Arjeta Mala sjellë dy botë me tensione në ekspozitën në Prishtinë
Ajo ka lindur në Pejë, dhe me punët e saj të fundit artistike mendjen e ka pasur në një tjetër pjesë të botës. Peja pati luftë e terror, sikur Kosova në tërësi, para disa dekadash, ndërsa Siria ka një luftë që ka nisur qëmoti e po vazhdon edhe sot.... Më shumë
Lush Isufaj përmes librit ndriçon të kaluarën e Dukagjinit e më gjerë nëpër tre shekuj
Një fryt i një punë të gjatë hulumtuese, shkencore e studimore u cilësua libri “Të jetosh vertikalisht”, i Lush Isufaj që u promovua sot në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës “Pjetër Bogdani”, shkruan KultPlus. Ky libër voluminoz i përbërë nga 703 faqe shtjellon periudha të ndryshme historike që janë zhvilluar... Më shumë
Nesër mbrëma kurorëzohet me premierë ëndrra e mistershme, e bukur dhe e gjatë e Bekim Lumit
Aktorët Bujar Ahmeti, Afrim Kasapolli, Afrim Muçaj, Labinot Raci, Faris Berisha, Ylber Bardhi, Ismet Azemi, Edon Shileku, Valmir Krasniqi, Shpëtim Kastrati, Kushtrim Qerimi, Muhamed Arifi dhe Alban Rexhaj pas shumë muajve punë do të jetësojnë shfaqjen “Arturo Ui”, e cila vjen nën direktivat e regjisorit Bekim Lumi, shkruan KultPlus.... Më shumë
Kosovarët pushtojnë përsëri majën e Olimpit grek
Kosovarët kanë pushtuar sërish majën e Olimpit në Greqi, e cila është me lartësi 2918 m/lmd. Maja e Olimpit në Greqi njihet fillimisht si vend mitologjik. Mitologjia greke për këtë mal thotë se 12 zotat e tyre, qëndronin në Malin e Olimpit, i cili është mali më i lartë... Më shumë
Njerëzit e mëdhenj

Njerëzit e mëdhenj

KulturëLibër 13 June, 2018, 12:57

Poezi nga: Bertolt Brecht Përktheu: Petraq Kolevica Njerëzit e mëdhenj thonë plot budallallëqe Dhe njerëzit e tjerë i mbajnë për të marrë Por, ata s’thonë gjë dhe i lënë të llapin E ndërkaq shkon koha pa u parë. Njerëzit e mëdhenj hanë e pinë Dhe plëncin e mbushin paq.... Më shumë
“Lulëzimi” i “Cities of Peace”, zbërthen gjurmët e kulturës e historisë së Kosovës në tri periudha
Përplot dy muaj punë intensive janë shkrirë në një pikturë monumentale, mbi të cilën janë ngulitur fort gjurmë të rëndësishme të historisë së vendit. Kjo pikturë monumentale që kishte mbledhur gjurmë të artistëve, studentëve, studiuesve e personaliteteve të njohura që e kishin vizituar, me një interaktivitet ngjyrash e simbolesh... Më shumë
Pse Skënderbeu ishte faktor uniteti mes Shqipërisë dhe Greqisë
Aktivitetet shkencore të mbajtura në kuadër të Vitit Mbarëkombëtar të Skënderbeut, vazhdon të ngjallë interes jo vetëm nga publiku por edhe nga studiues të shquar të huaj dhe shqiptarë që prezantojnë për herë të parë studimet e tyre shkencore, mbi vlerat e paçmueshme që figura e heroit ka tejçuar... Më shumë
Pseudonimi me të cilin Faik Konica shkroi dy romane
Ai është një nga intelektualët më të njohur shqiptar të fillimshekullit të XX. Shumë i njohur për shkrimet e tij, polemikat dhe punën e tij si diplomat, Faik Konica ishte një erudit i jashtëzakonshëm, për të cilin Guillaume Apollinaire thoshte se i njihte 200 gjuhë. Profilit të tij poliedrik... Më shumë
Nis restaurimi i Muzeut të Kastriotëve
Në kuadër të “Vitit Mbarëkombëtar të Skënderbeut”, ka nisur puna për restaurimin e Muzeut të Kastriotëve, monument kulture i kategorisë së II-të, në fshatin Sinë të rrethit të Dibrës. Përfaqësues nga Instituti i Monumenteve të Kulturës, Drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare Shkodër, Bashkia Dibër dhe shoqëria e restaurimit e... Më shumë
Lidhja islamike, që u shndërrua në Lidhjen shqiptare
Kuvendi historik i Prizrenit, në të cilin u themelua Lidhja Shqiptare, i mbajtur pranë Bajrakxhamisë të këtij qyteti ka mbetur i pavlerësuar dhe madje i anatemuar keqas si një tubim i organizuar dhe i manipuluar nga elementët sulltanistët. Kararnameja, i vetmi dokument i miratuar në këtë kuvend, përshkohej nga... Më shumë