Çmimi Oscar, Kosova mund të përzgjedhë vetëm në mes dy filmave
“Engjëjt janë larg” me regji të Gjergj Xhuvanit dhe “Home sweet home” me regji të Faton Bajraktarit, janë dy filmat që deri më tani duket se i plotësojnë disa prej kushteve për propozim për mundësinë e nominimit si filmi me i mirë i huaj në Akademinë “Oskar”. Drejtori i... Më shumë
Saga e Harry Potter drejt fundit
“Përgjatë kësaj vepre, Harry bën një udhëtim të madh. Bëhet fjalë për një gjeneratë të re. Jam shumë e emocionuar që gjithçka është bërë realitet dhe Harry ka arritur deri këtu ku është”, ka thënë J.K Rowling. J.K Rowling, autorja që i dha shpirt Harry Potter ka dhënë një... Më shumë
Vjen reagimi nga sopranoja e njohur Ermonela Jaho për largimin e Kernit
Ajo punën e Kernit e ka vlerësuar pikërisht edhe për përkushtimin e tij për artistët shqiptarë të shpërndarë nëpër botë, shkruan KultPlus. Pas dorëheqjes së Ilir Kernit nga pozita e drejtorit të Teatrit të Operas dhe Baletit në Tiranës, ka reaguar edhe sopranoja e famshme shqiptare Ermonela Jaho, e... Më shumë
Kosova e Shqipëria me ekspozitë bashëkohore në Budapest (FOTO)
Në Muzeun Ludvig të Budapestit është hapur një ekspozitë e cila është një përzgjedhje e pozicionimeve bashkëkohore të skenave të artit nga Kosova dhe Shqipëria, gjatë verës 2016 të kësaj tendence. Duke u fokusuar në praktikat e artit të 10-15 viteve të fundit në këto dy zona, ekspozita shfaq... Më shumë
Ky është fituesi i çmimit “TEUTA” i Muzës së Alpeve 2016
Manifestimi i IV-të letrar ndërkufitar “Muzat e Alpeve 2016”, organizuar nga Shoqatat Rajonale e Shkrimtareve “Teuta”, i cili sivjet filloi në fshatin Vuthaj të Plavë-Gucisë, u përmbyll në Junik, ku u nda edhe Çmimi për Vepër Jetësore TEUTA, shkrimtarit malazez Mirash Martinoviq. Lauerat paraprak të këtij çmimi janë Jevrem... Më shumë
Nga sot, kjo do të jetë drejtoresha e Galerisë Kombëtare të Kosovës
Sekretari i përgjithshëm i MKRS-së Veton Firzi ka thënë për KultPlus se detyra e drejtorit të Galerisë Kombëtare të Kosovës, drejtoreshës së re Arta Bunjaku-Aganit i është dorëzuar sot ne orën 14:00. Arta Bunjaku-Agani, që nga sot ka marrë detyrën e të parës së Galerisë Kombëtare të Kosovës. Një... Më shumë
Hapet konkursi për propozimin e filmave për çmimin OSCAR
“Të drejtën e konkurimit e kanë të gjithë filmat nga Kosova që janë shfaqur apo do të shfaqen për shtatë ditë rresht në kinematë e Kosovës duke filluar nga data 1 Tetor 2015 deri më 30 Shtator 2016”, thuhet në njoftimin e QKK-së. Qendra Kinematografike e Kosovës ja hapur... Më shumë
Ministrja Kumbaro reagon për herë të parë për dorëheqjen e Ilir Kernit (DEKLARATA)
Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro reagon për herë të parë në lidhje me dorëheqjen e drejtorit të Teatrit të Operës dhe Baletit Ilir Kerni. Në një kohë kur arsitët kanë firmosur një peticion drejtuar kryeministrit Rama për të mos e pranuar vendimin e drejtorit të tyre, ministrja thotë se... Më shumë
Disa thënie për librin nga shkrimtarët e mëdhenjë
Librat e mirë, si miqtë e mirë, janë të rrallë por të sjellin kënaqësi dhe janë besnik. Ata hapin mendjen tuaj dhe u inspirojnë të ndryshoni jetën tuaj dhe botën rreth jush. Gjithmonë mund të gjeni zgjidhje të mrekullueshme për problemet e juaja tek ta, dhe njëkohësisht e zhytni... Më shumë
Për të parën herë në krahinën e Plavë-Gucisë, në zemrën e Alpeve të Shqipërisë, po mbahet festivalin folklorik mbarëkombëtar.
Për të parën herë në krahinën e Plavë-Gucisë, në zemrën e Alpeve të Shqipërisë, po mbahet festivalin folklorik mbarëkombëtar. Ky festival mbështetet nga Fondacioni “Plavë-Guci”, si dhe nga Shoqata “Alpet Shqiptare”. Në këtë takim muzikor dhe  etnografik marrin pjesë grupe folklorike nga gjithë trevat shqiptare, nga Konispoli i Çamërisë,... Më shumë