DokuFest: Prezantohen tre filma të kategorive të ndryshme
Sot është mbajtur konferenca e dytë e “DokuFest”-it, gjatë të cilës u njoftua për prezantimin e tre filma të kategorive të ndryshme nga vetë regjisorët, thuhet në një njoftim për media. Dokumentari  “Daullet e rezistencës”, nga Mathieu Jouffre dhe Besa Luci, sjell kujtimet personale të disa personazheve, nga vitet... Më shumë
Shuki Orani ekspozon në Pekin
Nga aktiviteti i artistëve tanë në botë, pjesëmarrja e Shuki Oranit, në MOCA – Museum of Contemporary Art, në ekspozitën kolektive, ku ky paraqitet me një prezantim voluminoz, përbën një ngjarje kulturore të njëmendët edhe për ne. Kjo është ekspozita e dytë muzeale e këtij krijuesi, pas asaj të... Më shumë
Revista “Symbol” bëhet partnere e rrjetit Eurozine
Revista kulturore shqiptare “Symbol” i është bashkëngjitur rrjetit Eurozine. E themeluar në vitin 2013, revista botohet në Prishtinë dhe shpërndahet në kryeqytetet e Kosovës, Maqedonisë dhe Shqipërisë. Stafi i revistës vjen prej këtyre tri shteteve. Kryeredaktori, Ag Apolloni, i cili është gjithashtu prozator, poet, dramaturg dhe kritik letrar, e... Më shumë
Filmat kosovar në Festivalin Ndërkombëtar i Filmit në Sarajevë
Festivali Ndërkombëtar i Filmit në Sarajevë do të mbahet mes datave 13 dhe 20 gusht, ndërsa të dy filmat do të kenë premierat kombëtare në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit të Shkurtër dhe Dokumentar, DokuFest, i cili po zhvillohet aktualisht në Prizren. Festivalin Ndërkombëtar i Filmit në Sarajevë, krahas shtatëdhjetë... Më shumë
Ndrron jetë aktori i njohur
Ka ndërruar jetë në moshën 79-vjeçare “Artisti i Popullit”, aktori i njohur elbasanas, Demir Hyskja, i cili të gjithë jetën e tij ja kushtoi Kinematografisë Shqiptare. Prej më shumë se tre vjetësh, aktori Demir Hyskja vuante nga disa sëmundje dhe prej kësaj kohe, shumë pak e shihnin në qytet,... Më shumë
S’do ta besoni se këto gjëra artistike kanë ndodhur vërtet (FOTO)
Bota është plot me gjëra të bukura dhe sa herë që i shohim, e kuptojmë se jeta është shumë më interesante sesa mendojmë. Kreativiteti i njerëzve do t’ju çudisë kur të shikoni fotografitë e mësipërme: – Makineria që shtron rrugën me pllaka guri – Brendësia e orës “Patek Philippe”,... Më shumë
Në Prishtinë do të jepet një shfaqje kukullash për të rritur, nga trupa vjeneze
“Kabinetttheater” ndryshe i quajtur teatër i figurave dhe objekteve, të premtën dhe të shtunën shfaq në Prishtinë një program të larmishëm minidramash dhe miniaturash teatrore, transmeton KultPlus Shikuesit prishtinas do të kenë rastin për herë të parë të shohin një shfaqje me kukulla për të rritur. Këtë e bën... Më shumë
Ilir Kerni flet për dorëheqjen
Ilir Kerni më në fund ka folur. Thuaj një javë pas dorëzimit të kërkesës për dorëheqjen, e cila u pasua me një valë mbështetjeje të artistëve, brenda dhe jashtë vendit, që kishin bashkëpunuar me të gjatë këtyre viteve, ai ka shkruar një status. Nuk ka zgjedhur të sqarojë arsyet... Më shumë
Vidhen sklupturat tek Kalaja e Skënderbeut në Rodon
Kalaja e Skënderbeut në Kepin e Rodonit një nga objektet më të rëndësishme të trashëgimisë kulturore po shkon drejt degradimit.   Kjo kala ka qenë shumë më e madhe, por për shkak të gërryerjeve të detit ndër shekuj një pjesë e mureve dhe disa nga objektet e saj kanë përfunduar në det. Gërryerjet po vazhdojnë edhe sot... Më shumë
Shikoni si janë pritur aktorët e “Portokallisë” nga publiku i Elbasanit (VIDEO)
Për rreth 2 orë publiku i Elbasanit duartrokiti aktorët e “Portokallisë” dhe këngëtarët e njohur të muzikës shqiptare që vijuan rrugëtimin e verës në këtë qytet. Regjisori Altin Basha tha se ky udhëtim prek nga afër dashurinë e spektatorit ndaj spektaklit “Portokalli”. “Përmes këtij turneu kemi rastin të shohim... Më shumë