U mbajt manifestimi letrar Gostfest
Me pjesëmarrje të poetëve nga mërgata shqiptare dhe poetëve nga rajoni i Gostivarit dhe Tetovës, të dielën në mbrëmje u mbajt edicioni i dytë i natës së poezisë “Vardar – rrjedhin vargje”, që realizohet në kuadër të manifestimit dedikuar ardhjes së mërgimtarëve në vendlindje“Gosfest”. Në prani të dashamirëve të... Më shumë
Llapashtica, fitues i garës ndërkombëtare të fotografisë “Wiki Loves Earth”
Fotografia e Arben Llapashticës, e shkrepur në Malet e Sharrit, është fituese e garës “Wiki Loves Earth – Kosova”, për vitin 2016. Wiki Loves Earth është një konkurs ndërkombëtar fotografik rreth zonave të mbrojtura natyrore. Këtë vit, për herë të parë, këtij konkursi i është bashkuar edhe Kosova. Gara... Më shumë
Fani Zguro fiton çmimin “Muslim Mulliqi”
Ekspozita Ndërkombëtare këtë vit bëri bashkë në Prishtinë 27 artistë nga vënde të ndryshme nën kurimin e Artan Shabanit Fani Zguro është fituesi i edicionit të 11 –të të Ekspozitës Ndërkombëtare “Muslim Mulliqi” e cila prej më shumë se një dekade organizohet nga Galeria Kombëtare e Arteve në Kosovë.... Më shumë
Muzikantja gjen violinën 200 mijë dollarëshe
Një muzikante profesioniste ka gjetur violinën e saj të shekullit të XVIII, pasi një hajdut u përpoq ta mbajë peng për 50 dollarë. 57-vjeçarja Krysia Osostowicz, e kishte violinën 200 mijë dollarëshe me vete gjatë një performance në “Radio 3” të martën në mbrëmje, kur ia rrëmbyen teksa po... Më shumë
Ky është qyteti më i vjetër mesjetar në Kosovë (VIDEO)
Edhe pak ditë përfundojnë punimet në restaurimin dhe konservimin e gjetjeve në Kalanë e qytetit mesjetarë të Artanës. Arkeologët thonë se gërmimet duhet të vazhdojnë në këtë zonë sepse ky vend po del të jetë qyteti më i rëndësishëm mesjetarë në gadishullin ilir, njofton Klan Kosova. Më shumë
Nga Tetova në Hollywood

Nga Tetova në Hollywood

ARTKulturë 28 July, 2016, 13:12

Djaloshi i dikurshëm nga Tetova, Blerim Destani, dëshirën për aktrim e kishte shfaqur qysh në moshën dhjetëvjeçare Kësisoj, ai në moshën 14 vjeçare, u angazhua në rolin kryesor, në filmin televiziv “Atje ku nuk lind dielli”. Këtu, edhe nisi rrugëtimi i tij për të mos u ndalur kurrë, por... Më shumë
Pasi kishte thyer këmbën në xhirime, Ford fiton gjyqin
Kompania që qëndron prapa filmit “Star Wars” është deklaruar fajtore, pasi Harrison Ford theu këmbën në xhirime. Në qershor të vitit 2014, në studiot e Millenium Falcon mbi këmbën e aktorit ra një derë hidraulike. Kështu, nëndega e Disneyt, Foodles Production Ltd, ka pranuar dy nga katër pikat e... Më shumë
Lansohet traileri i filmit “Fantastic Beasts and Where to Find Them” luan edhe Gjevat Kelmendi (VIDEO)
Gjevat Kelmendi luan në të njëjtin film ku luajnë : Ezra Miller, Eddie Redmayne, Colin Farrel. Kelmendi ka thënë për KultPlus se xhirimet për këtë film i ka realizuar në shtatorin e vitit të shkuar. Sarandë Selimi Sapo është lansuar traileri i filmit “Fantastic Beasts and Where to Find... Më shumë
Këta janë katër artistët të cilët synojnë titullin e drejtorit të Teatrit Profesionist të Gjilanit
Adriana Matoshi, anëtare e Këshillit Drejtues të Teatrit të Gjilanit ka thënë për KultPlus, se përgjatë testit me shkrim, pikët maksimale i ka marë Erson Zymberi, dhe përgjatë javës, sipas saj pritet edhe të intervistohen. Alban Shahiqi, Bashkim Nexhipi, Emine Toska dhe Erson Zymberi janë katër kandidatët që po... Më shumë
Ramë Lahaj zë vendin e tretë në garën prestigjioze “Operalia”
Tenori kosovar Ramë Lahaj ka dalë të fitojë cmimin e tretë në këtë garë, kurse vendi i parë ka shkuar për Elsa Dreisig, për femrat, kurse për meshkujt vendi i parë i ka takuar Keonwoo Kim, shkruan KultPlus. Cmimi prestigjioz “Operalia”, i themeluar nga Placido Domingo ka mbledhur mbrëmë... Më shumë