Statovci nominohet për çmimin “National Book Award”
Shkrimtari finlandez Pajtim Statovci është i nominuar për çmimin e letërsisë më të vlefshme të Shteteve të Bashkuara. Pajtim Statovci është një nga shkrimtarët më të suksesshëm ndërkombëtarë të Finlandës. Vepra e Pajtim Statovcit, “Zemra e Tiranës”, është nominuar për një çmim ndërkombëtar të Librit Kombëtar. “National Book Award”... Më shumë
“Vrasja e Rexhep Lucit”, premierë në TKK
Në Teatrin Kombëtar të Kosovës (TKK) po bëhen përgatitjet për premierën e shfaqjes “Pesë stinët e armikut të popullit” e dramaturgut Jeton Neziraj. Shfaqja përshkruan Prishtinën e pasluftës e cila dita-ditës po kërcënohej e ngulfatej nga ndërtuesit e fuqishëm ilegalë të cilët, në kundërshtim me të gjitha rregullat urbanistike,... Më shumë
Në Galerinë e Ministrisë së Kulturës sot hapet ekspozita e Vehbi Muratit
Në Galerinë e Ministrisë së Kulturës sot, në orën 19, hapet ekspozita personale të piktorit Vehbi Murati, e titulluar “Një ditë e zakonshme shtatori”. I rritur në vitet e nëntëdhjeta, ambienti i trazuar politik për popullin shqiptar të Kosovës, pashmangshëm se kishte ndikim edhe në shprehjen emocionale e artistike... Më shumë
Ismail Kadare fiton çmimin kryesor letrar në Korenë e Jugut
Shkrimtari i madh Ismail Kadare është përzgjedhur fitues i Çmimit letrar “Pak Kyongni 2019”. Ceremonia për dhënien e këtij çmimi do të mbahet më 26 tetor 2019, në Qendrën Kulturore Toji të Koresë së Jugut. Kim Uchang, kryetar i komisionit përzgjedhës, tha se “punimet e Ismail Kadaresë i bëjnë... Më shumë
Veglat e lashta muzikore dhe roli i tyre në trashëgiminë kulturore
Veglat e lashta muzikore dhe interpretuesit e tyre u shfaqen në teatrin e lashtë të Kalasë së Ulqinit duke përkujtuar shpirtin shekullor të artit popullor. Në këtë kuadër u mbajte edhe simpoziumi kombëtar “Instrumentet klasike të muzikës shqiptare” ku u ravijëzua rëndësia e ruajtjes së kësaj trashëgimie të pasur... Më shumë
Kosova propozon filmin “Zana” për OSCARS
Filmi debutues i Antoneta Kastratit, ‘Zana’, qē pati premeirën e tij botërore në festivalin e madh të Torontos në Kanadë është përzgjedhur nga komiteti selektues që të jetë propozimi i Kosovës për kategorinë Best International Feature të OSCARS. Filmi ‘Zana’ është një dramë tronditëse dhe emocionuese që përcjellë një... Më shumë
E vërteta që fshihet pas serialeve turke, ‘The Guardian’ zbuloi arsyet e ‘çmendurisë’ globale
Seriale të tilla si “Sulejmani i Madhërishëm” janë shfaqur në ekran për t’u shpallur sfidë të gjitha programeve më të ndjekura dhe me popullaritet të madh në botë, madje në rivalitet të fortë me spektaklet më të ndjekura në Amerikë apo në Lindjen e Mesme, Azinë dhe Amerikën Latine,... Më shumë
Kur Zoti krijoi dashurinë nuk na ka ndihmuar shumë
Henry Charles Bukowski, i njohur me pseudonimin Henry Chinaski, ka lindur më 16 gusht 1920 dhe ka ndërruar jetë më 9 mars 1994. Ai ka ushtruar profesionin e shkrimtarit, dhe kryesisht të një poeti, pasi pjesa më e madhe e krijimtarisë së tij është përqëndruar tek pjesa e poezisë.... Më shumë
“Shfaqja që shkon keq” mbyll sonte “Mitrovica in Fest”
Përmbyllet sonte “Mitrovica in Fest” Qendra e Kulturës “Rexhep Mitrovica” në Mitrovicë tashmë gjithçka ka bërë gati për të pritur shfaqjen nga Teatri i Gjilanit, shfaqje kjo e cila edhe do të përmbyll Festivalin Tradicional të Komedisë “Mitrovica in Fest”, por jo vetëm festivalin që shfaqi për pesë net komedi... Më shumë
Platforma televizive “Apple TV” është në konkurrencë me “HBO”, jo me “Netflix”
Në eventin special të kompanisë “Apple”, kanë paralajmëruar për planet rreth platformës televizive “Apple TV +”. Kjo platformë do të lansohet me 1 nëntor të këtij viti dhe do të kushtoj për vetëm 4.99 dollarë, çka bënë që platformat tjera televizive si “Netflix dhe HBO” të ndjehen të kërcënuara... Më shumë