Rritja e buxhetit dhe shtimi i kapaciteteve do të mundësonte që lokaliteti arkeologjik i Harilaqit pas tre vjetësh të jetë i gatshëm për t’u hapur si park arkeologjik. Këtë e kanë thënë me bindje zyrtarët e Institutit Arkeologjik të Kosovës të martën, derisa kanë qenë nikoqirë të ministrit të... Më shumë
​Hapet panairi i veshjeve kombëtare, ushqimeve tradicionale dhe punimeve artizanale
Në kuadër të “Ditëve të diasporës” sot do të mbahet panairi me punime artizanale, veshje kombëtare dhe ushqime tradicionale. Në një njoftim për media bëhet e ditur se ky panair do të organizohet në sheshin “Zahir Pajaziti”, duke filluar nga ora 11:00. “Në këtë panair do të promovohen ushqime... Më shumë
Koha kur dashuronte Ditëro Agolli (FOTO)
Këto janë disa foto të rralla të rinisë së shkrimtarit të madh, Dritëro Agollit, me bashkëshorten. Është koha kur Dritëroi dhe gruaja e tij dashuroheshin dhe më pas është edhe fotografia e tyre e dasmës. Fotografitë shoqërohen me një vjershë të Agollit që është mjaft domethënëse dhe e lidhur... Më shumë
Kosova dhe Kroacia të përkushtuar për bashkëpunim kulturor
Zëvendësministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Rexhep Hoti po qëndron në një vizitë zyrtare në Kroaci, ku po zhvillon takime të rëndësishme me përfaqësues institucional të kulturës në këtë vend. Sot, zëvendësministri Hoti ka pasur një drekë pune me ministrin kroat të Kulturës, Zlatan Hasanbegovi?, zëvendësministrin dhe zëvendësministren për... Më shumë
Rikthehet bendi “Marigona”, sot mbajnë koncert
Në një intervistë të dhënë për KultPlus, Vullnet Sefaja ka thënë në lidhje me këtë koncert se do të interpretohen këngë hite të këtij bendi, të cilat janë lansuar nëpër vite. Për hir të festimit të 25 vjetorit të pop-rok bendit të mirënjohur Marigona, në Parkun e Bibliotekës Kombëtare... Më shumë
Kujtohet Artan Minarolli në Vjenë
Aktori Kasem Hoxha solli me shumë emocion kujtime nga jeta e tij artstike me regjisorin Artan Minarolli, shkruan KultPlus. Me iniciativë të producentit Vincent Lucassen dhe Ingrid Mukeli Tendler dhe në patronazhin e Ambasadës së Republikës së Shqipërisë në Vjenë, në Metrokino u organizua një mbrëmje “in memoriam” për... Më shumë
Kjo poete është pasardhësja e Skënderbeut
Poeteshës Izabela Kastrioti (Scanderbeg) nuk i çel vend me përfillje të dukshme vetëm Enciklopedia italiane e Njerëzve të Shquar. Emri i saj, me një vëllim jo të vogël shpjegues, gjendet edhe në fjalorin enciklopedik të famshëm italian, Treccani. Aty shkruhet se “CASTRIOTA SCANDERBEG, Isabella” shënon se ka lindur në... Më shumë
Diktatura dukej si një histori pa fund
Intervistë me ministren e Kulturës, Mirela Kumbaro Imagjinoni një vend ku qytetarëve u është  ndaluar të largohen, apo të zbulojnë se si njerëz të tjerë jetojnë jashtë habitatit të tyre. Një shtet ku ishte e ndaluar të dëgjoje radion, të shihje televizionet ndërkombëtare apo të lexoje lajme rreth botës.... Më shumë