Edicioni i gjashtë i festivalit Etno Fest do të mbahet me 7 – 11 shtator në Etnokompleksin e Fshatit Kukaj
Organizatorët ankohen se po përballen me mungesë të përkrahjes institucionale për organizimin e festivalit të arteve dhe kulturës tradicionale Vlerat e mirëfillta të artit dhe të kulturës tradicionale shqiptare por edhe ato moderne që lidhen me traditën, do të shpalosen sërish në edicionin e gjashtë të Etno Fest që do të... Më shumë
Fotografi Arben Llapashtica me ekspozitë për nënat gjidhënëse
Fotografi kosovar ka vendosur të realizojë ekspozitën me qëllim të sensibilizimit të kësaj çështjeje përderisa ka theksuar se baballarët duhet t’i inkurajojnë dhe përkrahin gratë gjidhënëse, në këtë proces. Gjidhënia, është vazhdim i lidhjes së natyrshme në mes nënës dhe foshnjës pas lindjes, por kohëve të fundit gjidhënia në... Më shumë
Ky film shënon edhe rolin më të rëndësishëm për Lady Gaga’n, ndonëse ajo është paraqitur në disa pjesë filmike përgjatë viteve. Lady Gaga, pritet të luajë për filmin e vitit “A star is Born”, të cilit do t’i krijohet një version i ri. Në këtë projekt kinematografik, ajo do... Më shumë
Vajza nga Mitrovica performon përkrah tenorit të famshëm Placido Domingo
Për këtë paraqitje skenike, vetë Elbenita Kajtazi ka thënë për KultPlus se këtë koncert e konsideron më të veçantin, për faktin se do të këndojë përkrah tenorit të famshëm Placido Domingos dhe sopranos së mirënjohur Sonya Yoncheva. Sopranoja kosovare Elbenita Kajtazi, e cila viteve të fundit është duke bërë... Më shumë
39 vjet nga vdekja e ”Mbretit të Rock and Roll-it”
Mbreti i muzikës rock&roll, konsiderohet si një ndër figurat kulturore më të shquara të shekullit të 20 Elvis Presley ka lindur më 8 janar 1935 në Tupleo, dhe ka vdekur më 16 gusht 1977 në Memphis në moshën 42 vjeçare. Ai konsiderohet si një ndër figurat kulturore më të... Më shumë
Fillon edicioni i dytë i Latin Boat Trip
Latin Boat Trip në këtë udhëtim njëditor do të sjellë artistë të ndryshëm nga Evropa dhe rajoni. Për të përmbyllur fundin e verës me një event ndryshe, ku bashkohen muzika,vallëzimi, shoqëria, udhëtimi me anije dhe pamjet e bukur ta natyrës, Evolution Dance në bashkëpunim me Traveks, sjellin edicionin e... Më shumë
Emërohet Komiteti Selektues i Kosovës për Oscar
Komiteti selektues për përzgjedhjen e filmit nga Kosova që do të konkurroj për filmin më të mirë të huaj përbëhet nga Eshref Durmishi (Kryesues), bashkë me anëtarët Agron Vula, Lendita Zeqiraj, Doruntina Basha, Kaltrina Krasniqi, Liridon Cahani dhe Imer Mushkolaj. Ky është viti i tretë që Kosova ka të drejtë të propozoj... Më shumë
Ka nisur në Prishtinë Seminari Ndërkombtar për Gjuhën dhe Letërsinë Shqipe. Kreu i Kuvendit, Kadri Veseli ka marrë pjesë në hapjen e këtij seminari duke e vlersuar lartë këtë organizimin. Fjalimi i plotë Kryetarit të Kuvendit, Kadri Veseli, në hapje të Seminarit Ndërkombtar për Gjuhën dhe Letërsinë Shqipe: Të... Më shumë
Prej sot në Kosovë do të nis të realizohet projekti artistik “Inside Out”, me moton “Përmes Syve të Mi” (FOTO)
Nga një shtand fotografik do të vendoset në shtatë komuna të Kosovës ku njerëz të ndryshëm do të kenë mundësinë të bëjnë fotografi portretesh të gëzuara të cilat më pas do të ekspozohen në disa hapësira të zgjedhura publike të Prishtinës. Prej sot në Kosovë do të nis të... Më shumë
Drejtori i këtij seminari Rrahman Paçarizi ka thënë se në edicionin e sivjetmë do të jenë 118 pjesëmarrës.Seminari do të zgjasë prej 15 deri 26 gusht. Të hënën në Prishtinë do të nisë edicioni i 35-të i Seminarit Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare. Ceremonia solemne e hapjes... Më shumë