur Hiller i cili njihet për filmin e tij “Love Story”. Ai ka punuar edhe filmat “Author! Author!”, “Silver Streak” dhe “The In-Laws”. Hiller e ka filluar karrierën e... Më shumë
“Rosak Pastërtori” vjen të shtunën në teatrin Dodona
Shfaqja e cila ishte shfaqur më herët premierë, do të jepet përsëri të shtunën prej orës 12:00 në teatrin për fëmijë dhe të rinj të kryeqytetit. Shfaqja bën fjalë për një vajzë të vogël e cila pas këshillës së mjekut e dërgon rosakun e sëmurë në pyll, i cili më pas grabitet... Më shumë
Mega Nova është emri i grupit të ri të Carlos Santana
Grupi i ri, që është pagëzuar me emrin Mega Nova – i emëruar sipas albumit të Wayne Shorter të vitit 1969 Super Nova, do ta bëjë paraqitjen e parë në një koncert në Hollywood Bowl me 24 gusht. Kitaristi Carlos Santana bashkë me pianistin Herbie Hancock dhe saksofonistin Wayne... Më shumë
Etno Fest me risi në këtë edicion
Etno Fest ka publikuar edhe shenjën e re identifikuese të festivalit si dhe posterin për edicionin e sivjetmë,raporton KultPlus. Organizatorët kanë shpalosur se risi e këtij edicioni është programi i veçantë i kulinarisë shqiptare dhe asaj ilire ku njerëzit për herë të parë do të shijojnë se si janë... Më shumë
“The Shallows”, sonte premierë në ABC (VIDEO)
Filmi që flet për betejën me peshkaqenin të një gruaje surfiste në një plazh të vetmuar, do të shfaqet në mbrëmje për publikun në Prishtinë. Sot e (enjte) prej orës 20:00 në kinemanë e kryeqytetit do të shfaqet premiera botërore e filmit “The Shallows”. Ky film në regji të... Më shumë
Në fund të muajit gusht hapet biblioteka “Hivzi Sylejmani” në lagjen Dardania
Pas 5 vjet zvarritjeje, objekti i ri i bibliotekës “Hivzi Sylejmani” që gjendet në lagjen Dardania do të hap dyert për lexuesit në fund të muajit gusht Biblioteka e re e kryeqytetit “Hivzi Sylejmani” përfundimisht do të hapet këtë muaj. Pas 5 vjet zvarritjeje, ky objekt që gjendet në... Më shumë
Fillon audicioni për të pranuar katër aktorë në TKK
Në këtë konkurs janë në garë 56 aktorë. Drejtori artistik i TKK-së Agon Myftari, ka deklaruar se ka një numër të madh të aktorëve të cilët meritojnë të jenë pjesë e ansamblit rezident në TKK, por theksoi se janë të detyruar t`i përmbahen rregullave dhe t`i pranojnë vetëm katër... Më shumë
Filmi “Long Way North” do të shfaqet sot në Anibar
Filmi “Long Way North” do të shfaqet në Teatrin Istref Begolli me fillim në ora 14:00. Filmi flet për një vajzë të re që shkon në një aventure epike drejtë Polit të Veriut për të gjetur gjyshin e saj. Në Pejë do të vjen edhe drejtor artistik i filmit,... Më shumë