Besëtytni shqiptare: Pse besimtarët myslimanë i “tmerronte” tabuti para shtëpisë?
Në shoqërinë tradicionale shqiptare, veçanërisht ndër banorët myslimanë të fshatrave të Shqipërisë së Mesme, ndodhte, ndonëse fare rrallë, që në të aguar anëtarët e ndonjë familjeje të shikonin para portës së shtëpisë një tabut. Kjo pamje ishte shokuese. Tabuti ishte një vig i thjeshtë prej dërrase që shërbente për... Më shumë
Horoskopi ditor: 13 mars 2019
Dashi Kjo ditë është më e mirë në raport me fillimin e javës e cila ishte disi e rënduar. Kjo e mërkurë favorizon raportet ndërpersonale dhe intensifikimin e kontakteve. Kjo gjë vlen si për dashurinë edhe në sferën profesionale. Bëni mirë që të sqaroni ndonjë keqkuptim. Demi Lodhja do... Më shumë
Ndryshimi i Tiranës në 30 vjet erdhi përmes një ekspozitë
Ndryshimi i kryeqytetit shqiptare ne tre dekada prezantohet ne nje ekspozite te veçante ne galerinë FAB. Ne kujdesin e piktorit italian Eguenio Tibaldi dhe me pjesëmarrjen e 10 piktorëve të rinj shqiptarë, ekspozita sjell punime ne telajo dhe instalacione qe trajtojnë transformimin urban te Tiranës nga viti 1989 deri... Më shumë
LIRIA

LIRIA

Kulturë 12 March, 2019, 15:26

Nga: Carlos Fuentes Përktheu: Bajram Karabolli Lirinë e konsiderojmë si kapriço absolute, ose si gjë të varur nga trashëgimia, natyra, fataliteti apo nga rastësia; të shqiptosh emrin e saj tashmë është një akt shprese. Vetëm ata, të cilëve u mungon liria, dinë ta vlerësojnë më mirë se kushdo. Ata... Më shumë
Mjeshtri i fustanellave në Dukat të Vlorës, 35 vite punë me kostumet popullore
Kostumet popullore në trevat e Vlorës janë të shumëllojshme dhe mund të shndërrohen në një resurs për turizmin. Në fshatin Dukat të Vlorës prej 35 vitesh Musa Ferruni pasionin për kostumet popullore e vazhdon ende. Musa Ferruni, 58-vjeçari nga Dukati i Vlorës, jetën e tij ia ka kushtuar veshjeve... Më shumë
Aktorja e famshme shqiptare dekorohet me titullin “Ambasadore e Paqes”
Aktorja e njohur e humorit Mariana Kondi ditën e sotme është dekoruar me titullin “Ambasadore e Paqes”. Lajmin në fjalë e ka bërë publik vetë aktorja përmes një postimi në llogarinë e saj në Instagram. Mariana ka publikuar një foto, krah së cilës shkruan: “Që nga dita e sotme... Më shumë
Sheshit të të famshmëve në Hollywood së shpejti i bashkohet edhe një yll i ri
Luke Perry së shpejti do t’i bashkohet yjeve në “Hollywood Walk of Fame”. Luke Perry është kandidat për të marrë një yll në “Hollywood Walk of Fame”, por që pritja për t’u përjetësuar mund të marrë të paktën 5 vjet, shkruan TMZ, transmeton lajmi.net. Sipas “TMZ”, në Hollywood thonë... Më shumë
Zbulohen detaje të reja të sezonit të fundit të Game of Thrones
Teksa po afrohet sezoni i tetë i Game of Thrones, çdo ditë e më shumë po publikohen informacione lidhur me këtë edicion. Së pari, janë publikuar disa pamje nga gjashtë episodet e ardhshme, ndërsa tani aktori Vladamir Furdik, në një intervistë ka zbuluar një detaj mjaft interesant. Ai tha... Më shumë
Këshilli për Trashëgimi Kulturore reagon ndaj dëmtimeve në “Kalanë e Novobërdës”
Këshilli i Kosovës për Trashëgimi Kulturore, ka reaguar ndaj dëmtimeve në “Kalanë e Novobërdës”. Ky institucion i cili ka për detyre ruajtjen e vlerave kulturore, shprehë indinjatën pas dështimeve në restaurimin e kësaj kalaje, e cila është edhe pjesë e përkohshme e listës si aset i trashëgimisë kulturore. Sipas... Më shumë
Dhimbja për humbjen e prindërve, Elona Agolli poston faqe nga ditari
Elona Agolli, vajza e shkrimtarit të madh Dritëro Agolli ka përcjellë një faqe nga ditari personal ku rrëfen dhimbjen për prindërit e ndarë nga jeta. Me rastin e 8 Marsit, ditës së nënës dhe gruas, ajo tregon mungesën që ka lënë pas Sadija, nëna e saj e dashur që... Më shumë