50 vjet pas vdekjes, 17 ndërtesat e arkitektit zviceran futen në Listën e Trashëgimisë Botërore
Ndërtesat e e këtij arkitekti që janë përfshirë në Listën e Trashëgimisë Kulturore në mes tjerash përfshijnë një manastir, një ndërtesë të madhe, një fabrikë dhe qytetin e Chandigarh të Indisë. Puna e pionerit të arkitekturës moderne Le Curbusier, pesëdhjetë vjet pas vdekjes së tij, është vlerësuar gjatë javës... Më shumë
“Albanian Beauty”, nis edicionin e dytë me dedikim për të rënët në Mynih
Fillimisht ne orën 20:30, do të ndezën qirinj për Sabina Sula, Dijamant Zabergja dhe Armela Segashi që vdiqën tragjikisht në sulmin terror në Mynih, duke vazhduar tutje me shfaqjen e filmave prej orës 21:00, në sheshin “Zahir Pajaziti”, në kryeqytet. Sonte nis edicioni i dytë i projeksioneve filmike “Albanian... Më shumë
Vera e Kulturës Tetovare do të mbyllet me koncertin e Alban Skënderaj
Koncerti do të nis në ora 20:30 në Sheshin Iliria, shkruan KultPlus. Më 25 korrik do të mbyllet manifestimi Vera e Kulturës Tetovare, manifestim në të cilin janë prezantuar aktivitete të ndryshme kulturore. Ky manifestim është planifikuar të përmbyllet me koncertin e madh të Alban Skënderaj, i cili do... Më shumë
“Albanian Beauty”, nis edicionin e dytë me dedikim për të rënët në Mynih
Fillimisht ne orën 20:30, do të ndezën qirinj për Sabina Sula, Dijamant Zabergja dhe Armela Segashi që vdiqën tragjikisht në sulmin terror në Mynih, duke vazhduar tutje me shfaqjen e filmave prej orës 21:00, në sheshin “Zahir Pajaziti”, në kryeqytet, shkruan KultPlus. Sonte nis edicioni i dytë i projeksioneve... Më shumë
Projekti i ri filmik me Dakota Fanning, “The Bell Jar” e Sylvia Plath
Një version i librit është adaptuar në film në vitin 1979. Kirsten Dunst do të jetë regjisorja e filmit të ri që e sjellë të adaptuar veprën “The Bell Jar” nga Sylvia Plath. Aktorja kryesore në film do të jetë Dakota Fanning, një prej atyre emrave që po ngritet... Më shumë
Përfundon sot konferenca ndërkombëtare “E kaluara bashkëkohore. E ardhmja historike.”
Seanca e titulluar “Pikat e përbashkëta / Arti, investitorët dhe publiku”, që fillon nga ora 11:00 , prekë pikat me interes për artin dhe investitorët, dhe cili është interesi i domenit publik, shkruan KultPlus. Konferenca ndërkombëtare “E kaluara bashkëkohore. E ardhmja historike.”, vazhdon sot me ditën e dytë, në... Më shumë
Zbulohet parathënia e Papa Françeskut në librin për Nënë Terezën: Të rinjtë të fluturojnë lart si shqiponja, simboli i vendit të saj
Është botuar nga e përditshmja “Il Corriere Della Sera” parathënia e shkruar nga Papa Françesku për librin “Ta duam të padashurin” që përmbledh dy fjalime të panjohura deri tani të mbajtura nga Nënë Tereza në vitin 1973 në Milano. Shkrimi i Atit të Shenjtë përqendrohet në pesë pika: lutja,... Më shumë
Homazh për Heminguejin në 55-vjetorin e ndarjes nga jeta
Në 55-vjetorin e ndarjes nga jeta të shkrimtarit amerikan, Ernest Hemingëay, u çel ekspozita përkujtimore “Ernest Hemingëay: 1899-1961”, në Bibliotekën Kombëtare të Shqipërisë. Ky vit përkon edhe me botimin e parë në gjuhën shqipe të romanit “Lamtumirë armë”, me përkthimin mjeshtëror të Vedat Kokonës. Shkrimtari amerikan Ernest Hemingëay ka... Më shumë
Artistët promovojnë “Karvanin e Lirisë” nesër mbrëma në Çarshinë e Shkupit
Karvani i Lirisë, projekt i financuar nga USAID, i realizuar nga CIVIL – Qendra për Liri, do të jetë në Klubin Menada (Çarshia e Vjetër në Shkup), të enjten, 21 korrik, nga ora 17 deri në mesnatë. Muzikantë, këngëtarë, aktorë, piktorë, poetë, DJ, artistë multimedialë, si dhe media, organizata... Më shumë
Spielbergun e kishin refuzuar dy herë për “Bond”
Regjisori i njohur Steven Spielberg ka treguar se ishte refuzuar dy herë për të bërë një film të agjentit të njohur “Bond”. Duke folur të dielën për “Radio BBC 2”, regjisori ka njoftuar se kishte ofruar shërbimet e veta për një film të “Bondit” dy herë, por producentët kishin... Më shumë