Krasniqi me akuza

KulturëLibër 15 August, 2016, 12:22

“Sapo e kreva kumtesën për sesionin shkencor të Seminarit, i cili fillon nesër.Tetë faqe tekst, me gjithë referenca e bibliografi, më kanë marrë dy muaj preokupim dhe shumë orë angazhim maksimal. Sa jam i njoftuar, honorari për kumtesat është 80 euro. Dhe e di të sigurtë që rektor Marjan... Më shumë
DokuFest me 25 mijë mysafirë
Policia ka theksuar se prej 05 deri me 13 gusht 2016, në Prizren përkundër pranisë së madhe të qytetarëve dhe pjesëmarrjes rekorde të shtëpive filmike nga 57 shtete, është arritur që rendi dhe qetësia publike të jetë e kënaqshme dhe të mbahet nën kontroll. Në edicionin e 15-të të... Më shumë
Ajka e artistëve shqiptarë për Nënë Terezën
Shenjtërimi i Nënë Terezës në Vatikan, më datë 4 shtator, mbledh atje për një koncerti ajkën e artistëve shqiptarë. Bëhet e ditur se në këtë koncert do të interpretojnë sopranot e famshme shqiptare, Inva Mula dhe Ermonela Jaho, këngëtarja e mirënjohur botërore, Rita Ora, do të jetë aty edhe... Më shumë
Filmi kosovar “Lost Exile” në premierën e tij, me probleme teknike në Dokufest
Fillimi i vitit 2015-të, Kosovën e gjeti me shumë njerëz të gatshëm për ta lënë tokën e tyre. Disa arritën të dalin, disa mbetën me ditë e net të tëra nëpër kufijtë e ndryshëm si atë të Serbisë, Hungarisë e kështu me radhë. Disa shkuan e disa përfunduan nëpër... Më shumë

Operohet Ismail Kadare

KulturëLibër 11 August, 2016, 18:56

Ka përfunduar me sukses operacioni i shkrimtarit shqiptar Ismail Kadare, në Spitalin Amerikan të Tiranës. “Njoftojmë se operacioni përfundoi me sukses dhe Z. Kadare është në gjendje të mirë post operatore nën observimin e mjekeve”, thuhet në faqen zyrtare të spitalit në Facebook, raporton “zëri.info”. Për përkeqësimin e shëndeti... Më shumë
Shtojzovallet në paradën e Malësisë së Madhe (FOTO)
Çikat më të bukura, xhubletat më elegante, ngjyrat më të gjalla, vështrimet më të zgjuara, fjalët më të mençura, dashamirët më të fortë, mblidhen çdo vit në Logun e vlerave të trashëgimisë kulturore të Shqipërisë së Veriut. Specialistët e trashëgimisë jomateriale të Ministrisë së Kulturës kanë regjistruar e dokumentuar... Më shumë
Shtëpia shumë e njohur kinematografike e Hollivudit, Warner Bros. Pictures, më datë 19 gusht 2016 do të prezantojë premierën e filmit “War dogs”, “Qentë e luftës”, me regji dhe skenar të Todd Phillips, autorin e Trilogjisë së famshme “Hangover”, cila njihet si një ndër filmat që ka thyer rekorde... Më shumë
Prezantohen filmat që do të shfaqen sot në “DokuFest”
Në konferencën e radhës për media të “DokuFest”-it janë prezantuar filmat të cilët do të shfaqen sot. Për të folur për filmin “Batusha’s house”, të pranishëm ishin dy regjisorët e filmit, Tino Glimann dhe Jan Gollob. Glimann dhe Gollob janë arktitektë me profesion dhe kishin mësuar nga shokët e... Më shumë
Aktori i famshëm, Robert De Niro, do të udhëtojë drejt Bosnjës për të hapur Festivalin e Filmit në Sarajevë, që është një nga festivalet më prestigjioze të rajonit. Lajmin e kanë konfirmuar organizatorët e festivalit. Aktori në këtë festival do të marr çmimin për vepër jetësore. Nga Kosova në... Më shumë
Greg Delawie në ‘DokuFest’
Ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie do ta vizitoj Prizrenin, Kalanë e Prizrenit, do të marrë pjesë në panel i dedikuar Dokufestit dhe do të jetë nikoqir i gostisë, dedikuar “Natës amerikane”. Gjatë diskutimit të panelit, Ambasadori Delawie do të shoqërohet nga Eric Gibson, Prokurorë nga Departamenti amerikan i... Më shumë